Nevěřily byste, kolik tajemství, symbolů, ale i nevyřešených životních traumat se ukrývá v kabelce, která se „narodila“ v únoru před šedesáti lety. Jmenuje se příznačně Chanel 2.55. Pojďte odhalit její příběh!

Máme ruce, tak bychom je měly používat na něco užitečnějšího nebo příjemnějšího, než je nošení kabelky,“ to jsou slova přisuzovaná Coco Chanel a já jim naprosto věřím. Tak jak jsem ji měla možnost poznat, je to přesně ona, v každém ohledu praktická. To bylo ve dvacátých letech a tehdy svobodomyslná, nezávislá a na svou dobu velice emancipovaná Gabrielle připevnila ke své kabelce řemínek a nosila ji přes rameno. Vznikla tak první moderní kabelka.

chanelka

Nějak vám nesedí letopočet? Ano, máte pravdu,ale tohle byl teprve začátek. První kabelky Chanel byly z černého, nebo tmavě modrého žerzeje – oblíbeného materiálu, který převzala z pánského šatníku.

Tento „prototyp“ kabelky zdokonalila až v roce 1955 již 71letá Mademoiselle Coco, která se vrátila po dlouhé pauze.

Kabelka nové generace byla ušita z jehněčí, nebo telecí kůže a její kosočtverečné prošívání je inspirováno žokejskými kabátky, které tak často vídala na dostizích. Doprovázena svým milencem Ettienem Bolsanem, velkým milovníkem koní a skvělým jezdcem.

Vnitřní podšívka v barvě bordó je mnohem smutnější vzpomínkou. Na uniformu dítěte vyrůstajícího v sirotčinci v klášteře Aubazine.

Řetízky dozorců, na nichž nosili klíče od cel, Coco inspirovaly k řemínku, který se stal dalším typickým znakem kabelky.

Na zadní straně kabelky se skrývá malá kapsička na bankovky, která je znakem emancipace. Uvnitř kabelky je „tajná“ kapsička, v níž prý Coco ukrývala milostné dopisy.

Dokonce zámek na přední straně kabelky má své opodstatnění a symbolizuje fakt, že se Coco Chanel nikdy nevdala.

Ať už těmto symbolům věříte, nebo ne, jsou krásné a dodávají této ikonické kabelce punc výjimečnosti.

foto: facebook Chanel France

Čtěte také:

Reklama