Kultovní pokračovatelé Divadla Sklep, Divadla Járy Cimrmana nebo Semafor jsou zpět! A Kabaret Caligula s Klárou Issovou sklízí úspěchy: dvě vyprodané premiéry a nadšené recenze.

Palác Akropolis a Kabaret Caligula uvedli 22. a 23. 9. 2013 premiéru představení PanzerFaust v hlavní roli s Klárou Issovou. Po dvou dlouho dopředu vyprodaných premiérách chválou nešetří diváci ani kritici.

„Ti lidé jsou prostě vtipní. O vytrvalém dvouapůlhodinovém hláškování si lze myslet své, ale nelze přitom dost dobře neslyšet, že v tomto oboru patří Caligulův autorský tým do absolutní domácí špičky,“ shrnuje v recenzi, vydané pouhé tři hodiny po konci první premiéry divadelní kritik a publicista Vladimír Mikulka (Nadivadlo.cz) a dodává: „(...)Kabaret Caligula je zkrátka soubor, který jde úspěchu poctivě naproti. Nelze než pogratulovat (...).“ Dvouapůlhodinové představení však zdaleka nepůsobí zdlouhavě, opačný názor ale mají jeho protagonisté: „Je to makačka, ale diváci, co se smějí a baví vás ženou kupředu,“ komentuje úctyhodný herecký výkon představitel Fausta Lukáš Rumlena, který v sobě nezapře otcovy cimrmanovské geny (jeho otcem je Genadij Rumlena, člen Divadla Járy Cimrmana).

faust

K slavným generačním (polo)amatérským souborům přirovnává Kabaret Caligula po shlédnutí představení PanzerFaust i divadelní kritik Vojtěch Poláček: „Mezi klíčové tvůrce souborů Osvobozeného divadla, Divadla Semafor, Divadla Járy Cimrmana nebo Divadla Sklep patřila celá řada umělců původně nedivadelních profesí. Jan Werich byl právník, Jiří Suchý grafik, Zdeněk Svěrák učitel, David Vávra architekt. Pokud bychom se dnes pokoušeli hledat pokračovatele naznačené tradice, určitě bychom neměli opomenout pražský Kabaret Caligula.“ (Kulturissimo.cz). Přesně to sedí na představitele hlavních rolí, kteří často ze svých povolání čerpají: Lukáš Rumlena, představitel Fausta, je ve skutečnosti koučem osobního rozvoje, Ondřej Gabriel se věnuje public relations, Tadeáš Petr působí jako advokát. Kabaret Caligula je tak typickým příkladem čtyř selfmademanů, kterým se podařilo dotáhnout původně ochotnický soubor až ke spolupráci s hvězdou, jako je Klára Issová. „Nikdo z Kabaretu Caligula není školený herec, i když mají přirozený talent. Každopádně je to úplně něco jiného, než na co jsem byla zvyklá. Po několika zkouškách jsem ale zjistila, že mě to vlastně baví. Myslím, že se vzájemně docela obohacujeme, jiskří to. Je tam takové zvláštní napětí, se kterým se ve světě profesionálního divadla moc často nesetkáte. Zahrát si s talentovanými amatéry je výzva, kterou by si měl občas zkusit každý profík,“ říká Klára Issová, která se v PanzerFaustu proměnila z zasněné dívenky dokonce až v superženu.

Krom Kláry Issové se na představení podílejí další profesionálové - režisér Jakub Sommer (Švandovo Divadlo), hudební skladatel Petr Wajsar (hudba k muzikálu Pornohvězdy) nebo herečky Sandra a Viola Černodrinské (Rafťáci).

Reprízy představení PanzerFaust se uskuteční 24. a 25 listopadu 2013 v Paláci Akropolis, Kubelíkova 27, Praha 3) od 19:30. Vstupenky jsou k dostání na pokladně Paláce Akropolis a v síti TicketPro.

(red)

Reklama