Zdroj fotografie: Shutterstock

Poslední dobou se dokola různými způsoby skloňuje slovo sebeláska. K dosažení vytouženého sebevědomí odborníci radí, abyste nejprve začaly milovat samy sebe. S tím se pojí i rady, které vyzývají k rozchodům s dlouholetými partnery a opuštění rodné země po vzoru hlavní hrdinky filmu Jíst, meditovat, milovat. Jenže realita je trochu někde jinde.


Samozřejmě, že můžete léčit svou bolavou duši tím, že přetrhnete veškeré dosavadní vztahy, které mohly být zdrojem napětí. Pozor však na tenký led, jenž tkví v tom, že se nebudete chtít do vztahu vrátit. Některé případy dokonce vygradují uvědoměním si, že jim je samotným tak skvěle, že se objeví fóbie ze vztahů, která se těžko překonává.


Když potom člověk najednou pocítí potřebu mít někoho po svém boku, bariéru nelze překonat. Najednou už není samota tím, co bychom chtěly, ale stav, ve kterém přetrváváme, abychom se ušetřily případného zklamání.Jak překonat bariéru:

  • Zbavte se předsudků. Pokud máte pocit, že ve vašem životě vždy figurovali ti nesprávní muži, kteří měli podobné povahové vlastnosti, možná vás to nutí k tomu domnívat se, že si opět vyberete špatně, protože to tak máte nastavené. Je pravda, že párový terapeut Honza Vojtko říká, že partnery si opravdu vybíráme podle toho jaké jsme měli dětství, rodiče, k jakým ideálům jsme v té době vzhlíželi. Jenže pokud očekáváte od dalšího vztahu něco jiného, zkuste se nastavit tak, že budete vybírat partnera jakožto nepopsaný list.
  • K životu bolest patří. Je to tak, musíte se smířit s tím, že tragédie a chaos jsou součást bytí a nelze se jim vyhnout. Nikde není psáno, že musíte vždy trpět, jen je dobré být připravená a v případě, že vztah ztroskotá, nedělat si z toho zase tak velkou hlavu. Ona ta bolest, kterou v tu chvíli cítíte je pořád lepší, než necítit vůbec nic.
  • Život není o komfortu. Pokud si budete neustále sobecky bránit svůj čas a pohodlí, nikdy nebudete zcela šťastné. Je jen málo lidí na světě, kteří dokáží žít o samotě a zvládat přitom udržet svou psychiku v normě. Starat se sama o sebe je sice příjemné, ale zkuste si vzpomenout, jaké to bylo, když jste byla v tom nejhezčím období vztahu.

Čtěte také:

Reklama