Tisíce budoucích školáků se vypravují k zápisu do první třídy. Ovšem ještě před započetím školní docházky by měly děti společně s rodiči absolvovat preventivní prohlídku u očního lékaře. Špatné vidění se totiž může neblaze podepsat nejen na školních výsledcích, ale také na dlouhodobém vztahu dítěte ke škole, i na budoucím zaměstnání.

Tupozrakostí trpí 4 % dětí. Může skončit ztrátou vidění jednoho oka

Dítě, které špatně vidí, se mnohem dříve unaví, ztrácí koncentraci, bývá nepozorné, roztržité, začíná zlobit a některé návyky si pak přenáší i do dalšího života,“ varuje MUDr. Gabriela Pilková, lékařka Dětského očního centra Kukátko.

brýle

Jednou z nejzákeřnějších očních vad, která postihuje 4 % dětí v ČR, je tupozrakost. „Amblyopie neboli tupozrakost je funkční vada zraku, která se projevuje jako snížená zraková ostrost způsobená útlumem zrakového vnímání a nelze ji vykorigovat pomocí brýlí ani čoček ke stoprocentní zrakové ostrosti. Vada postihuje převážně jedno oko, výjimečně obě, a velmi často vzniká jako funkční komplikace šilhaní,“ vysvětluje MUDr. Pilková a dodává: „Pro lepší představu – při správné funkci zraku se pozorovaný předmět zobrazuje na sítnicích obou očí a mozek oba obrázky spojuje do jednoho prostorového obrazu. Pokud je obraz z jednoho oka méně kvalitní, mozek dostává dva rozdílné obrazy, a tak zrakové podněty ze slabšího oka vyřadí, aby nerušily obraz vytvořený zdravým okem. Zkrátka mozek zpracovává pouze obraz z oka, které zobrazuje sledovaný předmět správně. Slabší oko mozek postupně potlačí a nepoužívá ho. Díky tomu zraková dráha ochabuje, až se spojení oka a mozku přeruší a oko se stává tupozrakým.“

Důkladné preventivní vyšetření je nezbytné

Problémy, které tupozrakost způsobuje, se promítají i do dalších mimoškolních činností a běžného života. Dochází totiž ke ztrátě prostorového vidění, člověk se u těžších forem tupozrakosti prakticky stává jednookým. To pak velmi ovlivňuje kvalitu života a může způsobovat velké omezení v běžných činnostech, sportu, zájmech a samozřejmě později také v zaměstnání, neboť tupozraký člověk některá zaměstnání vykonávat nemůže.

Předškolní věk je přitom posledním obdobím, kdy je možné tupozrakosti zcela zabránit, v dospělosti je tento nedostatek v podstatě neléčitelný. „S léčbou tupozrakosti pomocí cvičení očí je třeba začít velmi brzy, ideálně mezi třetím a pátým rokem věku dítěte, kdy je šance na úplné vyléčení velmi vysoká. Cvičení je účinné i u starších dětí, ale začne-li se po osmém roku věku, naděje na odstranění tupozrakosti je již velmi malá. V pozdějším věku dítěte už není možné tupozrakost zcela vyléčit, a u dospělých není léčba účinná. Pokud začneme s dětmi cvičit oči v předškolním období, je šance na zlepšení velmi vysoká,“ vysvětluje MUDr. Pilková.

Léčba pomocí oční gymnastiky

Tupozrakost je možné odstranit pomocí speciálních tzv. pleoptických cvičení, která se zaměřují na rozvoj zrakového vnímání, využívá světelných podnětů, rozvoj barvocitu, zlepšení orientace v prostoru, na výcvik zrakově motorické orientace atd. Cvičení je založeno na principu oko-ruka, oko-noha, oko-paměť a maximálně využívá hravost a fantazii dítěte.

„Možnosti a druhy cvičení jsou velmi rozmanité. Vhodné jsou tedy například postupy obkreslování obrázků, navlékání korálků, vystřihovánky, různé skládačky, pexesa apod. Poslední dobou se objevují i speciální počítačové hry pro cvičení dětí s tupozrakostí. Všechna cvičení musí probíhat se zakrytým lépe vidoucím okem, aby se postižené oko nutilo zapojovat co nejvíce. Struktura a četnost cvičení se stanovuje na základě vyšetření a k vyléčení je zpravidla zapotřebí i cvičení pod odborným dohledem na speciálních přístrojích.,“vysvětluje Mgr. Romana Zehová, ortoptistka z Dětského očního centra Kukátko. 

Výhodné vyšetření pro prvňáky

Včasná preventivní prohlídka tak může zachránit dítěti zrak a celou budoucí kariéru, nejen tu školní. „V našem Dětském očním centru Kukátko se často setkáváme s dětmi, které k nám dorazí na základě doporučení z pedagogicko-psychologické poradny. Tam jsou většinou odeslány ze školy, protože jejich výsledky neodpovídaly očekávání. U nás pak většinou zjistíme, že tyto děti “pouze” nevidí,“ uvádí MUDr. Pilková a nabádá rodiče, aby prevenci nepodceňovali.

Čtěte také: