Přetrhání rodinných vazeb není nic příjemného, vždyť kdo by si měl být vzájemně bližší než právě rodinní příbuzní. Rodiče versus děti, ale také třeba děti jejich dětí. Bratranci a sestřenice. To jsou také velmi úzké vazby. Ne všude však fungují.

K tetě nepojedeš!

děti

Paní Magda pochází ze tří sourozenců. Ona je prostřední, pak má ještě o dva roky staršího bratra Otu a o pět let mladší sestru Pavlu.

V dětství spolu vycházeli všichni tři sourozenci dobře. I puberty přežili, i když tehdy se nejstarší Ota od sester malinko citově vzdálil. Z domu odešel jako první a oženil se na druhém konci republiky. Magda se vdávala až po něm, ale děti měla jako první. Dvojčata, holky. Poté se vdala i Pavla a narodili se jí syn a dcera. Všechny děti byly v rozmezí 3–5 let od sebe, sestry bydlely každá v jiném městě, ale co to šlo, tak se vzájemně navštěvovaly, posílaly si děti na víkendy i na prázdniny.

Ota měl dítě až poslední, podnikal a se ženou nikam nespěchali. Narodil se jim syn, když už holky starší ze sester, Magdy, chodily do třetí třídy. Všechny děti se vždycky moc těšily na benjamínka od strejdy Oty.

Strejdovi Otovi se dařilo v podnikání, ale více dětí už nechtěli. Jejich syn Otík se už ve dvou letech podíval na Kanáry, ve třech letech byl v Thajsku a ve čtyřech se měli letět podívat na Maledivy.

A tehdy udělal strejda Ota dosti nešťastnou a neprozřetelnou věc, která narušila až doposud dobré sourozenecké vztahy.

Ještě když neměli s manželkou synka, tíhnuli oba k dvojčatům od sestry Magdy, byly to opravdu roztomilé holčičky, a on najednou Magdě zavolal, jestli by nechtěly holky letět s nimi na Maledivy, že jim to dá jako dárek k narozeninám a že by byli i manželkou rádi, kdyby se postaraly o malého Otíka. Holky byly nadšené a Magda taky.

Jenže to se samozřejmě nelíbilo mladší sestře Pavle, bylo jí líto jejích dětí, které by se třeba se strejdou také rády někam podívaly, vždyť i oni se kolikrát o malého Otíka starali, když přijeli společně na prázdniny.

Pavla se urazila a přestala s Magdou komunikovat.
„Pavli, copak já za to můžu, že to brácha nabídl našim holkám? Copak ty bys to odmítla? Třeba to příště nabídne Tobě.“
 „Ať si strčí jeho milodary někam,“
odpověděla naštvaná Pavla.

Možná by to příště nabídl Ota i dětem druhé sestry, kdoví, každopádně už k tomu nedostal příležitost. Pavla přestala úplně komunikovat s Magdou i s ním, a když se děti ptaly na strejdu Otu, řekla jim, že on má rád jenom holky od tety.

Nejhorší bylo, že úplně zpřetrhala sourozenecké vazby a děti přestala k tetě Magdě posílat na víkendy i na prázdniny.  Když se mockrát ptaly, kdy pojedou k tetě a jestli přijedou i oni na prázdniny, tak Pavla dotčeně odpověděla:
„Teta teď peče jen se strejdou, k tetě nepojedeš.“

Tento stav uraženosti trvá už šest let i přesto, že ze strany Magdy i Oty byla snaha navázat se sestrou kontakt už několikrát. Pavla se s nimi odmítá jakkoliv bavit. A její děti mají už šestiletý „zákaz“ stýkat se s těmi „nafoukanými sestřenicemi a rozmazleným bratrancem z Malediv“, jak je tituluje.

Pozn.red.: Jména pisatelky paní Magdy i jejích sourozenců jsou pozměněna

Na názor k tomuto případu jsme se zeptali psycholožky paní Aleny Weberové

aToto je běžný stav nezpracovaných emocí (žárlivost, vztek, lítost  i sebelítost, křivda…). Nejmladší sourozenci mívají nízké sebevědomí v rodině, které se pak odráží v jejich vztazích v dalším životě. Je to osobní problém sestry Pavly, který si bohužel řeší přes svoje děti. Otovi, Magdě a jejich dětem bych doporučila občas kontaktovat přímo děti Pavly, aby věděly, že mají o ně zájem. Pavle bych doporučila si ujasnit svoje pocity k celé záležitosti, případně si s někým o tom popovídat, neboť se běžně pak děje, že se vlastní děti v dospělosti více přikloní k tetě a strejdovi a otočí se proti své matce či rodičům.

Alena Weberová , ředitelka, O.s. Dítě, rodič, prarodič

Čtěte také:

Reklama