Ve světě přibude každý den přibližně jeden milion lidí nakažených pohlavně přenosnými chorobami, ročně je to tedy téměř 400 milionů. Problémem je celosvětový nárůst výskytu těchto infekcí i u adolescentů. V České republice se v roce 2016 se podle statistik léčilo s pohlavními chorobami více než 2 500 lidí.
 
Pokud střídáte sexuální partnery, míváte nechráněný sex nebo neznáte zdravotní stav svého partnera, je dobré vědět, že máte možnost se laboratorně otestovat. „Vyšetření na pohlavně přenosné choroby jsou nejžádanější ze všech testů, které nabízíme. Jsou dokonce více využívané než prevence pro ženy,“ říká MUDr. Šárka Krejčová, medicínská ředitelka laboratoří Unilabs (dříve AeskuLab), které provozují portál lab.online. Tam je možné se objednat na test v jednom z mnoha odběrových místech po celé České republice, třeba hned na zítra, přičemž lze vybrat z variant BASIC, PLUS a EXPERT.
 
K typickým pohlavním nemocem patří syfilis, kapavka, chlamydiové infekce, trichomoniáza, infekce HPV (HPV – lidský papilomavirus), genitální herpes (HSV – herpes simplex virus), infekce HIV a virová hepatitida typu B.

64ec6700523feobrazek.png

Často bez příznaků

Nákazu přitom leckdy není jednoduché vysledovat. Pohlavně přenosné choroby se mohou kombinovat a mohou vytvářet i smíšené infekce s odlišnou inkubační dobou a různým klinickým obrazem. Tyto infekce často probíhají bezpříznakově a zároveň vyžadují odlišnou léčbu. Pohlavním chorobám je třeba věnovat zvýšenou pozornost především u žen, které jsou vůči nim zranitelnější, a právě u nich mohou projevy probíhat v řadě případů nepozorovaně.
 
Typickými příznaky pohlavně přenosných chorob jsou svědění, výtok či zápach z pochvy, změny na kůži, bolest nebo krvácení při sexu, případně krev v moči.

Některá onemocnění mohou do budoucna vyústit až k neplodnosti. Opomenout ale nesmíme ani psychické dopady, které s sebou infekce může přinést:

  • ať už jde o obavu z přenosu onemocnění
  • strach z opakovaného výskytu
  • pocit viny
  • nebo nejistotu z reakce sexuálního partnera.

V důsledku nákazy také může dojít k rozpadu vztahu.

Kondomy a testování

Lépe, než podstupovat léčbu onemocnění je nákaze předcházet. Nástroje prevence jsou přitom všeobecně známé: mezi zásady bezpečného sexu patří používání kondomů a vyhýbání se rizikovým sexuálním kontaktům. Pomoct vyvarovat se nepříjemným zdravotním trablům, které nás mohou v krajních případech ohrozit na životě, patří také pravidelné testování jak sebe sama, tak i též partnera.
 
Kdy je správný čas na vyšetření?

Rozhodně neplatí lidové pořekadlo „čím dříve, tím lépe“. Každá pohlavně přenosná choroba má jinou inkubační dobu a je třeba tomu přizpůsobit i načasování krevního testu. „Tato onemocnění dokážeme diagnostikovat z krve dříve, než se objeví první případné příznaky. Obecně lze doporučit podstoupit testy na pohlavně přenosné choroby přibližně 5-7  dní po inkriminovaném pohlavním styku, a poté opět po třech měsících testy zopakovat,“ uvádí MUDr. Krejčová z laboratoří Unilabs. Testy pohlavně přenosných chorob obsahují 6 až 13 vyšetření ve třech různě koncipovaných balíčcích. Liší se rozsahem a náročností testů. Podle toho lze výsledky obdržet po dvou až do deseti dnů.

V případě pozitivity u vyšetření na prokázání nemocí HIV nebo syfilis vyplývají testované osobě oznamovací povinnost a to dle zákona 258/200 Sb. o ochraně veřejného zdraví. S těmito povinnostmi budete seznámeni na odběrové místnosti před vlastním odběrem. 
 
Nepodceňujte ani včasnou edukaci dětí o zodpovědném sexuálním chování. Nejlepší ochranou proti pohlavně přenosným chorobám je totiž prevence. 
 
 

Reklama