64c7967c9fcc4obrazek.png
Foto: Shutterstock

Při kojení i během krmení z lahvičky dítě spolyká nejen mléko, ale také vzduch. Čím hltavěji pije, případně pokud je k prsu nesprávně přisáté, tím více se ho může do žaludku dostat. Rychlou úlevu pak miminku poskytne správné odříhnutí. To by rodiče podle lékařů neměli nikdy opomíjet. „Je důležité pro jeho dobré trávení a předchází dalším trávicím potížím,“ vysvětluje MUDr. Martin Gregora v Nové knize o těhotenství a mateřství.

Odříhnutí je důležité zvláště v prvních měsících života dítěte, kdy břišní stěna není ještě natolik silná, aby si s přebytečným vzduchem poradila sama.

Jak na správné odříhnutí?

Abychom miminku pomohli ulevit od spolykaného vzduchu, musíme mu k tomu dopřát vhodnou polohu. „Přednostní poloha při odříhávání je na předloktí matky, takzvaná poloha na tygříka. Nebo na hrudi matky obličejem k sobě s držením jednou rukou pod zadečkem a druhou v záhlaví dítěte, kdy obličej směřuje k matčinu rameni,“ doporučuje praktický dětský lékař MUDr. Jindřich Pohl.

Při relaxační, úlevové poloze, které se říká „na tygříka“ dítě leží bříškem na předloktí naší ruky, kterou je zvenčí držíme za stehno, záda jsou opřena o naše tělo a hlava je volně v našem loketním ohbí. Každá ručička dítěte je z jedné strany našeho předloktí.


Zdroj: Youtube, podle knihy Něžná náruč rodičů

U rodičů bývá oblíbená i poloha přes rameno, kdy miminko leží trupem na naší hrudi a my ho rukou přidržujeme pod zadečkem. Tady ale pozor na to, aby se mu nezalamovalo bříško, ale aby svou váhou spočívalo na naší hrudi.

Kolik času je potřeba?

Někdy si miminko odříhne během chvilky, jindy se k tomu nemá ani po půl hodině ve správné poloze. Jak dlouho bychom měli vytrvat? Tady se rady odborníků mírně rozcházejí. Zatímco někteří lékaři nebo laktační poradkyně uvádějí deset minut, jiní navrhují alespoň 20 minut až půl hodiny.

„Pokud dítě přibližně do 10 minut neodříhne, zřejmě spolykalo vzduchu méně a lze jej uložit na bok do postýlky,“ doporučuje například dětská lékařka MUDr. Helena Nováková. Nechat dítě dostatečně odříhávat, a to až 30 minut po pití, zase radí pediatr MUDr. Jindřich Pohl.

Odlišný názor mají naopak laktační poradkyně z Laktační ligy. „Existuje celá řada věcí v péči o miminko, které se vždy dělat nemusí. Mezi ně patří i odříhávání. Většina dětí si po kojení nepotřebuje odříhnout, protože velmi často u prsu usnou a snaha o odříhnutí by je rušila,“ vysvětlují v online poradně maminkám s tím, že ve většině případů napolykaný vzduch nezpůsobuje dítěti žádné nepohodlí ani koliku. Vzduch se v těle buď absorbuje, nebo projde skrz zažívací trakt. „Rodiče často věnují hodně času odříhávání dítěte, což může vést k tomu, že dítě je neustále rušeno a pak unaveno,“ upozorňují a dodávají, že pokud dítě přesto z nějakého důvodu necháte po kojení odříhnout, stačí vyčkat 5 minut.

Podobný časový interval doporučuje i laktační poradkyně Mgr. Jiřina Mrázková. „Já maminkám říkám, ať zkouší nechat miminko odříhnout 5 minut. Poté ať ho položí do postýlky na bok. Za 10 či 15 minut ať to zkusí ještě jednou, ale již jen krátce, na minutku či dvě. U dětí starších než 2 měsíce už mnohdy není odříhávání vůbec nutné a zvládají to samy. Ale každé dítě je jiné a nejde tedy obecně prohlásit, že kojené dítě nepotřebuje odříhnout,“ dodává.

Zdroj informací: MUDr. Helena Nováková, MUDr. Jindřich Pohl, Laktační liga, Nutriklub, Mgr. Jiřina Mrázková - Kojení, MUDr. Martin Gregora - Nová kniha o těhotenství a mateřství

Čtěte také: 

Reklama