6447b8139a1b4obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Žaneta
To, že mě někdo čas od času obtěžuje v baru, nijak neřeším. Takové otrapy umím dost dobře odpálkovat. Jedna zkušenost se mi ale vryla hluboko do paměti. A ještě teď je mi z toho špatně. Když jsem byla před pár lety na pohotovosti na gynekologii s akutním problémem, zarazilo mě chování lékaře. Komentoval moje přirození slovy: „Máte ji takovou krásnou, elastickou, to se jen tak nevidí. Partner z vás musí mít radost, jestli teda nějakého máte? A jestli ne, tak vám dám klidně číslo.“ Nevěřila jsem svým uším a co nejrychleji z ordinace vypadla a snažila se na to zapomenout. Teď mě ale mrzí, že jsem ho nenahlásila a nestěžovala si vedení nemocnice.

Ingrid
Jednou jsem stála ve frontě na pokladu a ucítila jsem dotyk na zadku. Ohlédla jsem se a viděla, že za mnou stojí postarší manželský pár a myslela jsem si, že do mě v té tlačenici pán omylem vrazil. Jenže se to opakovalo, a když jsem se otočila podruhé, významně na mě mrkl. To mě opravdu rozčílilo. Nenechám si nic líbit, a tak jsem na celý krám zakřičela, ať mi laskavě nesahá na zadek, že mě to obtěžuje, zrudnul a začal něco koktat, zatímco čelil vyčítavému pohledu své manželky.

Vanda
V noční tramvaji se mi stalo, že na mě muž zíral a u toho si začal lovit v poklopci a ukájet se. Mrkal na mě a pomlaskával. Bylo to totálně nechutné. Nechtěla jsem vystupovat, aby náhodou nevystoupil taky, tak jsem se jen přesunula do jiné části tramvaje. Naštěstí mě nechal být.

Veronika
Můj bývalý šéf byl hodně žoviální. Se všemi si tykal, podřízené ženy plácal po zadku nebo je při přání k svátku a narozeninám líbal na ústa. Bylo vidět, že je jim to nepříjemné, ale bály se cokoli říct. Když to zkoušel na mě, ohradila jsem se a měla jsem naštěstí pokoj. Z firmy jsem nakonec odcházela kvůli něčemu jinému, ale ani tak mi to nepřijde jako normální chování.

Julie
Na mě to zkusil učitel v autoškole. Byla jsem vyplašená, řízení mi moc nešlo a začalo to dost nenápadně. Dával mi ruku na nohu, jako abych se uklidnila. Nic jsem mu neřekla, protože jsem byla ráda, že držím volant a jedu. Postupně si ale začal dovolovat víc, po noze mě hladil, sahal mi na ruku, ve které jsem držela řadicí páku a s oplzlým podtónem chválil, jak to umím vzít do ruky apod. Naštěstí to nevygradovalo a já to radši neřešila. Měla jsem zaplacené jízdy a bála jsem se, že když se ozvu, bude na mě zlý a tu autoškolu nedodělám. Radši jsem snášela nepříjemné dotyky než řvaní. Třeba na kluky totiž při jízdách dost ječel.

Zdroje: respondentky redakce

Čtěte také: