Čtenářka RosaGloriaDei napsala úvahu na téma dnešní podnikání a zvláště se věnuje zdravotnictví. Děkuji Vám RosaGloriaDei za Váš příspěvek. Já se zastavím jen u jedné z Vašich myšlenek a to u lidí, co jezdí na dovolenou a berou příspěvky na děti. Nedávno jsem četl zajímavou studii, která došla k závěru, že čím je daňové zatížení menší, tím více lidí daně platí a státní rozpočty jsou plnější…

Radku, asi se Vám dnes netrefím přímo do zadání, protože mezi OSVČ  jsem zatím nikdy nepatřila (natož, abych dala vzniknout nové právnické osobě), přesto myslím, že mám k dnešnímu tématu co říci (a když už ta schránka ve chvíli, kdy jsem se rozhodla otevřít Word – přece jen mi to psaní kvůli odbíhání trvá, zela prázdnotou, snad Vás i maličko potěším J).
Upřímně řečeno, patřím k těm, které nemají v lásce slovo „podnikatel“ – „podnikatelka“. Kdo to vlastně je? Za tisícovku si během pár dní zřídí živnostenský list téměř každý, pokud je živnost vázána na zkušenosti či vzdělání v oboru, není velký problém sehnat si „odborný dozor“.  Takový malý „ulitý start“ mají všichni „řemeslníci“. Do uvozovek toto slovo dávám záměrně proto, že „řemeslníkem“ je jak zedník, tak třeba místní obvodní lékař. Stačí být vyučen v oboru, či mít patřičné vzdělání, a jde se na to. Kdo má zdravé ruce, uživí se (chtěla jsem napsat zlaté ruce, ale ty, bohužel, dávno nejsou potřeba, ať už se jedná o zmiňovaného zedníka či doktora).
Sama maličko podnikám-nepodnikám. Živnostenský list nepotřebuji, holky, říká vám něco „nahodilý“ příjem? Limit sice není velký, ale na dovolenou to stačí J A nebo práce na „dohodu“? Pracovní poměr nevzniká, OSVČ nejste, přesto se dá k nějaké té korunce přijít, zvlášť, když patříte k těm, co mohou podepsat „prohlášení“ a nemusí tak danit.
„Podnikání“ v České republice je taková malá džungle. Vadí mi to. Znám spoustu „podnikatelů“, kteří žijí papírově na hranici životního minima, v rámci ročního daňového přiznání dostávají bonusy na děti (aktuálně 13.404 Kč za rok na každé dítě, aniž by zaplatili korunu daně), přesto mají dvě auta,  nový dům, na dovolenou jezdí několikrát do roka. Nezávidím jim, jen bych jim to volné pole maličko oplotila, však oni by na to i tak měli….
Na druhou stranu vím, že každá mince má dvě strany, a že je spousta těch, co mají své ideály, snaží se přijít s novým nápadem a režijní náklady je ve finále převálcují. Těžko paušalizovat….
Ještě mi, prosím, dovolte vzpomenout na mého tátu, včera to bylo dvanáct let, co zemřel, pět dní předtím by oslavil 76. narozeniny. Přestože celý život věřil levicovým ideálům, na důchod si udělal , nejspíš, aby se nenudil, zkoušky pro soudní znalce v oboru odhad pozemků. Možná si je udělal i proto, že nepotřeboval živnostenský list, „stačilo“ jmenování soudem. Dělala jsem mu „papíry“, smála jsem se té staré škole, co neví, „jak to chodí“.  Také jsem nechápala jeho vnitřní souboje. Nemohl pracovat zadarmo, soudu každý rok předkládal deník, přesto kolikrát vykázal minimum, které vlastně nedostal. Přišlo mu hloupé inkasovat peníze od lidí, kteří je očividně neměli ….I tak se dá „podnikat“.

PS: V době výzvy „děkujeme, odcházíme“ jsem byla zrovna v porodnici. S lékařem cca mého věku jsem navedla řeč na odměňování v nemocnici. Řekl, že by mu stačilo, co má, kdyby to bylo za „normální“ počet hodin (fond pracovní doby podle všeho překračoval o více než 50%). Aby mohl dát auto na hodinu do servisu, potřebuje prý pracovat cca tři hodiny. O co jednodušší je práce obvoďáka, který má kapitační platbu, aniž by pacienta, byť jen jednou ročně, viděl. K tomu si „odečte“, co se dá…Ten mnou zmiňovaný porodník do zaměstnání dojížděl pěkných pár desítek kilometrů a náklady na dopravu si odečíst nemohl… Známou, jejíž muž ještě nemá potřebné atestace pro přechod z nemocnice do zavedené rodinné ordinace, snad ani nebudu vzpomínat....Tam už to skutečně není o poslání…

RosaGloriaDei
Text nebyl redakčně upraven


Jaké byly vaše podnikatelské ne/úspěchy?

  • Kdy, kde a v čem jste podnikala?
  • Čeho jste dosáhla?
  • Kolikrát jste začínala?
  • Podnikáte a zároveň máte zaměstnání?
  • Proč byste se do podnikání nikdy nepustila?
  • Znáte nějakou úspěšnou podnikatelku?
  • Přemýšlíte, že se do podnikání pustíte?

A můžete psát i na nevyřčené otázky, které se k tématu vážou.

redakce@zena-in.cz

Jedna z vás, která přispěje k tématu, v 16 hodin získá odměnu. Krém  obnovující proporciální strukturu obličeje  a hutnosti pleti  Neovadiol Gf od Vichy a knihu Amy Winehouseová na pokraji slávy a na pokraji zoufalství.

vyhra.jpg

Reklama