A když už jsme se dnes tak pěkně rozpovídaly o balení, nebude možná od věci probrat i zavazadla.
Co vy na to? Máte raději bytelné kufry, nebo textilní sportovní kabely? Do čeho se rok co rok snažíte vtěsnat vše důležité, co nezbytně potřebujete na svých cestách?
A na co bychom při výběru cestovního zavazadla měli pamatovat?

Někomu se to může zdát nepodstatné, ale měli bychom se rozhodovat podle toho, zda budeme kufr převážet v autě, nebo s námi bude cestovat v zavazadlovém prostoru letadla. V základě dělíme kufry na skořepinové a textilní.
Skořepinové kufry jsou sice nákladnější, ale investice do nich se vyplatí a mnohonásobně vrátí. Proč?
Mají mnohem delší životnost a vydrží i to, když po něm hopsá stokilový chlap. Mimochodem, sledovali jste někdy na letišti nakládací proces, když jste znuděně čekali na odlet vašeho letadla? Tak vám asi nemusím připomínat, že to někdy chce nejen pevné kufry, ale i nervy.

soutěž - balzám: korveta

V pohodě v nich můžete převážet i poměrně křehké předměty, aniž by došly k újmě. Navíc plní tato zavazadla funkci jakési pojízdné skříně, jsou vybavena přihrádkami a ramínky na šaty, takže s sebou nemusíte vláčet žehličku. A ještě jednu výhodu skořepinové kufry mají. Dají se zamknout pomocí číselného kódu. Ale pozor, pečlivě si ho někam poznamenejte nebo zvolte dobře zapamatovatelnou kombinaci, abyste nakonec váš pekelně drahý kufřík nemusela na dovolené otevírat jako konzervu sardinek.
Věřte, že to není nic příjemného, když se musíte do vlastního zavazadla dobývat jako zloděj. Znám z vlastní zkušenosti. Kód jsem si sice pamatovala, ale nebylo mi to nic platné. Levný kufr stávkoval a odmítl vydat obsah svých naditých útrob. Naštěstí pomohla domluva šroubovákem a kód už jsem pro jistotu nikdy nepoužila.
Ale jinak nedám na skořepiňáky dopustit, do letadla jsou ideální. Naopak při cestě autem bych jednoznačně volila měkčí zavazadlo textilní, protože se dá přimáčknout - skoro bych řekla formovat - podle potřeby a objemu úložného prostoru auta.No a na závěr se sluší zmínit i o příručním zavazadle. Lhostejno, zda ke kufru textilnímu nebo skořepinovému.
Prostě pas, peníze, doklady, šminky a já nevím, co ještě, do kufru zásadně nestrkejte. To bych snad neměla ani připomínat, že? Od toho máte příruční zavazadlo, protože se může stát, že se váš kufr ztratí někde na letišti, nebo vám ho někdo nedej bože ukradne i s autem, zatímco si dáváte zaslouženou kávu u benzínové pumpy.

Ale nechci malovat čerta na zeď a přeji vám samozřejmě pohodlné a ničím nerušené cestování, ať už s kufrem textilním, nebo skořepinovým.
Šťastnou cestu a napište mi svoje zážitky s kufry.
Budu se těšit.