Pozvánka čtenářky Jany směřuje do Vídně. Navštívila ji tuto sobotu, ale nebylo to porvé ani naposledy. Vždycky tam objeví něco nového...

Ve Vídni vždycky objevíte něco nového - proto ji čtenářka Jana navštěvuje několikrát za rok...

Do Vídně nejen na kafe a sacher, ale i za kulturou

Několikrát mě napadla kacířská myšlenka, jak by to vypadalo, kdyby v roce 1918 nevznikla Československá republika, ale zůstalo i nadále rakousko-uherské mocnářství. Co by bylo, kdyby ...
No tatínek by mě za to nepochválil, velice totiž miloval Masaryka, Beneše i Štefánika.
Že je Vídeň nádherné město, není třeba nikomu příliš připomínat, určitě jste tam mnozí byli a ne jednou. Při našich návštěvách na nás vždy tak trochu dýchne atmosféra bývalého Rakousko-Uherska. A protože to naštěstí nemáme do Vídně daleko, několikrát do roka se tam vypravíme. A vždycky máme co objevovat.

Rok 2012 je věnován Gustavu Klimtovi, který se před 150 lety ve Vídni narodil. Tento malíř patří mezi naše nejoblíbenější, a tak jsme si na začátku roku umínili, že určitě navštívíme alespoň několik z mnoha výstav, které budou během roku probíhat, většinou 2-3 souběžně.

V únoru jsme byli ve Vídni poprvé. Na výstavě v Dolním Belvederu byl přísný zákaz focení, vždyť tam byl k vidění i jeho proslulý Polibek, který určitě všichni znáte. V Uměleckohistorickém muzeu (KHM), kde se už fotit dalo, připravili pro návštěvníky příjemné překvapení. Kromě třinácti obrazů si bylo možné prohlédnout do detailů i Klimtovu výzdobu schodiště díky speciálně vytvořeným rampám. A to byla skutečná paráda!

vs

Další cestu jsme sice plánovali až na červen, ale když nám syn teď v pátek zavolal, že jedou v sobotu do Vídně na výlet, ať jedeme s nimi, neváhali jsme ani chvíli.

A dobře jsme udělali. Tentokrát jsme navštívili Leopoldovo muzeum v MuseumsQaurtier a výstavu Gustav Klimt osobně.
Z velké části byla věnována nejen obrazům, ale také Klimtovu soukromí. K vidění bylo asi 400 dopisů a pohlednic, které psal své múze Emilii Flögelové. Zajímavé také bylo dozvědět se, že ač se Klimt nikdy neoženil, měl - většinou se svými modelkami - šest nemanželských dětí, které poctivě finančně podporoval.

Odpoledne jsme pak šli na komentovanou prohlídku do Burgtheatru, jehož výzdoba byla taktéž z velké části dílem bratří Klimtů a Franze Matsche. A opět jsme měli co obdivovat!

Na pozdní oběd jsme si skočili do vídeňského Naschmarktu.

A závěr dne věnovaný Klimtovi jsme strávili hned vedle tohoto nejznámějšího vídeňského trhu - v pavilonu Secese, který Vídeňanům připomíná hlávku zelí. A tam je největším tahákem Beethovenův vlys z roku 1902, což je jakýsi Klimtův umělecký komentář k Beethovenově Deváté symfonii namalovaný na třech stěnách hlavního výstavního sálu. Tam se samozřejmě fotit nedalo, takže jen pohled na pavilon zvenčí.

Kromě těchto uměleckých zážitků jsme se také prošli centrem Vídně a u Hofburgu zhlédli řadu atrakcí pro děti. Na víc už nezbyl čas. Na kafe a sacher jsme se tentokrát nedostali, takže snad někdy příště ... Určitě ještě letos, je teprve začátek května!

Vstupné na jednotlivé výstavy, které jsou denně od 10 do 18hodin, se pohybuje kolem 10-12 eur, studenti a senioři mají mírné slevy, návštěvu Burgtheateru si musíte naplánovat na sobotu (cena: 5,5/4,5 eur). Ale určitě stojí zato!

Pokud vás to jen trochu zajímá, více informací o jednotlivých výstavách a konkrétním vstupném najdete i v češtině na vídeňských informačních stránkách:

Krásné umělecké zážitky nebo jen kochání se jarní Vídní přeje,
Jana

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou kontrolou.

Téma dne 7. května 2012: Kam na výlet

Máte tip, kde strávit zítřejší volný den? Pošlete mi ho jako příspěvek k tématu a poraďte tak ostatním čtenářkám! Za svůj tip, který by měl obsahovat pokud možno všechny důležité informace (například cenu návštěvy objektu atp.) můžete získat pěkný dárek. Jako tip můžete také posílat jednu aktuální fotografii z místa, kam jste vyrazila o tomto či minulém víkendu vy. Tato fotografie však musí být doplněna popisem, dlouhým alespoň jako tento odstavec textu. A jaký že dárek tentokrát můžete získat? Pro dvě přispěvatelky, které pošlou nejzajímavější a nejneotřelejší tip, tu mám dva výletní balíčky obsahující spray Bergasol Bronzage Passion SPF 10 a pro rychlou energii Deli pistáciovou.

Posílejte tedy...

  • Zajímavý tip na výlet
  • Fotku z místa, které jste nedávno navštívila (s popisem)

Tipy zasílejte na e-mailovou adresu redakce do 7. 5. 2012, 15.00 hodin. V předmětu e-mailu nezapomeňte uvést heslo.

deliberg

Reklama