Milé čtenářky připravujeme pro vás další témata o ekzémech. Tentokrát se zaměříme na ekzém, který zabírá větší části těla. Z příběhů, které nám chodí do redakčního emailu vyplývá, že pacienti s ekzémem často neví, na koho se obrátit s léčbou svého problému. Neví, zda to má být praktik, dermatolog nebo alergolog. Zeptali jsme se proto MUDr.Radka Litvika, který je renomovaným odborníkem právě na atopický ekzém.

Mohl byste nám a čtenářkám vysvětlit, ke komu byste jim doporučil jít a proč? Stejný problém řeší často i maminky. Radí se s pediatrem, který navrhuje vybraný typ léčby. Měla by taková maminka navštívit i dermatologa? Nebo naopak alergologa? Pokud se bavíme jen o atopickém ekzému.

suchá pleť

Léčbu atopického ekzému by měl řídit dermatolog, protože má nejvíce poznatků o zevní léčbě této choroby a dokáže „ušít“ terapii pacientovi přímo na míru. Dokáže také erudovaně poradit, jaké emoliencium vybrat a jak jej používat. Léčba probíhá vždy ve spolupráci pediatra nebo alergologa, léčba atopického ekzému pouze u pediatra nebo alergologa není šťastným řešením. Už jen z tohoto důvodu, že některé zevní léky pediatr ani alergolog nemohou pacientům předepisovat. Volit tedy vždy léčbu atopického ekzému u dermatologa. Pokud má pacient další „atopické“ choroby (asthma, potravinové alergie), pak dochází jak k dermatologovi, tak k alergologovi.

Dermatolog může předepsat širokou paletu lokálních přípravků včetně silně působících kortikosteroidů, ale také může nabídnout jejich aletrnativu: lokální imunomodulátory. Tuto skupinu moderních přípravků k léčbě atopcikého ekzému může předepsat pouze dermatolog. Dermatolog také může tuto terapii lokálními imunomodulátory „schválit a delegovat“ příslušnému pediatrovi, který se o dítko stará a pečuje do jeho 18. roku věku.

Na naše otázky odpovídal MUDr. Radek Litvik z dermatologického oddělení FN Ostrava, a my mu za jeho odpovědi děkujeme.

Trpíte ekzémem na větších částech těla? Napište nám váš příběh.

Naše článkyk tématu:

 

Redakční tip: Online klinika pro atopiky

OKA je audiovizuální internetový projekt, jehož cílem je pomoci všem lidem, kteří se léčí s atopickým ekzémem. Dětem, jejich rodičům i dospělým pacientům.

Jak OKA vypadá a funguje?

Na webových stránkách http://www.atopickyekzem.org/optin/se může do vzdělávacího projektu zaregistrovat každý zájemce.

Skupina předních českých dermatologů zde připravila seriál edukačních videí o atopickém ekzému, jeho příčinách, projevech, léčbě a prevenci. Všechna videa tvoří 4 základní lekce, jimiž musí postupně projít každý registrovaný návštěvník online kliniky OKA. Lekce nelze přeskakovat, jsou na sebe navázány tak, aby poskytly pacientovi co nejkomplexnější pohled a porozumění v problematice atopického ekzému. Součástí videí jsou také názorné animace, co spouští atopický ekzém nebo jak fungují lokální léky na atopický ekzém.

Doporučujeme: http://www.atopickyekzem.org/optin/

Reklama