Sůl je fenomén, zasahující do mnoha odvětví lidského života. Dnes bychom si bez ní asi těžko uměli představit kuchařské umění, průmyslová odvětví postavená na využití NaCl nebo množství léčebných procedur se solí spojených. Rádi bychom se v novém seriálu věnovali soli v nejrůznějších podobách a způsobech používání. V blízké budoucnosti vám přineseme články a reportáže ze solných jeskyní, solných lázní, povíme si blíže o úskalích a trendech využití soli v kulinářství a nebo třeba jejích estetických vlastnostech a použití v kosmetice.

 

Slaná minulost

 

V pohádce se starý král přes všechnu počáteční nedůvěřivost nakonec přesvědčil, že sůl má větší cenu než všechny drahokamy a zlaté šperky. Nejvíc mu asi scházela při hostinách, ale od pradávných dob se jí využívá i k léčebným účelům. První zaznamenané písemné zmínky o soli se datují do doby 2700 let před Kristem, kdy bylo v Číně popsáno asi čtyřicet druhů. Sůl znali podle dalších zmínek v písemnictví i  starověcí Řekové, Arabové a Hebrejci. Evropa se o soli dozvěděla ve starší době kamenné. Naopak kupříkladu původní obyvatelé amerického kontinentu, stejně jako jiné přírodní národy, se k soli dostali až s příchodem „civilizovaných“ kolonizátorů.

 

Kromě nepostradatelné role ochucovadla platila sůl i za obchodní jednotku. Z toho je i odvozeno přízvisko „bílé zlato“. Důkazem jeho ceny budiž proslulost římského konzula Livia Solinatora, jemuž se podařilo za pomoci solné daně získat prostředky na bitvu s Kartágem v rámci punských válek. Římské legie byly částečně vypláceny právě solí. Dnes již, pravda, došlo k určité devalvaci této kdysi tvrdé měny. Zaměstnavatelé by nejspíš došli k úrazu, kdyby se pokusili v den výplaty rozdávat kilovky soli.

 

Sůl měla pro naše předky také význam symbolický. Novorozeným děťátkům se pro zdraví a štěstí do peřinek sypala sůl, jako výraz pohostinství se nabízela s chlebem a její rozsypání naopak mělo značit neštěstí. Velký význam soli přisuzovali i středověcí alchymisté, spatřující v ní jeden za základních chemických principů vedle rtuti a síry. Symbolizovala pro ně tělo, princip přirozenosti a stala se synonymem pro osud.

 

Do polévky, do vany nebo na ozdobu?

 

Jak už bylo řečeno, tak chlorid sodný má pro nás využití v nesčetných ohledech. Co se týká solení v kuchyni, tam všeho moc škodí. Sůl totiž obsahuje sodík, který působí velmi nepříznivě na lidský organismus. Je vědecky dokázáno, že existuje přímá úměra mezi množstvím sodíku v těle a vysokým krevním tlakem. Natrium v těle zadržuje tekutiny a zvyšuje nebezpečí pro onemocnění chorob srdce a cév. V konečném důsledku může způsobit srdeční kolaps nebo mozkovou mrtvici. Ze zdravotního hlediska je navíc prospěšnější používat spíše mořskou sůl než obyčejnou kamennou. To proto, že mořská obsahuje desítky minerálních látek a přirozeně také jód, který se do kuchyňské soli přidává uměle, a vyjma stopových prvků fluóru, hořčíku a vápníku vám nedá nic jiného než onen sodík a vázaný koncentrovaný chlór.

 

Velmi účinné a oblíbené jsou koupele v solném roztoku - solance. Ta se používá též při vaření, ale pokud se k tomu rozhodnete, tak rozhodně před koupelí.  Nejčastěji se lázně doporučují při kožních chorobách jako je například lupénka nebo při zacelování otevřených ran, ale všeobecně platí fakt, že solná koupel má silné regenerační a relaxační účinky na celý organismus. Působí blahodárně na prokrvování povrchu těla, čímž se vám znovu dostává energie a vitality. Při dlouhodobé kúře má prý i omlazovací účinky pro pleť.

 

V posledních několika letech se stala sůl i módním hitem do domácnosti. Velký boom zažila především různá svítidla a solné lampy, jejichž odstíny závisí na doplňkových prvcích, obsažených v minerální soli. Spektrum barev se odvíjí od tmavě rudých, červených a ohnivě oranžových až po růžové, žluté a bílé, průsvitné. Odborníci na feng-šuej, což je tradiční čínská věda, zabývající se prouděním energií v prostoru, tvrdí, že světlo vyzařující z prosvítajících solných krystalů má silné harmonizační účinky. Navíc při zahřívání soli dochází k takzvané ionizaci, čímž se uvolňují solné ionty do ovzduší a prospívají člověku při dýchání. Tento efekt jistě znáte, pokud jste někdy byli u moře. Jeho působení využívá i rozmáhající se síť solných jeskyní.

 

Zanedlouho si o všech těchto zajímavostech, využívajících rozmanité druhy a působení soli, napíšeme detailně.

 

A co vy, milé dámy, solíte, solíte? Máte vy nebo někdo z vašich blízkých pozitivní nebo naopak negativní zkušenosti s bílým zlatem? Nebo vás sůl dokonce vyléčila? Máte někoho rády jako sůl v očích? Co byste řekli zaměstnavateli, kdyby vám místo peněz složil před dům náklaďák soli?

 

Reklama