Když jsem nedávno sepisovala a sbírala nejrůznější pověry a zvyky vzpomněla jsem si, kolik jich je například jen kolem svatby.
Chtěla jsem to napřed vmanipulovat do článku, ale zjistila jsem, že bych množstvím možná odrovnala server.
O tom, jak jsou právě tyhle rituály zažité, svědčí fakt, jak moc jsou dodržované i zapřísáhlými pragmatiky a pragmatičkami.
Ještě jsem neviděla nevěstu, která by se nestrachovala, že ji vyvolený spatří dřív, než proběhne obřad, není svatební kolony, která by netroubila, a není rozbitého nádobí.
Možná méně už ale všichni víme, proč to vlastně děláme.
Tak jako u mnoha jadýrek mnoha zvyků je i u těch svatebních možné dohledat logiku a souvislost s realitou. Když ne tou současnou, tak rozhodně tou dávnou.
Jsme základem pohané a také drtivá většina těchto rituálů má původ u našich pohanských předků a jejich malebných bohů a přívětivé víry.
Mimochodem víte, že pohané uzavírali sňatek na dobu „dokud láska trvá“? Přijde mi to velice moudré, pokrokové a voní to svobodou.
Proč?
Proč nevěsta nepeče svatební koláče a nijak nepomáhá při pečení? – Protože by měla uplakané děti.
- Proč závoj? – Protože nevěsta zakrývá nos a ústa, aby se nepřejícnost a závist i zlý duch do jejího těla nedostal.
- Proč má mít nevěsta ve svatební den vše nové? – Jako symbol nového počátku.
- Jednu věc půjčenou od šťastného člověka? – Rituál podobnosti. Magie je položena na vzájemné přitažlivosti věcí.
- Jednu starou? – Symbol zachování posloupnosti a tradice.
- Proč se při svatební hostině posazuje na klín dítě? – Aby bylo hojné potomstvo. Zase rituál synchronicity.
- Proč si vkládá nevěsta do střevíce minci? – Původ je stejný. Věci se přitahují a přinese to novomanželům bohatství.
- Proč by se sestry neměly vdávat ve stejný den? – Už naši předkové věděli, že „když dva dělají totéž, není to totéž“.
- Proč střepy přinášejí štěstí? – Tady nejde tak docela o střepy, ale o hluk, kterým se odhánějí zlí duchové.
- Proč ten, kdo vykročí od oltáře pravou nohou, bude vládnout v domácnosti ?– Levá strana je stranou ženské energie a vody. Pravá patří ohni, síle a mužské energii.
- Proč když přeběhne cestou z obřadu přes cestu kotě, budou mít novomanželé štěstí ?– Mláďata všeobecně byla našimi předky pokládána na symbol hojnosti. Chovali zvířata a narození mláďat znamenalo vždycky dobré věci, dostatek potravy a podobně.
- Proč by ženich neměl vidět svou vyvolenou ve svatebních šatech před obřadem? – Šlo o rituál nevhodnosti předcházení událostem – vezmeš víc, než máš v tu chvíli.
- Proč troubení klaksonů při jízdě autem? – Brali se v přírodě, zpravidla na kraji lesa. Během chůze tam i zpátky lidé v průvodu cinkali zvonečky, chrastili dřívky a podobně. To všechno proto, aby odehnali zlé duchy a chudobu, aby negativní jevy nenásledovaly manžele do jejich nového příbytku.
Ze stejného důvodu se vyrábí závěsné zvonkohry do bytů – zlo nemá rádo cinkání.
Mimochodem, původní účel šperků, řetízků, náramků a náušnic je dříve než okrasný právě tenhle.
- Proč mají novomanželé jíst při svatební hostině z jednoho talíře? – Jde o rituál spolupráce, pospolitosti a
vzájemné pomoci.
- Proč má ženich nevěstu přenést přes práh nového domu? – Dříve lidé věřili, že zlo a negativní síly se usazují pod prahem domu. Do nevěstiny dlouhé sukně by se mohlo snadno něco z toho dostat do domu.
- Na práh se také pokládal chléb a mléko. To bylo určeno pro dobré duchy, aby domov chránili a stali se novým příchozím přáteli.
- Proč svatba v máji, nevěsta na máry? – Obyčejná zkušenost. Žena zpravidla otěhotněla hned po svazku, a miminko tak přivedla na svět v zimě, což bylo velice zatěžují, když si uvědomíme, jak složité podmínky k životu naši předkové měli.
- Proč rýže, kterou hází svatebčané na novomanžele, symbolizuje plodnost? – Nebyla to jen rýže, mnohem častěji to bylo jakékoli zrno – Zase podobnost s plodností.
Jejich rozkošné uvažování pochopíme lépe, když si uvědomíme, že například o Beltinu lidé nelenili a hromadně se šli o půlnoci pomilovat na pole. Ukázali tak tomu, co pro ně bylo životně důležité, jak je to s tím plozením, a věřili, že názornou ukázkou a tím i podobností pole lépe „pochopí“, jak se má v nadcházející sezoně zachovat.
Bylo a je ještě mnoho dalších malebných zvyků, které doprovázejí vstup dvou lidí do legálního svazku (třeba předmanželská smlouva). :-)
Vím na závěr o opravdu starých rituálech, které pokládám za velmi milé, a také je na nich vidět, že pohané zdaleka nebyli žádní tupci a že dobře věděli mnohé o jednotě, pozornosti i nutnosti vnímat jeden druhého.
Během oslav si kupříkladu musel ženich nevěstu poznat.
Mladé ženy se od hlavy k patě zakryly kusem látky a poklekly. Jediné, co směly ukázat, byla pravá dlaň. Novomanžel pak musel jen podle tvaru ruky a pohmatem poznat svou ženu.
Nešlo o žádný trest a nebyl v případě neúspěchu za pitomce, nebo se na něho nesnášela žádná kletba. Prostě se všichni dobře bavili.
Nevěsta zase poznávala svého vyvoleného podle vůně jeho košile. Byla mezi devíti možnými. A to to vůbec neměla snadné, protože se v žertu nevěstě podstrkovaly svršky například jejího bratra, aby byla vůně známá.
Vida, už pohané věděli cosi o tom, že lidé k sobě čichají a že dva si prostě musí vonět.
Na závěr obřadu buď společně zasadili plodný strom, nebo si z nějakého darem a pruhem látky učinili svědka a přítele z říše přírody.
K takovému stromu pak chodili obnovit svou lásku každý Beltin a celý rok o něj pečovali.
Symbolika je tu jednak v sepjetí lidí s přírodou, a jednak byla tohle ještě před příchodem dítěte první věc, za kterou se stali odpovědní a o kterou museli společně pečovat.
Krásné, že?
Jaké zvyky jste při svatbě dodrželi, případně se chystáte dodržet vy? Jaké šaty by se vám líbily?
Nový komentář
Komentáře
Anime Otaku — #24 Jako nevěsta jsem měla krásné starorůžové šaty s paličkovanou krajkou / rok 1982 / a manžel měl oblek v barvě tmavší bílé kávy. Pěkně to ladilo.
Florencie — #26 První jsou svůdné a druhé romantické. Proč máš i ikonce řepčík kostkovaný?
Michaela Kudláčková — #11 já myslela, že to je prostě za trest pro manžela, který si manželky nevšímá a nemá ji spustit během hostiny z očí
Žádná svatba, žádné zvyky.
German — #9 Moje rodina mi klade na srdce, abysme se při případné svatbě únosu rozhodně vyhnuli. Když se před cca 25 lety vdávala moje teta, taky jí unesli, ale zkazili tím celý den, protože jí nevrátili. A když ji ženich hledal, pořádně si nabil kokos na schodech do sklepa.
Ty první šaty jsou nádherný
Šaty jsem měla nové, široké. Závoj ne. Manžel mě nepřenášel přes práh. Zkuste zvednout půltunový inkubátor a nestrhout se při tom! Jinak jsme celkem dodrželi všechno. Jen tu minci v botě jsem neměla. Taky to podle toho vypadá.
Lilly anne — #21 Jé takhle nějak si představuju svoje šaty, jenomže v jasně zelené - bílé nechci, protože nebudu oblečená v mrtvé barvě jen kvůli tomu, že nějaká královna (už nevím která) měla bílé šaty
LadyZa — #22 ..pohanský svátek příchodu jara - jeden z nejhezčích...dnes se mu říká "čarodějnice" ale to je ošklivé :-)
Jsem z těch dříve narozených - řekněte mi co je to ten Beltin? ať se mi rozšíří obzory.
díky
Tak z těchhle šatů se mi nejvíc líbí první, ale i ty poslední, přestože já bych v nich vypadala jako balon. Kdyby byl ale pas snížený a pásek do V, výstřih taky a trochu hlubší, sukně Ačková nebo dílová, ty rukávy prodloužené až na zem, spíše jako pachy než takto široké, no... Jinak jsem zamilovaná do těchhle. Škoda, že jsou v barvě, ačkoli mé oblíbené: http://www.rivendellbridal.com/Eolande.html
Když jsem se seznámila s přítelem, tak opravdu hrozně často jsem na cestě k němu potkávala svatební kolony - a to ani zastávka není u radnice. Byla jsem z toho trochu vedle. Ale pamatuji si jednu, to musela být nějáká bohatá rodina, těch aut tam mohlo být víc jak 30. Problém jim nastal, když všichni neprojeli naráz semafory. Ale troubili o sto šest. Nebo se mi hodně líbil, když jsem ho potkala, kočár.
To troubení mi vůbec nevadí. Co je na tom, když to chtějí "vytroubit" do světa?
Já měla letní šaty on potajmu vypůjčený promoční oblek svého otce. Sešli jsem se na matrice jen my dva a dva svědci.....nebyly střepy, závoj, únos, troubení, nic půjčeného ani modrého a kotě jsem nepotkala. Rodičům jsme to řekli druhý den.
Míšo článek hezký, ale jde to i bez toho
Božena a Jakub — #3 napodobne. nejvic mi asi stve, ze nebyli k dispozici pro normalniho civilistu digitalni fotky. zdlouhave vse skenuju a stejne to neni ono.
Loni se vdávala kdysi nejbližší kamarádka mého partnera. Svatební oznámení vypadalo jako volební lístek (jako bonus svatba byla skutečně v den voleb
), na obřadu kromě nás žádní kamarádi-vrstevníci, jen významní lidé z firem, kde novomanželé pracují, nějaké kunhůty pořád lamentovaly, že nevěsta mohla mít na přechod do auta ještě norečka kolem ramen
Oznámili, že svatební hostinu dělají na zámečku jen pro svědky + rodiče a z fotek potom bylo vidět, že na hostině byli výhradně členové Rotary Clubu
Tomu říkám vyloženě intimní záležitost
Rikina — #2 to troubení mi taky leze na nervy
Nejlépe na Maledivách jen se svědky a rodiči
To je má vysněná představa. Partner chce prozměnu konkrétní hotel na horách 
Ať už to bude kdekoli, bude to fajn, protože tam bude úzký kruh lidí, které máme rádi a my dva.
Z šatů bych si nevybrala. Když jsem viděla většinu katalogů, nevybrala bych si. Chci jednoduché strohé šaty. V těch kolových sukních přilepených na korzet bych si připadala jak skříň
Mně děsně odpuzuje, když svatebčané začnou hned po obřadu tleskat, taky americký zvyk... je to jak po nějakém cirkusovém představení
První a druhé šaty jsou nádherné... nevěsta, když se prvně vdává a je mladá, měla by mít čistě bílé šaty...
German — #12 ..jednoznačně za"B".....:-))))
Michaela Kudláčková — #11 No jo, ale kdo je v tomto případě oběť? Nevěsta nebo ženichova peněženka?