Carnitin je vynikajícím doplňkem stravy a užitečným pomocníkem při sportovních výkonech, při podpoře zdravotního stavu a redukci hmotnosti a vegetariánství. Je potřeba ale nezapomínat, že pevné zdraví a štíhlá linie jsou výsledkem především vyvážené a pestré stravy a pravidelné sportovní aktivity, a užívání carnitinu by tedy mělo být „doplňkem“ celkového zdravého životního stylu.

L-Carnitine je látka přirozeně přítomná v lidském organizmu i v tělech vyšších živočichů. Původně byla izolována z masa, proto také dostala název carnitin (carnis  latinsky maso).

L-Carnitin napomáhá účinnější tvorbě energie z tuků. Redukcí tukových zásob tedy současně vzniká energie, kterou je možné využít pro sportovní výkon. Čím vyšší je hladina carnitinu ve svalu, tím více tělesného tuku se může přesunout a spálit.

Málo carnitinu má tělo při veganství (nejvíce carnitinu se totiž nachází v mase, sýrech a vejcích) a ve středním a pokročilém věku, kdy dochází ke ztrátě svalové hmoty a vzestupu hmoty tukové. Carnitin tělu schází i při nadměrné fyzické aktivitě a redukčních dietách, kdy je carnitin nejdůležitější účinnou a současně ochrannou látkou. Po zraněních a operacích carnitin zlepšuje průběh rekonvalescence. V době těhotenství, kojení a v prvním měsíci života kojence je dostatek carnitinu velmi důležitý.

Účinky L-Carnitinu

 

  • Okamžitě potlačí únavu a apatii
  • Podpoří chuť ke cvičení i po dlouhém pracovním dnu
  • Urychluje spalování tuků v buněčných spalovnách  mitochondriích
  • Zvyšuje fyzický výkon a efektivitu cvičení
  • Zlepšuje spermatogenezi
  • Podporuje mozkovou a srdeční činnost
  • Zlepšuje odbourávání glukózy z krve (tj. snížení hladiny krevního cukru)
  • Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu
  • Snižuje obsah kyseliny mléčné ve svalech, čímž se zkracuje čas potřebný na regeneraci po sportovním výkonu

Jako potravní doplněk se carnitin používá zejména při redukčních dietách a u sportovců.

Jak L-Carnitine správně používat?

L-Carnitine by se měl vždy konzumovat nalačno, abychom dosáhli co nejmenších ztrát při vstřebávání. Velmi vhodné je podání L-Carnitinu asi půl hodiny před fyzickým výkonem. Při dlouhotrvajícím výkonu je vhodné přidat L-Carnitin i do iontového nápoje, který konzumujeme v průběhu zátěže. Dávkování a síla L-Carnitinu záleží na tom, jaký efekt očekáváme. Zda zlepšení zdravotního stavu, redukci nadváhy nebo podporu sportovního výkonu.

Nedoporučuje se užívání L-Carnitinu večer nebo před spaním, protože zvýšená dávka může vést k vyšší aktivitě a může ztížit usínání. Dlouhodobé podávání nevede k návyku. Vedlejší účinky nejsou známy, a to hlavně proto, že je L-Carnitine látka tělu vlastní. Je rozpustný ve vodě, proto se jím nelze ani předávkovat  nadbytek se vyloučí močí. Extrémní dávky mohou způsobit lehký průjem, žaludeční nevolnost nebo specificky zapáchající pot. L-Carnitin se řadí mezi spalovače tuků, které efektivně působí i při nárazovém užití.

L-Carnitin od značky NutriCare

Řada L-Carnitinů značky NutriCare je sestavena tak, aby si každý mohl vybrat vhodnou sílu přípravku, podle své tělesné konstituce a vztahu ke sportu. Můžete vybírat z několika příchutí (citron, višeň, citron/černý bez, ananas, pomeranč, grep, limeta). Jako sladidlo je použita sucraloza, což je nekalorické sladidlo, které neškodí zubům.  Přípravky zakoupíte ve vybraných lékárnách a fitness centrech od 299 korun.

Hlavní složky přípravků jsou obsaženy v účinných koncentracích pro dosažení optimálního efektu. Složky obsažené v přípravcích jsou buďto přírodního charakteru, a nebo jde o látky, které jsou tělu vlastní, ale tělo si jich v určitých situacích nedokáže vytvořit dostatek.

Používáním L-Carnitinu získáte odhodlání a sílu ke cvičení, ale také zkrátíte čas potřebný k regeneraci po sportovním výkonu. Upravíte si střevní mikroflóru, snížíte si hladinu cholesterolu, krevního cukru, podpoříte mozkovou činnost, zlepšíte si stav vlasů, nehtů, pleti… Pro maximální efekt přípravků se pravidelně věnujte sportovním aktivitám a konzumujte kvalitní, zdravou a vyváženou stravu.

Vyberte si ten svůj

 

L-Carnitine 12 000 mg

Výživový prostředek určený k postupnému snižování nadváhy. Podporuje fyzickou i psychickou aktivitu. Je vhodný zejména pro lidi k nastartování redukčního programu. Hodí se taktéž pro sváteční sportovce při nárazové zátěži. Pro své složení přípravek působí stimulačně, snižuje cholesterol a působí příznivě na střevní mikroflóru. Díky sladidlu sucraloza se vyznačuje vynikající chutí.

 

 

L-Carnitine 25 000 mg

Určený pro odbourávání tuků a následnému snižování nadváhy. Je vhodný k užívání při pravidelné fyzické aktivitě. Zvyšuje fyzický výkon a pomáhá regenerovat svalovou hmotu po zátěži. Pro své složení přípravek působí stimulačně, snižuje cholesterol a působí příznivě na střevní mikroflóru. Díky sladidlu sucraloza se vyznačuje vynikající chutí.

 

 

L-Carnitine 35 000 mg Chrom PLUS

Vhodný pro intenzivní odbourávání tuků a následnému snižování nadváhy. Díky obsahu chrómu reguluje krevní cukr a omezuje chuť na sladké. Je vhodný k užívání při pravidelné fyzické aktivitě. Zvyšuje fyzický výkon a pomáhá regenerovat svalovou hmotu po zátěži. Pro své složení přípravek působí stimulačně, snižuje cholesterol a působí příznivě na střevní mikroflóru. Díky sladidlu sucraloza se vyznačuje vynikající chutí.

 

 

L-Carnitine 60 000 mg Chrom PLUS

Vysoce koncentrovaný prostředek určený pro aktivní snižování nadváhy. Je vhodný k užívání zejména u aktivních sportovců. Zvyšuje fyzický výkon a pomáhá regenerovat svalovou hmotu po zátěži. Reguluje krevní cukr a omezuje chuť na sladké. Pro své složení přípravek působí stimulačně, snižuje cholesterol a působí příznivě na střevní mikroflóru. Díky sladidlu sucraloza se vyznačuje vynikající chutí.

 

Reklama