Potravinová pyramida představuje nenásilnou grafickou podobu výživových doporučení s cílem poskytnout lidem radu, jak se stravovat, aby si udrželi dobré zdraví a jejich tělo dostalo vše, co potřebuje. Podle pyramidy je možno jídelníček kontrolovat i dopředu plánovat.

Výživová pyramida představuje velice přehledný systém, který je dobře pochopitelný pro každého jednotlivce. Máte-li nějakou oblíbenou potravinu, stačí se podívat na její umístění v pyramidě a hned budete vědět, jak často a v jakém množství si ji můžete dopřát.

Potraviny jsou rozděleny do několika skupin. Každá skupina má doporučený počet porcí, které by bylo vhodné dodržovat. V pyramidě lze „číst“ nejen odspodu nahoru, ale také zleva doprava, přičemž platí, že čím níže se v pyramidě potravina nachází, tím hojněji by měla být v našem jídelníčku zastoupena. Pokud je potravina ve stejném patře, rozhoduje, zda je umístěna více vlevo, či vpravo.

Jednotlivá patra pyramidy

Základnu pyramidy tvoří pečivo, cereálie, těstoviny a rýže. To znamená, že tyto potraviny by se měly v našem jídelníčku objevovat v nejhojnějším zastoupení. Vlevo najdete celozrnné pečivo a tmavý chléb, to znamená, že byste si jej měla dopřávat nejčastěji, o něco méně potom těstoviny a ještě méně byste měla ve svém jídelníčku mít bílé a sladké pečivo.

V prvním patře se nachází ovoce a zelenina. V levé části převažuje zelenina, v pravé ovoce. Denní doporučená dávka ovoce a zeleniny je 500 g, přičemž ovoce je vhodné konzumovat ráno a dopoledne a zeleninu večer. Celkově by mělo být v denním příjmu zeleniny více. Pozor také na ovoce s vysokým obsahem jednoduchých cukrů.

V dalším patře můžete nalézt vlevo mléko a mléčné výrobky, které jsou důležité především pro obsah bílkovin a vápníku. Vpravo od mléčných výrobků leží maso, vejce a luštěniny.

Nejvyšším bodem pyramidy jsou veškeré potraviny, jejichž základem jsou tuky nebo jednoduché cukry a sůl. Jsou to tedy ty potraviny, které by se měly v jídelníčku objevovat jen sporadicky, spíše pro jeho zpestření.

Rady pro zdravou výživu

Výhodou této pyramidy je, že neudává přesná pravidla, kdy a jaké potraviny máte jíst, a co naopak jíst nesmíte. Klidně si dopřejte bílé pečivo, jestliže ho v jiný den zase nahradí ovesné vločky.

Pokud si chcete udržet svou váhu, měl by být energetický příjem v rovnováze s energetickým výdejem. Chcete-li hubnout, měl by být výdej o něco vyšší. Při vyšším příjmu oproti výdajům zákonitě dochází k přibírání na váze.

Jídlo za celý den si rozdělte do pěti až šesti dávek (snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře, druhá večeře). Zajistíte tak svému organismu pravidelný přísun energie, s čímž jde ruku v ruce také jeho rovnováha.

Prvním jídlem dne by měla být snídaně. Snídaně je skutečně důležitým jídlem dne a měla by hradit 20–25 % z celkového energetického příjmu. Tomu přibližně odpovídá 1500–1800 kJ, samozřejmě záleží na celkovém příjmu energie.

Umíte se v pyramidě potravin orientovat? Řídíte se podle ní?