Mohl byste nejprve ve stručnosti představit účinky komprese na lidské tělo?

Kompresní oblečení pro lidské tělo má několik pozitivních účinků. V klidu snižuje otok kůže a podkoží, tím snižuje pocit plnosti až tíhy zejména nohou a v zátěži zmírňuje otřesy jednotlivých svalových partií. To má pozitivní vliv na zmírnění drobných poranění svalových vláken.

Jak máme ke kompresnímu oblečení přistupovat – pouze jako ke zdravotní pomůcce ke zmírnění nějakých projevů žilního onemocnění?

Už v první odpovědi je jasné, že kompresní oblečení má příznivý efekt i při sportu a v prevenci různých mikrotraumat. Samozřejmě největší efekt vidím v nošení kompresních punčoch ať už při projevech žilního onemocnění nebo z preventivních důvodů, abychom předešli tvorbě varixů a jejich komplikacím.

Asi je obecně známo, že kompresní punčochy či punčocháče je nutné nosit po sklerotizaci žilek či po operaci křečových žil na nohách. Je ale dobré nosit takové punčochy často – do práce, do divadla, do společnosti?

U někoho je to dokonce nutné a čím dříve s nošením podpůrných kompresních punčoch začne, tím více oddálí nástup onemocnění křečovými žilami. Jedná se například o punčochy řady Relax 140 DEN. Samozřejmě k léčbě křečových žil jsou určené jiné punčochy než k běžnému nošení, to už je třeba individuálně konzultovat s odborným lékařem.

Další poměrně známé je doporučení brát si kompresní podkolenky na delší cesty, především letadlem. Opravdu brání vzniku trombózy či obdobných komplikací?

Bohužel trombóze úplně nezabrání. Ale například podkolenky Travel v kombinaci s dostatečnou hydratací, pohybem – alespoň chůzí v průběhu cesty – a při aplikaci heparinových injekčních přípravků před cestou u jedinců s vysokým genetickým předpokladem trombózy se toto riziko výrazně snižuje.

Proč kompresní podkolenky či ponožky stimulují organismus sportovců k lepším výkonům, ale i k účinnější regeneraci?

Je docela běžné, že po sportovním výkonu či při větší únavě dáváme nohy do zvýšené polohy, abychom jim ulevili a odpočinuli si. A přesně takhle pomáhají kompresní podkolenky nebo punčochy. Dochází k rychlejší regeneraci a často stačí mít je oblečené pouze dvě hodiny po zátěži. Při sportovním výkonu zase lépe fixují svaly a zabraňují mikrotraumatům z otřesů.

Je komprese vhodná pro každého? Může si každý z nás „naordinovat“ kompresní oblečení podle svého vkusu, bez ohledu na zdravotní stav?

V podstatě ano, pokud dodržuje doporučení daná výrobcem. Pouze upozorním pacienty s cukrovkou nebo tzv. ischemickou chorobou dolních končetin, aby se poradili se svým lékařem.

Na trhu se objevily kompresní kalhotky s nohavičkami z kolekce SHAPEWEAR. Jak vnímáte kompresi u spodního prádla?

Považuji za velký přínos, že se tahle novinka v portfoliu českého výrobce kompresního oblečení objevila. Zejména ženy, a hlavně z estetických důvodů, rády oblékají kompresní prádlo na různé partie. Kolekce SHAPEWEAR, která nabízí také kompresní legíny, velmi dobře zajišťuje komfortní pocit při jeho nošení.

Můžete nám dát na závěr ještě doporučení, jak se nejvhodněji starat o náš žilní systém? Co všechno je dobré zařadit jako prevenci – stačí jen kompresní oblečení?

Určitě je vhodné do denního rozvrhu pravidelně zařazovat chůzi, relaxovat s končetinami ve zvýšené poloze, sprchovat je střídavě teplou a studenou vodou. Jak ale stále opakuji, kompresní terapie je jedinou vhodnou prevencí proti žilnímu onemocnění dolních končetin.

Přečtěte si také:

Reklama