Téměř v každé domácnosti proběhne jednou za čas debata nad tím, jestli si pořídit, či nepořídit domácího mazlíčka. Některé děti prosazují psa nebo kočku, jiné by se spokojily i s králíčkem, morčetem, andulkou nebo rybičkami. A pak je na rodičích zvážit, jestli má rodina pro domácího mazlíčka prostor, dostatek financí a hlavně dostatek času. Na přetřes přijde také otázka, kdo z rodiny bude za zvíře zodpovědný, kdo se o něj bude každý den starat. Mají to být pouze rodiče, nebo by se měly do péče o mazlíčka zapojit děti?

Proč vlastně děti tak často rodiče o zvířecího člena rodiny prosí? Domácí mazlíčci dětem často naplňují potřeby jak vlastnictví (je to „moje zvířátko“), tak blízkosti přátelské osoby, kamaráda a parťáka ke hře. Zvířátka jsou často zdrojem podpory, bezpečí, klidu a uvolnění. Jako taková jsou velmi důležitá, zvlášť pro děti, které nemají sourozence ani moc blízkých kamarádů. Obzvlášť vhodná jsou pro děti introvertnější povahy, které tíhnou k tomu, být osamělejší, úzkostnější, s menším množstvím sociálních kontaktů.

kid and dog

Všechny výše zmíněné aspekty se týkají prospěšnosti zvířátek v blízkosti dětí, a to již v předškolním věku. Kdy se ale začít s dětmi bavit o tom, kolik zodpovědnosti za zvíře ponesou ony samy? Je pravdou, že pokud rodiče na potomka přenesou alespoň částečnou zodpovědnost za péči o zvíře, pomohou mu lépe si uvědomit důležitost zodpovědnosti za jiného živého tvora. Dětská psycholožka Mgr. Alena Vávrová k péči o domácí zvířata dodává: „Určitě rodičům doporučuji, aby svého potomka do péče o domácího mazlíčka zasvětili. Musejí ale brát v potaz věk dítěte. I děti předškolního věku zvládnou doplnit vodu nebo krmení, případně zkontrolovat, jestli není třeba vyčistit klec nebo terárium. Ale nést plnou zodpovědnost za péči o zvíře je jiná kapitola. Toho děti začínají být schopné až od sedmi let výše, ale opravdu teprve začínají a potřebují v tom hodně pomoci a podpory rodičů. Rodiče také musejí brát v potaz velikost zvířete, určitě nepošlou na procházku sedmileté dítě s padesátikilovým pejskem.”

A kam zvíře v bytě umístit? Je důležité, aby mělo vlastní místo v nějaké klidné části bytu. Nezáleží na tom, jestli se rodina rozhodla pořídit si psa nebo rybičky. Dítěti by měli rodiče vysvětlit, že když zvíře odpočívá, nemá se rušit. Z průzkumu ČMSS vyplývá, že zvíře ve vlastním pokojíčku má dokonce více než 26 % dětí. To není špatný nápad ve chvíli, kdy rodina vlastní malé, nenáročné zvíře, u nějž navíc nehrozí, že by do dětského pokojíčku nanosilo příliš špíny nebo prachu. Vhodné jsou například rybičky, želvy a jiní mazlíčci, kteří veškerý čas – či přinejmenším jeho většinu – prožijí ve vlastním akváriu nebo teráriu. Větší zvířata, jako jsou například kočky, psi, ale i hlodavci v klecích, je vhodnější umístit do jiného pokoje. Hrozí totiž, že by do dětského pokojíčku, kde se potomek často povaluje po zemi a tráví zde spoustu času, mohli zanést nežádoucí špínu, prach, nebo dokonce různé bakterie a další nevítané spolubydlící.

Pokud se tedy rodiče s dítětem domluví na tom, že si do domácnosti pořídí mazlíčka, měli by vždy myslet na to, aby dříve či později svého potomka do péče o nového člena rodiny zasvětili. Nejenže se dítě se zvířetem rychleji a lépe skamarádí, ale navíc získá důležité návyky, které se týkají péče o jiné živé tvory, potažmo osoby. Rodiče tak potomkovi dopřejí důležitou průpravu do jeho budoucnosti. A až dítě jednoho dne zjistí, že se již na rodiče nemůže ve všem spolehnout a s mnoha věcmi si musí poradit samo, půjde mu to o to snadněji. Aby rodiče svému dítěti tento přechod do dospělosti co nejvíce usnadnili, rozhodně by neměli zapomínat ani na včasné založení spoření. Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí ČMSS, jim radí: „Rodičům vždy doporučujeme založit svým dětem stavební spoření co nejdříve. Pro rodiče se většinou nejedná o příliš vysoké měsíční splátky, pro dítě to však jednoho dne může být velká pomoc – ve chvíli, kdy si začne zařizovat vlastní domácnost. Právě naše stavební spoření přináší zhodnocení 3,2 % – a to je mezi bezpečnými způsoby spoření nejvíce. Jiné druhy spoření, například spořicí účty nebo termínované vklady, neporážejí inflaci, a rodiče, potažmo jejich děti, tak a o své peníze přicházejí.“