A to ne zrovna muže ledajakého! Victora Huga. Juliettino jméno je dnes známo nejspíš jen díky němu, i když ve své době úplně bezvýznamná také nebyla…

Kromě svých děl Victor Hugo proslul též tím, že byl nenapravitelný sukničkář. Ještě ve svých osmdesáti třech letech – těsně před smrtí v roce 1885 – si zaznamenával do svého deníku několik milostných aférek. A v otázkách lásky prý radil svému vnukovi. No dnes by mu asi diagnostikovali satyrázu, tedy obdobu ženské nymfomanie.

A to byl – podle biografie Olympio aneb život Victora Huga od André Mauroise – Victor ještě v den své svatby s Adèle Foucher panic! Prý si to ale právě o svatební noci vynahradil hned několikrát! Bylo mu tehdy dvacet let a s krásnou devatenáctiletou Adèle, kterou nesmírně miloval, se oženil rok po smrti své matky, která byla ostře proti sňatku. S Adèle setrval v oficiálním manželství až do její smrti, ale netajil se, že využívá jakoukoli příležitost…

JulietteJuliette byla opravdu mimořádně krásná žena

Vraťme se k bezesporu největší lásce jeho života – Juliette Drouet. Byla o čtyři roky mladší než Victor Hugo, pocházela z Bretaně a osiřela už jako malá holčička. Když ji vyloučili z církevní školy, utekla do Paříže. Zde se zanedlouho stala luxusní kurtizánou majetných mužů. A pak se rozhodla, že bude herečkou. S Victorem Hugem se seznámila díky roli v jeho hře Lukrécia Borgia. Okamžitě ho zaujala. Byla mladá, krásná a zkušená! Poprvé se milovali 16. února 1833 a tento den pak byl podle Hugova deníku jejich největším svátkem po dalších padesát let!

Ne, Victor nebyl jejím prvním milencem. Posledním však ano. Téměř okamžitě se pro něj vzdala všeho. Od této chvíle se stala jeho sekretářkou, kuchařkou, múzou… Byla mu trvale k dispozici. V prvních letech dokonce skoro neopouštěla byt, aby náhodou nepromeškala jeho příchod. Nesmírně trpěla, když se dozvěděla o jeho nevěrách. Victor Hugo si s tím příliš hlavu nelámal, nevěry bral jako daň svému povolání a inspiraci…

Place des Vosges

Place des Vosges ve čtvrti Marais je považováno za nejkrásnější pařížské náměstí. Taky si to myslím. V čísle 6 je Maison de Victor Hugo, kde spisovatel žil a kde je dnes jeho muzeum. Jeho návštěvu vám doporučuji!

Když v roce 1851 otevřeně kritizoval převrat Ludvíka Napoleona, jehož stoupencem ještě donedávna byl, policie vyhlásila odměnu na jeho hlavu. Juliette ani na moment nezaváhala, našla mu bezpečný úkryt, sehnala falešný pas a umožnila mu útěk z Paříže v jejím kočáře.

Do exilu ale Victora doprovázela i manželka Adèle, takže Juliette musela vždy bydlet o pár domů dál. Teprve po smrti Adèle Victorova rodina Juliette přijala, a ta se tak stala oficiální paní domu. Z exilu se vrátili až téměř po dvaceti letech, i když Napoleon III. vyhlásil už v roce 1859 všeobecnou amnestii.

V roce 1870 začali Victor s Juliette v Paříži nový život. Nicméně ani teď nedokázal být Victor své věrné družce věrný. Po jedné aférce s hodně mladou dívkou však došla Juliette trpělivost a od Victora odešla. Byl zoufalý a vyhlásil po ní pátrání. Ne nadlouho. Juliette Drouet to nevydržela. Pochopila, že bez něj nemůže žít, a po třech dnech se vrátila. S jeho „úchylkou“ se nakonec smířila.

Láska přetrvala nakonec skutečně padesát let a skončila smrtí Juliette v roce 1883. Victor Hugo už od té chvíle nenapsal i řádku. Za dva roky Juliette následoval…

A co vy, milé dámy, setkaly jste se ve svém okolí s podobným příkladem tak věrné lásky (byť v tomto případě jednostranné)? Vaše názory nás zajímají!

Na našem webu si můžete také přečíst:

Reklama