Diety, to je moje hobby. Zejména teorie, praxe bývá už poněkud slabší. Jakožto zrozenec ve znamení panny jsem předurčena k posedlosti po zdravém jídle, ovšem tato vlastnost poněkud naráží na mou přirozenou žravost a zálibu v dobrém jídle a vaření.

Dokud jsem do osmnácti let byla pacientkou endokrinologie a každý den do sebe hodila tabletku thyreoglobulinu na štítnou žlázu, mohla jsem opravdu žrát jak kyselina a nepřibrala jsem ani deko. Ovšem lékaři na oddělení pro dospělé pak usoudili, že můj stav mé štítnice je hraniční a že ona vlastně funguje, jak by měla, jen je trochu větší, ale to není důvod, aby do mne cpali prášky. Od té doby jsem začala pomalu, ale jistě nabírat sádlo.

Když jsem se pak po ukončení vysoké školy provdala a začala pravidelně vařit pro manžela a pro mne, s hrůzou jsem najednou zjistila, že mám ve 30 letech 70 kilo. Tehdy poprvé jsem se rozhodla s tím opravdu něco udělat a poprvé v praxi došlo na dělenou stravu.

Zhubla jsem skoro deset kilo, ovšem místo změny šatníku jsem zjistila, že jsem těhotná. Narodil se mi syn, váha se držela relativně dole a já přestala váhu hlídat. Ručička na váze se ovšem opět postupně posunovala do vyšších poloh, já si ale pořád připadala relativně stejná, ale když jsem náhle zpozorovala, že už ukazuje tolik, kolik jsem měla před porodem, usoudila jsem, že bych s tím opět měla něco udělat.

Takže opět došlo na pár měsíců na dělenou stravu, opět jsem zhubla a opět to skončilo pozitivním těhotenským testem. Z porodnice jsem odcházela relativně hubená, vážila jsem tolik, jako když jsem otěhotněla, čili pohodička.

Nicméně čas asi člověk neukecá, tou dobou mi bylo už 37 let a opravdu došlo na řeči, které jsem slýchala od starších zkušených dietářek: „No jo, do 35 jde zhubnout snadno, ale počkejte po pětatřicítce.“  A měly pravdu.

Když byly dceři 4 roky, oznámil mi bratr, že se na podzim žení. Tou dobou jsem zrovna zjistila, že je mi velikost kalhot číslo 42 malá a usoudila jsem, že takhle teda ne. Na svatbě jsem měla po letech potkat lidi, kteří si mne pamatovali jako mladou a hubenou, takže jsem se rozhodla, že se nedám že na sebe na svatbě vezmu džíny velikosti 40. Dělená strava opět zafungovala – a tentokrát jsem už naštěstí neotěhotněla.

Jenže od oné svatby se můj objem opět poněkud zvětšil, což jsem si uvědomila začátkem tohoto měsíce při pohledu do zrcadla. Na váhu raději už rok nelezu, ale když jsem si nedávno koupila po pětidenní běhavce kalhoty velikosti 42, které jsem v ten okamžik nějak na sebe narvala, jenže po čtrnácti dnech jsem je nedopnula v pase, nastal nejvyšší čas přehodit výhybku a mou žravost usměrnit. 

Protože jsem dietář – teoretik, objevila jsem před Vánocemi další knížku, která vychází v podstatě z několika směrů. Z dělené stravy, z diety podle krevních skupin (rozlišuje lovce a zemědělce), zohledňuje i glykemický index. Takže dělím stravu, ale navíc zohledňuji i denní dobu. Snídám pečivo se zeleninou nebo s marmeládou, obědvám sacharidy se zeleninou a večeřím bílkoviny se zeleninou.

Nicméně tento systém stravování umožňuje jíst k obědu normální nedělenou stravu, jen se  přitom nehubne tak rychle. Masožravcům je zas doporučováno pro rychlejší hubnutí k obědu vynechat nebo výrazně omezit přílohu.

Stejně jako při ostatním laškování s dělenou stravou nemám záchvaty žravosti,  nemám náhlé chutě na něco sladkého, prostě nelítá mi cukr v krvi nahoru a dolů. Tento systém stravování vypracovali nějací němečtí doktoři a v knížce to i laicky vysvětlují, proč to funguje. Doporučila jsem to i  mojí matce, která po přečtení zkusila změnit své ranní vločky a jogurt za chleba a zeleninu a pak mi radostně hlásila, že jí to mnohem víc vyhovuje a že ji nepálí žáha a nemá problémy se zažíváním.

Mimochodem, dneska jsem se už do oněch kalhot, jejichž nákup mne nakopnul, poprvé vešla a šla jsem v nich nakupovat. Juana

Juano, tu dělenou stravu si už chválí tolik z vás, že ji musím taky vyzkoušet. Doufám, že nebudu patřit do skupinky těch, na které nezabírá. Simona

Napište nám své příběhy s redukční dietou. Na tři z vás tu čeká zázračný přípravek na potlačení chuti k jídlu HOODIA. Pište na adresu:

redakce@zena-in.cz

Reklama