„Plum.“ tiše povolily dveře pokoje.

„No jasně!“ vypískla matka. Moje matka. Sebrala celý komínek knížek na mém nočním stolku. „Zabavuje se!“

„Buch!“ a byla pryč.

 

Existují krásné a výpravné knihy o těhotenství. Mají bohatou fotografickou výbavu a zpravidla na křídovém papíře popisují těhotenství jako něco, co si nemůžete nechat ujít ani jako Pepa. Nekupujte si je.

 

Hned na straně patnáct, u odstavce o otékajících nohách, bude krásná křehká dívka poskakující přes švihadlo, na kterou čeká u parku něco jako Ken. Jestli vám kdykoliv jen trochu otečou kotníky, takže své sexy podpatkové kozačky strčíte do krabice a s nimi i kousek sebe, nebudete chtít tu dívku ani vidět!

 

Jestli se prostě cítíte jako buldozer, který před sebou valí půlku tundry, tak to rozkošné tričánko (protože i móda pro těhotné je teď rozkošná) vás tohohle pocitu nezbaví. „Potím se jak vepř!“ řvu v předsíni po deseti minutách obouvání! „Jak jsi mi to mohl udělat?! Jestli teď půjdeš na brusle, už se nevracej!“

 

Musíte je mít? Už vás dostaly? Musíte si teď hned přečíst, co s vámi těch příštích několik měsíců bude? Jsou jiné knihy! Knihy, kde vám také s citem pro detail a gradaci popíšou porod tak, že budete chtít okamžitě zárodek předat nějakému bezdětnému páru. Knihy, kde je také nafoceno cvičení s míčem a bandáž kolena... knihy do mrtě rozebírající vhodnost a nevhodnost stravy tak, že přestanete jíst. Ale! Tyhle knihy mají jednu obrovskou výhodu! Mají nádherné pasáže věnované oblečení! Asi už nebudou na pultech knihkupectví (zvlášť ty ze sedmdesátých let), ale běžte do knihovny a užijte si s nimi v příšeří regálů jedno příšerné odpoledne! Bude to stát za to:

 

Šaty. Podle těchhle knih budete na celé těhotenství potřebovat tak troje šaty. Dvoje lehké na léto a jedny teplé, vlněné, na zimu. Vhodně je doplníte pěkně štípavou kamaší, která rozproudí krevní oběh, a dále několika pěknými límci, které můžete obměňovat! Jestli už z vaší ladné siluety nezbylo vůbec nic, proč by krk měl zůstat!

 

Barvy. Nic nedá tak vyniknout žluté pleti s mastnými póry jako pastelové barvy! Pamatujte si, že těhotná žena září! (str. 48, rok vydání 1984) Nezůstávejte jen u strohých látek, sáhněte po květech! Látkovou čelenku spíchnete v okamžení, a sladíte-li barevné tóny s elastickými kalhotami, vytvoříte něco nádherného! Délku elastických kalhot upravte tak, aby sloní noha nenechala nikoho na pochybách, že radostná událost čeká právě vás!

 

Nápady! Hlavně nápady, jak ušetřit. Neutrácejte za drahé kalhoty pro těhotné. Nechte si svoje staré džíny s rozepnutým poklopcem a spojte vše gumičkou nebo motouzkem! Tak jako tak vše překryje manželova mikina se sportovním motivem! Proč kupovat drahé oblečení, když už za necelý rok oblečete zase svoje původní oblečení? Nebo ne?

 

Možná se vám to zdá trochu kruté, ale až si prohlédnete všechny tyhle obrázky, až si přečtete ty rady, až vylezete na chodbu knihovny před to velké zrcadlo u výtahu... nebude tam stát žádný mastodont z knihy „Už nejsme dva“, bude tam normální holka od vedle. A vzdor všem pocitům a stavům bude ta holka muset konstatovat, že vlastně fakt září!

 

Takže jezte, pijte, ve zdraví se mějte a moc nečtěte!

Reklama