Indoevropské kořeny
Slovo matrona pochází z latinského mater, a to ze staršího indoevropského kořene mter, znamenajícího matka. Ostatně
Keltská bohyně?
Když Římané popisovali keltské náboženství, označili slovem Matrona druhý aspekt trojjediné Bohyně - tedy právě Matku, stojící mezi Pannou a Stařenou. Čas od času se proto v některých nápisech a textech můžeme setkat s uctíváním Matrony. V samotném Římě pak pojem matrona označoval úctyhodnou ženu v domácnosti, matku dětí, vdanou či vdovu, pocházející z vyšší společenské vrstvy. V antice se také poprvé objevilo spojení matrony s prostitutkami - mohla hrát úlohu jakési „matky" těchto dívek - tedy „bordelmamá".
Později především v anglosaském prostředí začalo být slovo matrona - tedy matron - užíváno k označení žen mateřsky pečujících, ale zároveň přísných. Jako matrona byla a dosud je označována vrchní sestra, ale také vrchní pečovatelka v dětském domově či dozorkyně ve věznici. Tím se původně obdivné označení začalo pozvolna přesouvat do oblasti ne tak příjemné - obraz matky - matrony začal nabývat hrozivých obrysů - především v její roli vězeňské dozorkyně.
Pojem matrona ovšem označuje také matku rodu - především v kulturách, jež si potrpí na matriarchální aspekt. Tam už nemusí jít o ženu v plném rozpuku mateřství - často jde o ženu starší, jejíž synové jsou již zdatnými lovci či válečníky. Její mateřská role vůči nim jí však dává nesmírnou vážnost - je obávanou, uctívanou i obdivovanou osobou se značnou rozhodovací pravomocí.
Podobná byla i pozice matrony ve středověku - byla tak nejčastěji označována žena cechovního mistra, která dohlížela na domácnost nejen jeho, ale i učňů a tovaryšů. V osmnáctém století začaly být matronami čím dál tím častěji nazývány „bordelmamá" - kuplířky a dohazovačky, především ve vyšších kruzích. I v nich se však stále odrážel mateřský archetyp - a bývaly a stále jsou zobrazovány jako ženy starší, bujných vnadů.
Být nazvána matronou tedy v sobě nese všechny tyto prvky - pravda, matrona rozhodně není žádná půvabná mladice - ale je to žena v plném rozpuku - matka - úctyhodná, ale stále přitažlivá, děsivá, pokud se rozzlobí, trestající, ale taká laskavá, konejšící - v jejím vnadném objetí lze nalézt jistotu a klid.
Byla jste někdy nazvána matronou? Nebo jste tento pojem použila o někom jiném? Mínila jste ho jako urážku? Chtěla byste se stát matronou, nebo jí dokonce jste? Nebo Vás tenhle aspekt ženské role neláká?
Nový komentář
Komentáře
Mně se to slovo matrona nějak spojuje s matrací...
Takže když se řekne matrona, tak si představím babu o rozměrech matrace.
Jasně že jsem úctyhodná matrona! Bohužel okolí to nějak nepochopilo a úcta nikde žádná
gerda: Antonie Nedošínská ale hrála většinou sympatické matrony, takové ty pečovatelské matky rodu.
Kelly: já taky taky
Pod slovem "matrona" si představuji ženskou, která se nevejde ani do futer ...
Matronu odjakživa chápu pejorativně. Vzorem matronovitosti jsou pro mě filmové postavy Antonie Nedošínské, která tělem i duchem představuje matronu dvacátého století
Těžko už se to slovo vrátí ke svému původnímu významu. To máte jako se soudruhem
Teda dámy mě to slovo vůbec neuráží.Naopak je to pocta jenom lidi s toho udělali nadávku.To je jako s tím,že muži si hrozně rádi říkají,že jsou chlapi.Víte co to je CHLAP?Podívejte se do Ottova slovníku.Je to vlastně nadávka,hrubián,největší spodina a jak se s tím muži holedbají.Podle slovníku je chlap to samé co ROBA.To by mě asi urazilo víc.
Neměla jsem v rodině žádnou ženu, na kterou by to sedlo
Osobně bych tak být nazvána nikdy nechtěla, stejně jako bych nechtěla být zvána "diblíkem".
Jo a je docela podobná té paní na posledním černobílém obrázku, hlavně ten výraz :))
Když se řekne matróna, představím si babičku v jejích nejlepších letech. Té se bály i úřady. Na vnoučata je naštěstí hodná :))
1. Neee!!!! Ač na to mám "akorát" ten věk (52)
2. - 3. No, možná, právě o ženě kolem padesátky, tlusté, přísné, nesympatické, rádoby "důstojné" ... takže trošku jako urážku, ano!
4. Neeee!!!!!
5. Naprosto neláká, než se ze mě stane ztřeštěná stařenka, budu ztřeštěnou "mladicí", věk, nevěk!
3.
2.
Nebyla jsem tak nikdy nazvána a pokud se pamatuji, tento výraz jsem u nikoho nepoužila, znám výstižnější.