Hezky, že? Tréma je prevít, který dokáže člověku pěkně zavařit. Od lehké nevolnosti, přes zažívací potíže, až po totální okno. Kdo to nezažil, může hovořit o štěstí. Většina z nás si ale tím svým peklíčkem určitě prošla.

Ráda jsem recitovala a zpívala, ale jakmile jsem měla vystoupit na veřejnosti, byl to horor. Moc dobře si pamatuji, jak mi tréma svírala dětské hrdélko při školních besídkách.

tréma

Když jsem „povyrostla“ a na střední škole se ze mě stala „rozjívená drzule“, která si utahovala z pana (pardon, soudruha) profesora, dostala jsem za trest konferovat (dnes moderovat) maturitní ples. A to byl teprve průšvih. Na podiu mi spadl hřebínek a samou trémou jsem zapomněla text. Ještě že vedle mne stál spolužák, který pohotově převzal žezlo a celé to odmluvil sám, zatímco já v zákulisí usedavě plakala a černými slzami zkrápěla své krásné červené šaty.

Ten spolužák je dnes mým úžasným manželem. To jen tak na okraj.

S trémou jsem si užila své a nejsem si jistá, že jsem se jí úplně zbavila.

I když, možná se blýská na lepší časy.

Nedávno jsem neprozřetelně kývla na jednu natáčení (vaření s naší redaktorkou rubriky Vaření Elly u mě doma), a vůbec jsem nedomyslela, co jsem si tím zavařila. Byla to ode mne vlastně nehorázná drzost. Budu vůbec schopna vystoupit před kamerou? A to nejen se svým chabým kuchařským uměním, nevalně zařízenou kuchyní, ale i amatérským hereckým projevem? Co když budu mít trému a celé to zkazím?

Naštěstí se moje obavy nevyplnily a tréma se vůbec nedostavila. Sice jsem občas blekotala a skákala Elly do řeči, ale k mému velkému překvapení jsem to přežila celkem v klidu. V tu chvíli pro mne bylo nejdůležitější, že moje polévka chutnala celému štábu.

A jestli se budu dodatečně stydět, až to dílko spatřím natočené, na tom už nesejde.

Jak jste na tom s trémou vy, milé ženy-in?

  • Zvládáte ji, nebo vás občas paralyzuje?
  • Kdy a z čeho jste měla největší trému?
  • Jak se u vás tréma projevuje.
  • Co jste proti ní dělala, nebo stále ještě děláte? Co vám pomáhá zbavit se trémy?
  • Zažila jste někdy pořádný trapas, za který může tréma?
  • Jste trémistka, nebo kliďas?
  • Napište nám o svých zkušenostech s trémou

Na vaše příspěvky se moc těším na adrese: redakce@zena-in.cz

Za svůj příspěvek můžete získat sladkou odměnu (bonbony Haribo) a dva intiperspiranty Rexona

v

Reklama