trap

Rodiče jsou ty nejtrapnější bytosti pod sluncem. Vy to možná nevíte. Vám to vaše děti v lepším případě zatají , ale vsaďte se, že všichni jejich kamarádi a kamarádky to vědí. A možná pak ve škole o přestávkách závodí, čí rodiče jsou trapnější.

No, možná teď přeháním, ale ruku na srdce, vážně jste o svých rodičích v pubertálním věku smýšlela vždy jen v tom nejlepším? Možná se karta otočila a jste teď vy tou neskutečně trapnou matkou. Jak trapnou matkou nebýt, to vám poradit nemůžu, ono by to ani nebylo příliš platné. Je totiž ověřeno, že čím víc se snažíte, tím víc jste trapná. Na to, jak trapnou matkou nebýt, snad ani návod neexistuje. Namísto toho vám ale můžu prozradit, proč trapná jste.

Jste trapná protože…

  • Neumíte se oblékat na svůj věk. Nemůžete přece nosit to, co by nosili vrstevníci vašich dětí. Jiné stejně staré ženy takto oblékané chodit můžou. Jim to totiž sluší a nejsou matkami vašich dětí. Nemůžete si oblékat mladou módu, ale na módu pro starší se už vůbec nedívejte. Kdybyste vypadala jako jejich babička, musely by se za vás vaše děti stydět.

Není to tak dávno, kdy moje starší sestra považovala za jeden z nejhorších počinů naší „trapné matky“ nošení kalhot s kapsami po stranách. Kapsáče přece nejsou nic pro ženskou po čtyřicítce, ale ona ne a ne dostat rozum. Já jsem po mámě zdědila absolutně špatný vkus, a tak jsem jí koupila z prvních vydělaných peněz z chmelové brigády pro prváky kapsáče nové. Ty úspěšně nosila šest let – až donedávna, kdy se znelíbily její nejmladší dceři s dobrým vkusem (zaškolila ji ta starší), která vytušila, že jedinou možnou obranou proti trapnosti své matky je kapsáče zlikvidovat. Dala je na hraní psovi. Být matkou v kapsáčích je vážně ostuda.

  • Neumíte se chovat. Matky mají zakázáno se hlasitě smát na veřejnosti. Přitahuje to pozornost lidí a vypadá to trapně. Děti se smí nahlas bavit i smát, a když na ně někdo „čumí“, dělá tak proto, že je „úplně vypatlanej, nebo co“. Matky nemají nárok na recese všeho druhu, děti ano. Rodiče se nesmí líbat na veřejnosti – je to nechutné. U dorostu to nevadí.
  • trap

Matka Elišky, jedné z mých spolužaček na druhém stupni ZŠ, byla naprosto trapná, protože jí dělala ostudu výše uvedeným způsobem. K tomu ještě sklony k lehkému výtržnictví (nezaměňovat s vandalstvím). Já je považovala za cool, Eliška za trapné. A tak, když musely někam společně, byl mezi nimi alespoň několikametrový prostor, aby snad nešlo poznat, že k sobě patří. „Ty děláš, že mě neznáš? Vlastní matku bys zapřela?“ říkávala jí s šibalským úsměvem. Eliška šílela.

  • Jste trapná, protože se neumíte o domácnost postarat sama. Vaše děti chodí do školy, musí se učit a vy jste pořád doma. Nemáte právo po nich chtít pomoc v domácnosti. Copak nechápete, že Nikola, Vojta a Franta nemusí doma dělat nic, protože jsou pořád venku nebo hrajou hry na počítači, kdežto vy zkoušíte teror v podobě domácích prací?

Upřímně, pro mě byli rodiče nejtrapnější, když po mně chtěli umýt nádobí, vyžehlit, vysát a v té jediné volné chvíli, která mi zbyla, mě nutili do učení. Úplně nejtrapnější větou, kterou rodič může pronést, je: „Ve tvém věku jsem si všechno musela dělat sama.“ Jednou mě napadlo odpovědět na to: „Tak proč to neděláš i teď?“ Opravdu jen jednou.

  • Jste trapná, protože máte o svoje děti starost. Kontrolujete svým dětem známky, prospěch ve škole, pořád se na něco vyptáváte a nejraději byste věděla i to, co není pravda. A určitě je i tajně sledujete. Jenže to není starostlivost, to je šikana, šmírování, omezování osobní svobody a hlavně – je to trapné.

Naposledy pro mě byli rodiče trapní, když mě nechtěli pustit na školu, kde bych musela bydlet na intru. Nechápala jsem, jak si můžou myslet, že já se někde ztratím, že to nezvládnu, a už vůbec jsem nechápala, jak se můžou obávat, že by mě snad při mém exteriéru chtěl někdo přepadnout a znásilnit. Nejtrapnější na tom všem bylo, že několik mých spolužáků se vydalo studovat na jiný konec republiky a jejich rodiče je v tom navíc podpořili.

Nebuďte zoufalá, nejste trapná pořád ani napořád. Pokud vás to potěší, nemyslím si, že by teď moji rodiče byli trapní, a nakonec bylo docela těžké vzpomenout si, kdy a za jakých okolností pro mě trapní byli. Máte docela slušné vyhlídky, že to s těmi vašimi dětmi bude stejné. Takže jste-li trapná teď, nechte to být. Oni z toho vyrostou.

Jste trapná matka? A jak trapní byli vaši rodiče?

Reklama