Omáčky. Sladká jídla. Těstoviny. Jaký jste podle jídla stravovací typ?

Dieta a pohyb jsou na místě, pokud chceme shodit nějaké to kilo. Pokud však nezměníme své zažité stravovací zvyklosti, pak je veškerá námaha marná.

Sami se podle vašeho běžného jídelníčku řadíte k určitému typu. To vám pomůže odhalit chyby, kterých se při výběru potravin dopouštíte.

Vytrvalí jedlíci potřebují vždy nějaký vzruch. Stejně jako nudu nesnášejí i pravidelné stravování. A tak v průběhu dne pojídají malé chuťovky. Tu obložený chlebíček, tu čokoládovou tyčinku. Nikdy nemají pocit sytosti a diví se, že ručička na váze stoupá nahoru.

 

Pomůže jim jediné: Naplánovat si pevné časy na snídani, oběd a večeři (případně i malou svačinu) a během nich nacvičovat soustředění – třeba chvíli vnímat pouze vůni pokrmu – pomůže to prodloužit pocit sytosti po jídle.

 

Požitkáři se nadchnou pro dobrodružství a všechno nové, a to samozřejmě platí i o jídle. Labužnicky vychutnají těžké smetanové omáčky a sladké kalorické bomby.

 

Přitom chutné pokrmy se dají připravit i bez nadměrného množství tuku, například v pečicí fólii, v hliněném hrnci či na pánvi wok. A když pak jídlo zapijete zeleným čajem...

 

Ze stresu jedí lidé, kteří mají problémy se vším, co je potká. Ačkoliv jim nepříjemný pohovor se šéfem nebo tréma doslova stáhne žaludek, mají sklon k tomu, aby si takzvaně obalili nervy.

Šlehačkové zákusky a čokoládový pudink patří mezi jejich favority. Daleko lepší je nasadit „nekalorické berličky“. Pomůže třeba seznam všech povinností, které nás čekají.

 

„Na útěku“ se stravují lidé, kteří se pokoušejí prostřednictvím jídla utéct před nepříjemnostmi. Před tím, než si vyjasní sporné otázky vztahu s přítelem, před pohovorem se šéfem o zvýšení platu či před povinnostmi, do nichž se jim nechce, si prostě zajdou smlsnout.

 

Mnohem lepší je ale smířit se s tím, že k některým záležitostem dojít prostě musí. Proto je důležité se cvičit v otevřené komunikaci.

 

Remcalové se zlobí na všechno a na všechny. Jsou přesvědčeni, že ze špatné nálady je může dostat jediné – jídlo (pokud možno hodně a hlavně sladké). Když pak nemohou dopnout džíny, mají jen další důvod k frustraci. Pěkný začarovaný kruh.

 

A řešení? Měli by dbát na dostatek pohybu, pokud možno každý den. Ať už jde o rychlou chůzi, jízdu na kole nebo rekreační běh. To všechno rozproudí krev, ale co je nejdůležitější – pohyb podporuje produkci „hormonů štěstí“, a dokáže tedy značně zlepšit náladu.

Reklama