Těhotenství sice není nemoc, ale přesto váš život poměrně zásadně ovlivní a vy byste se měla svému jinému stavu přizpůsobit. Že není radno kouřit ani pít alkohol nebo brát drogy, to se rozumí samo sebou. Ale co když dostanete chřipku, nebo jste zvyklá chodit do posilovny? Víme, na co si dát pozor hlavně na začátku.

těhotenství

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Strava

Těhotenství neznamená jíst za dva, takže se vyhněte zbytečnému přejídání se. První tři měsíce je ideální, pokud nepřiberete více než 2 kilogramy. Řada nastávajících maminek však zůstává po celou tuto dobu na své původní váze. V tom často hrají roli i těhotenské nevolnosti.

Co z jídelníčku vynechat?

Pozor na mořské ryby, mohou obsahovat toxické kovy a rtuť, což má neblahý vliv na nervový systém. Nejhůře jsou na tom mečoun, žralok, platýz či tuňák. Na omega-3 mastné kyseliny, které ryby obsahují, byste ale zapomínat neměla. Sáhněte po sardinkách z Pacifiku, lososu z Aljašky nebo po tresce.

Těhotným nesvědčí měkké nepasterizované sýry, které mohou obsahovat bakterie listeriózy, a ta je pro plod nebezpečná. Vynechat byste měla hermelín, camembert, brie nebo sýr feta.

Pro jistotu se vyhněte syrovým vejcím a výrobkům z nich. Mohou být zdrojem salmonely.

Odepřete si i syrové maso, které může být také zdrojem různých nemocí nebezpečných pro plod.

Léky

Pokud dostanete chřipku, nebo vás rozbolí hlava, rozhodně nesahejte po osvědčených tabletkách. V těhotenství byste se v ideálním případě měla vyhnout všem lékům, ale někdy zkrátka není zbytí. Když už to musí být, sáhněte po prášku s paracetamolem, tedy například po Paralenu. Rozhodně ale není vhodné takzvané „růžové štěstí“, jak se někdy přezdívá Ibuprofenu. Vždy je každopadně lépe poradit se s lékařem.

Nemoci

Snažte se co nejvíce vyhýbat prostředí, kde byste mohla chytit infekci. Velmi nebezpečné jsou pro vás hlavně zarděnky, neštovice nebo příušnice. Pozor si dávejte také na kontakt s kočkami, hlavně těmi pobíhajícími venku, které mohou přenášet toxoplazmózu. Ta se nejvíce koncentruje v jejich exkrementech, a tedy i v půdě. Toxoplazmóza však může být také v nedostatečně tepelně upraveném mase, například hovězím tataráku.  

Sport

První tři měsíce jsou pro vaše miminko rizikové, a tak se rozhodně nepřepínejte. Neznamená to, že byste se měla přestat hýbat, jen to dělejte s rozmyslem. Není vhodné přehnané posilování ani cvičení do naprostého vyčerpání. Obezřetné buďte i při nebezpečných sportech, kdy nedokážete zabránit nárazům a pádům.

Wellnes

Klidně se nechte hýčkat, ale myslete na to, že některé procedury jsou těhotným zapovězeny. Škodlivé jsou horké koupele, sauny, parní lázně, zkrátka vše, kdy teplota těla stoupá nad 38 stupňů Celsia. Hrozí překrvení malé pánve a následné krvácení či kontrakce. Také na masáže si dejte dobrý pozor, vždy maséra o svém stavu informujte. Raději si odpusťte také koupele ve společných vířivkách, odkud si můžete odnést infekci, které se v teplé vodě dobře daří.

Rentgen

Těhotné ženy se mu musí vyhýbat obloukem, může totiž nenávratně poškodit vývoj plodu. Každého lékaře vždy varujte, včetně toho zubního.

A rada na závěr. Tak jako u všeho ostatního, platí i u těhotenství, že byste neměla nic přehánět a používat selský rozum. Poslouchejte své tělo, samo si řekne, co mu svědčí.

Čtěte také:

Reklama