Kdy oznámit radostnou novinku?
5b16799cd0ec8obrazek.png

Nemáte žádnou povinnost zaměstnavateli oznámit, že čekáte miminko. Je jen čistě na vás, kdy a zda vůbec půjdete s pravdou ven. Pokud ale od zaměstnavatele očekáváte v práci nějaké ústupky, nebo mu chcete férově dopřát dostatek času najít za vás náhradu, neměla byste otálet příliš dlouho. Těhotenství nemusíte přiznávat ani u pohovoru při hledáno nového zaměstnání.

Na co máte v zaměstnání nárok?

Jako těhotná byste rozhodně neměla vykonávat práce nebezpečné a jakkoli ohrožující vaše mateřství. Jaké to jsou, to přesně stanoví vyhláškou Ministerstvo zdravotnictví. Plné znění najdete ZDE. Vykonávat nesmíte ani práci, kterou označí jako ohrožující pro vaše těhotenství lékařský posudek.

Těhotným ženám jsou zapovězeny také noční směny, práce přesčas nebo fyzicky náročné úkony.

  • V takovém případě je zaměstnavatel povinen převést vás na jiný druh práce, popřípadě vám upravit pracovní dobu. Může se ale stát, že to zrovna ve vašem zaměstnání možné není. Pak vznikla překážka na straně zaměstnavatele, takže můžete zůstat doma s tím, že vám měsíčně náleží nejméně 60 %, někdy až 100 % vašeho průměrného výdělku. Více ZDE

Pokud jste byla kvůli těhotenství převedena na práci, které je finančně méně ohodnocena, pak vám od státu náleží takzvaný vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství, který výši vašeho průměrného platu dorovná. Více ZDE

Jestliže si to sama nepřejete, zaměstnavatel vás nesmí v rámci vaší práce přeložit mimo obvod obce vašeho pracoviště.

Pokud nechcete, nemusíte absolvovat ani služební cesty.

Trpíte ranními nevolnostmi? Požádejte zaměstnavatele o úpravu pracovní doby. Pokud tomu nebrání vážné provozní důvody, musí vám vyhovět. A to i při jiné úpravě pracovní doby než je pozdější příchod do práce. Například při jejím zkrácení.

V rámci pracovní doby máte samozřejmě nárok na návštěvu těhotenské porady a další nezbytná vyšetření, a to s náhradou mzdy.

Zaměstnavatel je také povinen těhotným zaměstnankyním, zaměstnankyním, které kojí, a zaměstnankyním-matkám do konce devátého měsíce po porodu přizpůsobovat na pracovišti prostory pro jejich odpočinek.

Můžete dostat výpověď?

Pokud pracujete na hlavní pracovní poměr a na dobu neurčitou, tak se nemusíte obávat. V těhotenství jste v takzvané ochranné době, takže výpověď dostat nesmíte. Neplatná by byla zpětně i v případě, že byste o svém jiném stavu v době jejího doručení nevěděla. Jen musíte být schopna prokázat, že jste v té době těhotná skutečně byla.

Pakliže byste otěhotněla až v průběhu výpovědní doby, i tak byste byla zákoníkem práce chráněna. Výpovědní doba by se totiž v tu chvíli přerušila a pracovní poměr by vám mohl být prodloužen, pokud byste na tom trvala. Ve výpovědní době byste se tak znovu ocitla třeba až za pár let. Zkrátka ve chvíli, kdy by vám skončila mateřská či rodičovská dovolená.

  • Existují však výjimky, kdy by vás před výpovědí z hlavního pracovního poměru na dobu neurčitou těhotenství neochránilo. Jde o případ, kdy váš zaměstnavatel (nebo jeho část) přestal existovat, tedy byl zrušen, nebo se přestěhoval. Výpověď by platila i v případě, že byste způsobila něco, kvůli čemu vám může zaměstnavatel dát okamžitou výpověď.

Něco jiného je, pokud byste dostala výpověď ve zkušební době. Tu vám zaměstnavatel může dát i bez udání důvodu. Jediný případ, kdy by neplatila, by bylo uvedení vašeho těhotenství jako důvodu pro rozvázání pracovního poměru. Šlo by o diskriminaci.

V ochranné době se jako těhotná neocitnete ani v případě, že pracujete na dobu určitou. Po jejím uplynutí váš pracovní poměr končí, ať už jste v jakémkoli stavu. To samé platí i pro práci na dohodu (DPP, DPČ).

Kdy odejít na mateřskou?

Máte na výběr – nejdříve od počátku osmého týdne před očekávaným termínem porodu, nejdéle pak od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu.

Celý zákoník práce naleznete ZDE.

Čtěte také:

Uložit