Období těhotenství bývá považováno za jedno z nejkrásnějších období v životě ženy. Aby tomu tak skutečně bylo, je nutné pečlivě sledovat zdravotní stav nastávající maminky. A pokud se vyskytne určitá zdravotní komplikace, je třeba ji ihned řešit. Jedním z onemocnění vyskytujících se v době gravidity může být zvýšená činnost štítné žlázy.

Zvýšená činnost štítné žlázy, tzv. hypertyreóza, je vyvolána zvýšenou produkcí hormonů ve štítné žláze. V době těhotenství se může vyskytnout zejména u žen, které tuto nemoc v minulosti prodělaly. Pokud patříte mezi ženy, které se se štítnou žlázou léčily či léčí a plánují v nejbližší době těhotenství, měla byste se společně s ošetřujícím lékařem na tento problém zaměřit.
Příznaky hypertyreózy:

    * předrážděnost
    * nespavost, pocity horka
    * větší potivost
    * bušení srdce
    * klesající hmotnost i při zvýšeném příjmu potravy
    * průjem
    * svalová slabost
    * oční příznaky (slzení, pálení, dvojité vidění)
    * nepravidelná srdeční činnost
    * poruchy menstruačního cyklu

Léčba
Hypertyreóza je sice onemocnění poměrně vzácné (vyskytuje se u 0,2 % těhotných), nicméně závažné, zejména kvůli riziku poškození plodu. Existují různé způsoby, jak léčit hypertyreózu:

   1. pomocí léků (tyreostatik) utlumit činnost štítné žlázy, a zabránit tak zvýšené tvorbě jejích hormonů,
   2. radioaktivním jódem zničit část štítné žlázy – tato metoda se v těhotenství provádět nesmí kvůli riziku poškození plodu; ženy plánující těhotenství nesmějí minimálně jeden rok po zákroku otěhotnět,
   3. štítnou žlázu chirurgicky odstranit – ještě před otěhotněním může toto řešení Vaše problémy jednou provždy vyřešit.

Pokud už těhotná jste a léčíte se s hypertyreózou, dalšími důležitými režimovými opatřeními jsou zákaz přípravků s jodem, kouření a vynechání fyzické zátěže. Toto onemocnění je závažné, myslete proto nejen na sebe, ale i na své dítě.

Zdroj:
www.zdrav.cz,
www.medicaltribune.cz
www.vzp.cz
Článek je převzat ze serveru http://www.endokrinni-system.cz/ 

Reklama