Jste-li těhotná, jistě vás už napadlo, jak je to s jízdou v autě. Zda je bezpečné používat pásy, a jestli třeba nevypnout airbagy... Gynekolog radí airbagy nevypínat a vysvětluje, jak si správně upnout pás.

pregnancy

Cestujete v těhotenství vozem? Pokud ano, jistě řešíte problém bezpečnosti vás a vašeho nenarozeného potomka. Kde má budoucí maminka v autě sedět? Jak se má připásat? Není lepší vypnout airbagy? Tyto otázky jsem položil gynekologovi Jiřímu Poustkovi z kliniky PP GYN.

Dnes jsou již k sehnání speciální měkčené pásy pro těhotné, nebo takové, které zajišťují polohu bezpečnostního pásu mimo bříško. Jsou užitečné, nebo stačí normální pás?
Budoucí maminka by měla být připoutána trojbodovým pásem. Existují těhotenské průkazy, kde je ukázáno, jakým způsobem: horní popruh je nad břichem, dolní pod břichem. Klasický trojbodový pás je bezpečný, se speciálními pásy zkušenost nemám, ale pokud fixují polohu trojbodového pásu, nemohou uškodit.

  • Jaký použít pás? Klasický trojbodový pás stačí a je bezpečny.

Kde by měla těhotná (když neřídí) v autě sedět - vpředu, nebo na některém ze zadních míst?
Těžko říct, záleží na typu nehody. Pokud je například náraz veden z boku, nedá se jednoznačně odpovědět, je-li náraz veden čelně, není úplně nejlepší sedět hned za řidičem. Ale také o typ vozu, ve kterém sedíte, tedy jakou má karoserii, jestli má vyztuženou konstrukci, kolik je v něm airbagů... obecná rada není.

  • Kde v autě sedět? Záleží na typu vozu.

Když už jste narazil na ty airbagy - to je poslední věc, na kterou jsem se vás chtěl zeptat. Není lepší, v zájmu bezpečnosti miminka, airbagy vypnout?
Určitě ne. Airbag je prvek pasivní bezpečnosti a jde při jeho použití zejména poranění hlavy u matky. Spousta vozů nemá ani možnost airbag vypínat, výrobci jistě vědí proč. Takže airbag určitě používejte!

  • Použít airbag, nebo ho vypnout? Rozhodně použít!

Ve spolupráci s klinikou: www.pp-gyn.cz

Čtěte také...

Reklama