Milé spolučtenářky,
mnohé z Vás určitě sledují reality show Big Brother. Ale nejen Velký bratr se dívá. Zjistila jsem to před chvílí po otevření doručené pošty.

V této republice existuje firma, která pro banky vede registr klientů. Pokud máte jakýkoliv úvěr, vedou Vás v patrnosti, evidují každou zpožděnou nebo neuhrazenou splátku, a to i 4 roky zpětně. S tímto stavem souhlasím, při dnešních poměrech mají finanční ústavy mít možnost ověřit si případného klienta.

Ale co mě šokovalo, je to, že evidují i jakékoliv žádosti a bohužel tyto informace nejsou vždy pravdivé. Naše rodina nemá např.se spořitelnou nic společného kromě novomanželské půjčky z dob hlubokého socialismu, která je splacená. Ale podle registru jsme v r. 2002 žádali o půjčku 300 000 Kč!, a žádost byla zamítnuta. Možná
si řeknete, proč plýtvám energií pro takovou hloupost, ale je třeba přemýšlet nad důsledky.

Poštou nebo telefonicky Vám některý peněžní ústav nabídne osobní půjčku. Na internetu vyplníte žádost a za nějaký čas Vám přijde zamítavá odpověď, banka není povinna sdělovat důvod. Ale tato Vaše žádost je už v registru a při každé další žádosti se bankovní úředník podívá, co jste zač a vidí: taková a taková žádost, klient byl odmítnut. Jste pro banku nesolidní a rizikový žadatel. Stejně tak všechny už splacené závazky se nevymazávají, musíte si
požádat a výmaz trvá několik měsíců.

Z pohledu mnohých z Vás píši o malicherném problému,ale mě děsí jedna věc: každý z nás je sledovaný na každém kroku. Každý kontakt s bankou je evidovaný a kazí Vám pověst. Kolik takových registrů ještě existuje ze strany různých institucí a běžný občan o nich neví? Má snad každý z nás svého osobního špicla?
Přeháním, já vím. Berte moje SOS jako informaci o záležitosti, která se jednou může týkat i Vás.

Přeji hezký den.

čtenářka Olga

Reklama