Ranní ptáče – dál doskáče… ale taky dřív chcípne, doplní cynik.
Odpusťte mi ten poněkud hubatý úvod, ale já si nemohu pomoct, řadím se k těm cynikům. Ranní vstávání je pro mě utrpení. Tedy abych byla přesnější - vstávání za tmy. Strašně se mi ulevilo, že se čas vrátil do normálu.


Třeba moje kamarádka, která pracuje jako asistentka výtvarníků v dílnách Národního divadla, začíná ráno v sedm. Aby všechno stihla, musí vstávat v půl páté. „No to je děs, slušný lidi v noci spěj,“ popíchnu ji, „a kdypak dorazí výtvarník?“

 

Zajímá mě to čistě z profesního hlediska, protože já nejraději kreslím v noci, kdy je klid a můžu se nejlépe soustředit a většina mých kolegů je na tom stejně. „Tak kolem desáté,“ zazní odpověď. „No to jsem si mohla myslet, tři hodiny pročekaného času," řeknu si v duchu.
Vstávání jí nečiní potíže, ale kolem desáté večer, ne-li dřív, už si podpírá víčka sirkami. Já vím, jsem vtipná, no prostě s ní už není řeč, proto jsme už spolu dlouho nebyly třeba posedět u lahvinky.
Ale je možné, aby se ze společenské sovy stal nudný skřivan? Všechna ranní ptáčata mi odpustí a já se na oplátku přiznám k tomu, že ráno bývám na odstřel. Jsem protivná, nikdo na mě nesmí mluvit a nějaký čas mi trvá, než začnu normálně fungovat.
A moje dcery jsou bohužel po mně. Večer by strašily do dvanácti, a ráno pak slýchám zmatené pobíhání, jak na poslední chvíli stíhají autobus do školy. Někdy i nestihnou. A pochopitelně nestihnou ani snídani.  Prý nemají ráno na jídlo ani pomyšlení a můžu jim stokrát připomínat, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne.
Já vím, možná namítnete, že bych měla jako správná matka vstát dřív než ony, udělat jim snídani a pak je šetrně probudit.
Ale to bych nesměla být ta sova, co je ráno na odstřel.

A jak jste na tom s rány vy, milé ženy-in?

Patříte ke skřivanům nebo sovám?
Jste po ránu milá nebo nerudná?
Jaký je váš ranní rituál?
Co vás zaručeně probere?
Snídáte? Co?
Co ranní cigárko a káva?
Kolik hodin spánku potřebujete?
Pracujete na směny?
Zaspala jste něco důležitého?

Jak snášíte změny času?

Napište nám o svých ránech a dostanete dárek.BUDÍK


Reklama