Buďte šik! Když si prohlížím módní časopisy, procházím obchody, sleduji reklamy – jednou za čas se tato věta objeví. Mám být šik. Mám být šik v létě, v zimě, v práci, na poli, při sportu i na večírku. Mé oblečení má být šik, mé boty mají být šik, mé líčení, parfém a účes mají být šik. Šik mají být muži. Jejich jemně oholená tvář, vyleštěné boty, sportovní vzhled. Šik má být zařízení bytu, květiny, auto – prostě vše, co vás napadne. Někdy přemýšlím, jestli můj pes je dostatečně šik, abych se vešla do módních norem. Budu se muset někde poptat.

 

Co to ale vlastně znamená „být šik“? Být elegantní, vkusný, šmrncovní. Mám být ale rádoby šik za každou cenu? Jen proto, že mi to někdo diktuje? Že to někde píší? Někdo si pod tím představí pouze oblečení, dokonale vypracované tělo, pečlivý účes. Pokud bych já měla říci, kdy jsem šik, musím se cítit příjemně, pohodlně, být svá. A nejde tu jen o vizáž. Jde tu i o chování, jednání, o to, jak působím na ostatní. Nebýt otrokem módních diktátů nebo rad odborníků. Pak si teprve připadám „šikézní", jak říkaly naše babičky.

 

Velmi se mi líbí slova lidí z módního průmyslu:

 

„Šik jsou ti, kteří neskrývají své špatné stránky.“  módní návrhářka Diane von Fürstenberg

„Pekaři, farmáři, montéři a uklízečky – ti všichni jsou šik. Jenom lidé, kteří se točí okolo módy, nejsou šik, protože se o to příliš snaží.“ módní návrhář J. P. Gaultier

„Být šik znamená lišit se od ostatních, ale nenápadně.“ fotograf David Lachapelle

 

A co vy, ženy-in – co si o tom myslíte?

Co je to být šik?

Chcete být šik?

Jste šik?

Kdo nebo co je pro vás šik?
Myslíte, že citáty jsou pravdivé?

 

Napište nám své názory!