Možná jste už dnes ve zprávách četli případ ochrnutého australského sportovce Christiana Rossitera, který vyhrál soudní spor, v němž se dožadoval odchodu na onen svět. Soud vyhrál a dnes v noci na něj skutečně odešel.

„Jsem Christian Rossiter, rád bych zemřel. Jsem vězněm svého těla. Nemohu se hýbat,“ řekl Rossiter novinářům před svou smrtí. „Nemám žádné obavy ze smrti, jen z bolesti. Bojím se jen bolesti,“ dodal a svůj život popsal jako peklo na zemi.

Australský soud mu 14. srpna povolil ukončit život. Jelikož byl zcela bezmocný, potřeboval k tomu cizí pomoc. Proto už před tím nejméně čtyřicetkrát žádal pracovníky nemocnice, kde byl hospitalizován, aby mu přestali podávat umělou výživu a nechali jej zemřít.

Australský precedent

Srpnový verdikt znamenal obrat v postoji Austrálie k eutanazii, neboť dosud byla v této zemi pomoc nemocnému ukončit svůj život trestná. Eutanazie je zatím povolena v Nizozemsku, v Belgii a ve Švýcarsku, tolerují ji v americkém státě Oregon a v Kolumbii.

Země sebevrahů

Do Švýcarska se sjíždějí sebevrazi z celého světa, protože je zde povolena eutanazie i cizincům. Existují zde dvě oficiální instituce, které tuto službu nabízejí. Exit a Dignitas.

Pravidla povolují asistovanou sebevraždu jen v případě osob, které těžce trpí kvůli zdravotním problémům, nehodě nebo handicapu. Navíc musí být vyčerpány všechny další možnosti a jako smrtící látka se smí používat pouze pentobarbital sodný. Za asistovanou sebevraždu je možné účtovat maximálně 500 švýcarských franků (8600 korun). Pomoc zemřít se nesmí poskytovat lidem mladším 25 let, pokud nesnesitelně fyzicky netrpí.

Vláda Curychu, kde každoročně podstoupí asistovanou sebevraždu asi 200 lidí, se rozhodla vytvořit s uskupením Exit pravidla, protože neexistuje žádná celostátní legislativa. Švýcarská vláda v červnu uvedla, že je v otázce rozdělená a nevyloučila přísnější regulaci, nebo dokonce úplný zákaz.

Tichá smrt v Česku

České právo označuje eutanazii za nepřípustnou, ale připouští, že „vůči neodvratitelné a bezprostředně očekávané smrti nemá být cílem lékařova jednání prodlužovat život za každou cenu“. To znamená: na vaši žádost vás přestanou léčit.

Co si o tom myslíte? Dala by se eutanazie skutečně zneužít tak, že je lepší ji nepovolit?