O tom, že jsme každý jiný, nemůže být vůbec pochyb. To stejně tak platí o tom, jak máme nastavené naše denní hodiny, v kolik vstáváme a v kolik uléháme do postele. V tom se můžeme lišit velmi, a proto vznikají dvě skupiny – ranní ptáčata a noční sovy. Podle průzkumů ve velké míře (až 69 %!) převažují právě zmiňované sovy. Sovy jsou schopné pracovat i dlouho do noci, ráno ale mají potíže se „nastartovat”. Skřivani vstávají spíše časně a hned od brzkého rána jsou schopni pracovat na plný výkon, zatímco na ponocování je příliš neužije.
Noční sovy – lenoši nebo „držáci“?
- „Biologické hodiny“ sov se oproti vnějším podmínkám zpožďují, takže se probouzejí relativně pozdě, vstávání jim dělá potíže, nejlépe se cítí v pozdním odpoledni nebo večer a ke spánku se ukládají až dlouho v noci.
- Důvod, proč je vaše tělo naprogramované tímto směrem, není tím, že byste byli líní, ale čistě a jednoduše genetikou.
- Podle výzkumů jsou prý noční sovy lidé s větším IQ. Jejich kreativní duch se spíná v pozdních nočních hodinách.
- O sovách se také říká, že jsou to sebestřední jedinci, kteří upřednostňují jen sami sebe a jsou často bezcitní ke svému okolí.
- Jak bylo zmíněno výše, naše populace je spíše populací sov, ale s běžnou pracovní dobou tito jedinci musí „chtě nechtě“ vstávat v běžnou dobu a nevyspávat do pozdních hodin.
- Sovy si na sport zase tak úplně nepotrpí, a tak mají horší fyzickou kondici.
- S tím souvisí i fakt, že mají špatné stravování, resp. ve špatných hodinách a nepravidelně. A z toho důvodu mohou mít tendence k tloustnutí.
- Noční sovy mají statisticky ve svém životě více partnerů a založí-li rodinu, tak i více dětí než ranní ptáčata.
- Existují důkazy, že nejdéle trvající manželství mají ranní ptáčata s nočními sovami. Dokážete-li se totiž přizpůsobit spacím návykům partnera, znamená to, že jste ochotni na vztahu pracovat.
Mohlo by vás také zajímat:
- Jak na úzkost: To, čeho se bojíte, je jen vaše myšlenka
- Co jíst, když chcete shodit nějaké to kilo? Poradíme vám!
- Nazujte piškoty a protančete se k dokonalé postavě díky baletu
Nový komentář
Komentáře
Spíš sova, ale zase to nepřeháním.
Jsem ranní ptáče.Je to asi tím,že brzy ráno stihnu udělat nejvíce práce a jelikož pečuji o osobu blízkou celý den se nezastavím,je jasné že brzy večer padám únavou do postele.Ale ráno jsem čilá jako rybička.
Jsem ranní ptáče.
já jsem znásilněná sova. Celý pracovní život vstávám brzo a je mi z toho nanic. Vstanu sice hned a funguju, ale elán mě chytá až navečer a večer bych ožila, kdybych nebyla zničená z toho brzkého vstávání. Ale je fakt, že když se o dovolené vzbudím dřív, ale s pocitem, že nemusím hned vyrazit, užívám si raní klid a pohodu.
Ranní ptáče, vždy po ránu si dělám vaše soutěže.
Někde uprostřed jsem já, takže půl sova a půl ranní ptáče.
Jsem jasná sova
no půl na půl
Jsem spíš ranní ptáče ale spavec, manžel je kříženec, já v 9 usínám, on je plný elánu. Bohužel i ráno.
miluju potkávání ranních ptáčat a sov když se sova toulá nocí a k ránu potká ptáče, které zadělalo na voňavý chleba a vyspalé ptáče si se sovou dá sklenku vína. Ptáče je čilé a činorodé a sova upadne skoro do kómatu a začne fungovat zas až když vyjdou hvězdy... kratičká setkání jako ve filmu Jestřábí žena
Sova i ranní ptáče.
Jsem sova...vše co se o ní píše, na mě sedí...
Já jsem ranní ptáče, vstávání mi nevadí. Ale večer mám problém. Usínám kolem deváté, mnoho filmů nevidím.
Ja sem sova! Vstávat se mi nikdy nechtělo. Večer se mi nechce spát. Ale do práce sem vstávala v 4.45h. .
Já nejsem ani jedno. Večer nejsem schopna pracovat, po páté jsem už mrtvá, ale ráno taky nedokážu brzy vstávat. Ideální pro mě je spát mezi 23.00 a 9.00. Tak nevím...
Toť otázka? Záleží také na věku.V mládí se mě moc vstávat nechtělo.Pak si člověk časem zvykne ,když má pravidelnou pracovní dobu a vstává ve stejný čas. Dnes když jsem v důchodu,tak jdu spát po půlnoci a budím se mezi 5-6 hodinou ranní.Jdu ven se psem a spát již nejdu.