Stává se vám, že jste často nevysvětlitelně unavení anebo máte příznaky podobné chřipce? Příčinou mohou být paraziti žijící v lidském těle. Právě ti stojí za mnoha vleklými zdravotními problémy.

Většina lidí své problémy připisuje běžným sezónním nemocím. Parazité mají totiž výjimečnou schopnost maskování. V určitých periodách však na sebe jasně upozorňují. Časté pokašlávání, kručení v břiše a alergie mohou znamenat larvy v plicích či červy v břiše. K příznakům patří také častá odpolední ochablost a únava, bolest kloubů a častá nachlazení. To je dáno tím, že paraziti vegetují v těle hostitele tak, že mu vysávají zásoby energie nabrané spánkem a příjmem potravy. Tímto je hostitel více náchylný k chorobám, jelikož zároveň s energií klesá síla obranyschopnosti.

červi

Velkým problémem je také dlouhá inkubační doba a diagnostika. Nákaza může trvat měsíce až roky a zasažený člověk si jí vůbec nemusí všimnout. Larvy červů běžně migrují skrz všechny orgány do mozku či do oční bulvy, na larvy v plicích či v játrech se většinou přichází náhodným vyšetřením, či když tyto orgány postupně selhávají.

Nejvíce alarmující je situace v Evropě, kde se s přemnoženými parazity potýkají čtyři lidé z pěti a kde riziko těžkých komplikací u běžných obyvatel měst stále stoupá. „V současné době cítíme i my velký nárůst v prodejích produktů, které pomáhají s bojem proti parazitů“, potvrzuje trend Milan Duda z Lekarna.cz

Obrana proti parazitům existuje

Situace ale zdaleka není tak černá jak by se mohla zdát – proti parazitům se můžeme bránit. Naši předkové používali dostupné odčervovací prostředky – například delší půst a různá koření. V současnosti máme v lékárně k dispozici například přírodní doplňky stravy řady Wurm-Ex. „Wurm-Ex, který je k dostání na Lekarna.cz, využívá mechanismu huminových kyselin, které veterináři k odčervení zvířat používají už léta. Dále extrakt ořešáku a asijský kurkumin. Jedná se o jediný klinicky testovaný doplněk stravy proti externím agentům na českém trhu,“ popisuje účinný přípravek Jiří Stareček, brand manager Wurm-ex.

červi

Pozor na mazlíčky: zdroje nákazy a mikroskopické larvy

„V ČR je ročně diagnostikováno 700 případů nakažení člověka škrkavkou psí. Toxoplasmou od koček onemocní až 80 %, obyvatel Německa“ uvádí MVDr. Alexandra Kociánová. Larvy se přenášejí nejen kontaktem s jinými lidmi, s domácími a chovnými zvířaty, mohou se také nacházet například na kořenové zelenině. „Některé larvy mohou přežívat například v sedačkách, kobercích nebo dekách až tři roky. Právě proto je prevence klíčová. Proto radíme, vyhněte se syrovému masu, neomyté zelenině, myjte si častěji ruce, a pokud máte doma kočičku, dbejte maximálně na její hygienu a kočičí záchod, který je zdrojem obávané toxoplazmózy.“, doplňuje MVDr. Alexandra Kociánová.

Reklama