Lidé hrozbu vysoké hladiny cholesterolu prostě podceňují. Vyplynulo to z květnového a červnového průzkumu tzv. Cholesterolové ligy, která zjišťovala u stovek lidí, zda znají svůj zdravotní stav. A výsledek? Tři čtvrtiny z nich o své hladině cholesterolu nemá tušení. Přitom nemalé procent, jak se ukázalo, jej má zvýšený.

 

O tom, že se jedná o závažný problém se mluví čím dál tím častěji. Asi většina lidí tuší, že přebytek cholesterolu způsobuje nemocí srdce a cév. A že třeba u žen po padesátce je to vysoce rizikový faktor. Zřejmě ale zapadá apel lékařů, kteří zdůrazňují, že stále více ohrožuje třeba i třicátnice.

 

A průzkum Cholesterolové ligy, který se týkal 1635 lidí, ukázal, že třetina z nich má cholesterol zvýšený. Vyšetření se uskutečnilo 23 firmách a institucích – v potravinářském podniku, důlní společnosti, bance, ministerstvu, ale i v kanceláři prezidenta.


Ze 1635 zaměstnanců, kdy byl kladen důraz na to, aby byla rovnoměrně zastoupena obě pohlaví, mělo 35 procent z nich vyšší hladinu cholesterolu (tedy nad pět mmol/l). A to by se výsledek mohl považovat za pozitivní. Na celostátní úrovni trpí totiž tímto problémem až 70 procent lidí!

 

Smrtonosné procesy, které v této souvislosti probíhají v našem těle, nejsou vidět. A tak si lidé včas neuvědomují závažnost tohoto problému. „Jsou často ochotni ke změně teprve poté, co musejí vyhledat kardiologa. Kdyby dbali na prevenci, mohli by se onemocnění vyhnout,“ poznamenal místopředseda České kardiologické společnosti Michael Aschermann.

 

Jak vysokou mají lidé hladinu cholesterolu v krvi mohou zjistit u svého lékaře nebo třeba během Světového dne srdce 28. září. Měření se uskuteční v rámci Běchovického běhu v areálu školy Na Pražačce v Praze 3 změřit cholesterol.


Kardiologové doporučují

- Jezte pětkrát denně.

- Ze dvou třetin tuků by měly tvořit kvalitní rostlinné tuky.

- Spotřebujte 500 gramů ovoce a zeleniny denně.

- Dvakrát týdně zařaďte do svého jídelníčku rybu.

- Omezte stres.

- Minimálně 30 minut a alespoň pětkrát týdně věnujte pohybu.

- Nekuřte.

 

Znáte svoji hladinu cholesterolu? Přibližuje se vaše životospráva doporučení kardiologů?

Reklama