Kouření a alkohol v těhotenství? Pokud chcete svému budoucímu potomkovi darovat do vínku celou řadu zdravotních komplikací – pak prosím. Ale tak sobecká snad nebudete!

 

 

„Plod může být za těhotenství poškozen mnoha škodlivými vlivy, zejména v prvních třech měsících jeho nitroděložního vývoje,“ informoval Ženu-in pediatr Petr Dragoun.

„V tomto na škodliviny nejcitlivějším období se zakládají jednotlivé orgány a funkční systémy plodu a zaleží na tom, ve kterém stádiu vývoje se plod nachází, který orgán se právě v době působení škodliviny zakládá, protože především ten bude poškozen ve svém dalším vývoji.“

 

Že je třeba kvůli dítěti všem nešvarům životosprávy odolat, by měla vědět každá nastávající maminka. Ale přesto mnohé z nich tyto zlozvyky podceňují a nepřipouštějí si možné nebezpečí pro dítě. Přitom mimina, která jsou nucena společně s matkou kouřit a snášet alkohol, o drogách ani nemluvě, mohou být poznamenána na celý život.

 

Každým rokem se narodí tisíce dětí matkám alkoholičkám. „V těžkých případech při trvalé nadměrné konzumaci alkoholických nápojů může dojít k porodu dítěte s vrozenou vadou a mentálním poškozením,“ říká Dragoun.

„Dítě po opuštění těla matky trpí abstinenčními příznaky, pomaleji roste, špatně pije a spí, duševně zaostává.“

 

Podle pediatra působí alkohol jako nervový jed na všechny tělesné funkce, ovšem především na oblast myšlení, což vede ke snížené inteligenci a hyperaktivnímu chování, takže tyto děti zpravidla končí ve zvláštních školách.

 

„Nejmenší dávka alkoholu, která by byla zaručeně neškodná, není zatím známa. To samé platí o více než třech tisících látek obsažených v cigaretě a jež nefiltrované přecházejí do organismu plodu.“

Vědecké studie na celém světě prokázaly zcela jasně, že děti kuřaček během života doprovází celá řada negativ.

 

                                                                  Vliv kouření matek na dítě:

Potomci kuřaček holdujících nikotinu i v těhotenství jsou
   ještě po dosažení 16 let pozadu za svými vrstevníky v
   matematice, čtení a mluvených projevech

 

Často vyčnívají z kolektivu pro své nápadné chování
   (většinou agresivita) a hyperaktivitu, a to v přímo úměrné
   závislosti na množství cigaret, jež během těhotenství
   denně vykouřila budoucí matka

 

Novorozenci většinou přicházejí na svět předčasně a s
   různým poškozením

 

Potomci kuřaček mají výraznější sklon k onemocnění
   alergií, astmatu a svědivým kožním nemocem

 

Jedinou lepší zprávou je, že se negativní vlivy konzumace alkoholu a kouření během těhotenství nenačítají, ale eventuální poškození plodu se rozvíjejí po jednotlivých liniích. A kouření budoucích matek považují odborníci za ještě horší nešvar, než jakým je mírná konzumace alkoholu.

Nejen z těchto a řady dalších důvodů je tedy jasné, že pokud toužíte po zdravém dítěti, nepokoušejte osud a vyhýbejte se byť jen jediné sklence vína, a hlavně zapomeňte na cigarety.

 

Kouřila jste během těhotenství, nebo jste zvládla nekouřit?
Říká se, že většina dětí je počata v „alkoholovém rauši“  (mejdan, diskotéka). Zakázala jste si v těhotenství alkohol úplně, nebo jste si občas dala skleničku pro lepší trávení?

 

 

Psali jsme o těhotenství:

 

Co dělat při migrénách v těhotenství?
Mnohé z nás vědí, jaké utrpení představují migrény. Co však dělat v případech, kdy je většina léků zakázána kvůli riziku poškození plodu?
Poporodní deprese není jen špatná nálada
Narození dítěte je sice nádherná událost, ale zároveň se nová situace může stát noční můrou. To když propukne nemoc jménem poporodní deprese.
Miminka milují černou
Podle starého čínského učení Feng-šuej je mnoho barev pro novorozence zátěží. Spát nohama ke dveřím je také velice nevhodné. Přečtěte si naše tipy, jak si zařídit harmonické bydlení.
Interrupce: Jaké je riziko?
Zbavit se nechtěného dítěte. Pro jedny vítaná možnost řešení obtížné životní situace, pro druhé zabití živého tvora.
Mýty a pověry o sexu v těhotenství
Polohy při sexu v těhotenství, možný potrat při sexu, opakované otěhotnění? To jsou vaše nejčastější otázky, proto jsme oslovili odborníka.
Jak uspat mimino
Stále křičí, stále by si chtělo hrát, stále vyžaduje pozornost? Rodiče bolí hlava, ale miminko ne a ne usnout... Máme pro vás deset tipů, jak ho uspat!
Těhotná po třicítce: Jak (ne)snadné to je?
Optimální věk pro otěhotnění je mezi dvacátým a třicátým rokem. Podle posledních údajů však průměrný věk matek stále roste. Do jakých problémů se můžete dostat?
Tak bych si přála mít miminko... Opravdu přála?
Miminko. Přání, které jistě zná mnoho žen. Některým se splní hned, jiným se do jiného stavu dlouhou dobu nedaří přijít. Co je příčinou?
SOS: Dítě udělal jiné!
Rozchod? Dilema. Katka z Prahy neví, jak se rozhodnout ve vztahu se svým přítelem. Přestože ji ujišťuje o své velké lásce, do jiného stavu přivedl náhodnou milenku.
Potrat? Necháš si to vzít a basta!
Přítel se stal v mých očích největším ubožákem, poté co mi vynadal do krav, že jsem se nechránila. Jestli prý z něho chci udělat fotra, ať se jdu vycpat.
Jste těhotná? Hlídejte si štítnou žlázu!
Zvýšená činnost štítné žlázy, tzv. hypertyreóza, je vyvolána zvýšenou produkcí hormonů ve štítné žláze. V době těhotenství se může vyskytnout zejména u žen, které tuto nemoc v minulosti prodělaly.
Společenské šaty pro těhotné
Společenské akce typu Oscar nebo Zlatý Globus jsou skvělými příležitostnmi i pro módní návrháře. Co může být reklamu lepší, než když v jejich šatech vyjde hvězda na červený koberec.