naha-jsi-krasna-seznam-i-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Každý je jedinečný

Často se nemůžeme ubránit srovnávaní své postavy s těly ostatních. Zvláště na pláži, kde odhalujeme nejvíce kůže. S vlivem sociálních sítí se tento problém prohloubil, což má za následek závist vůči lidem s „lepším“ tělem a pocity vlastní méněcennosti. Pokud se přistihnete, že se negativně srovnáváte s vyretušovanými modelkami, věnujte pár minut tomu, abyste si vnitřně nebo na papír ujasnila své pozitivní vlastnosti. A pamatujte si, že kdyby všichni vypadali stejně, život by byl docela nudný. 

Také je dobré si vštípit, že sto lidí má sto chutí. A i když vám mohou vaše nedokonalosti připadat nepěkné, někdo jiný je může naprosto zbožňovat. 

Mám se ráda

Především je důležité milovat sebe a své tělo. Když si všimnete, že kritizujete to, jak vypadáte v plavkách, uznejte to a zapište si to. Pak vyzvěte toto vnímání a bojujte s ním něčím, co na sobě máte rádi, ať už je to fyzické, mentální, nebo emocionální. Zpochybňování našeho vnitřního kritika je zásadní pro překonání problémů s obrazem těla, takže chápeme, že nejsme dokonalí, ale milujeme to, kdo jsme.

62c2b40675e5aobrazek.png
Foto: Shein: Boho Tankiny
Ulla Popken: Plavky s vázáním za krk, pruhy, citrony, měkké košíčky

Nikdo se na mě nedívá

Je naprosto přirozené, že se v plavkách necítíte sebevědomě a máte pocit, že na vás všichni kolem zírají. To má za následek snížené sebevědomí a touhu zakrýt se. Ve skutečnosti se ale většina lidí kolem vás soustředí na cokoliv, co právě dělají. Navíc na pláži v létě bude kolem tolik lidí, že pohodlně zapadnete do davu. I když vás někdo odsoudí, vypovídá to více o jeho duševním stavu než o vašem zevnějšku – důležité je přijmout své tělo takové, jaké je.

Udělám, co mi bude příjemné

Nepodléhejte tlaku, abyste si oblékla plavky, pokud to není váš styl. Zároveň ale také nedovolte, aby vás brzdil pocit strachu nebo nedostatek sebevědomí. Cesta k tomu, abyste se v plavkách cítila jako doma, by měla probíhat svým vlastním tempem. Začněte v malém tím, že budete nosit plavky doma, abyste se v nich cítila pohodlněji. Navíc se ujistěte, že plavky sedí vašemu typu postavy, protože pohodlí je klíčem k budování sebevědomí kolem vašeho těla.

Jsem s lidmi, kteří mě milují

Pro překonání strachu a úzkosti, zejména ve vztahu k vlastnímu tělesnému obrazu, je zásadní obklopit se partou lidí, kterým na vás záleží. Pokud se stýkáte s lidmi, kteří pravidelně posuzují nebo kritizují způsob, jak vypadáte nebo se oblékáte, mohlo by vám to zabránit, abyste plavky oblékla. Nedávejte svému vnitřnímu kritikovi podpůrné obsazení a místo toho se opřete o ujištění svých přátel a rodiny. Pomohou odvést pozornost od vašich nedokonalostí.

62c2b438be771obrazek.png
Foto: Bonprix: Stahovací jednodílné plavky
Dvoudílné plavky značky VUCH

Porazte letní blues

Vytvořit si láskyplný vztah se svým tělem je skvělý způsob, jak se cítit sebevědoměji. Je dobré si uvědomit, že vaše vlastní tělo vám přináší mnoho potěšení a pracuje pro vás nepřetržitě dvacet čtyři hodin denně. Měli bychom mu být za mnoho věcí vděční. 

Pokud ovšem cítíte, že vám komplexy z postavy zasahují do běžného života a nedovolují vám užít si jednotlivé dny, nikdy není pozdě (a už vůbec ne ostuda) vyhledat odborníka. Vhodně zvolená kognitivní terapie vám může pomoci navázat správný vztah s vaším tělem. 

Zdroj: Martin Kůs, spoluzakladatel české módní značky Vuch a spolupořadatel Vuchlady, Česká soutěž krásy Vuchlady, autorka článku

Reklama