"Jsem z toho už nešťastná," přiznává hned na úvod čtyřiatřicetiletá učitelka Petra. V obličeji velmi půvabná žena se štíhlým pasem a neštíhlými boky. "Ať dělám co dělám, už v nich nezhubnu ani o centimetr, zatímco míry přes hrudník se mi zmenšují čím dál víc," popisuje marný boj s postavoui, která se jí nelíbí. Její konfekční velikosti v horní a dolní polovině těla se rozcházejí  čím dál víc, ačkoli chodí třikrát týdně cvičit, a co je to čokoláda nebo řízek už ani pomalu neví.

Obezitologové mají jasno, Petra je typickým příkladem ženského neboli gynoidního typu postavy, kterému se bohužel hubne dost těžce. Opakem je postava mužská neboli androidní. Tedy ta s pivním mozolem. I lékaři hovoří v případě žen o postavě typu hrušky, u mužů pak jde o jablko.

Je ovšem nutno přiznat, že ne vždycky je na první pohled patrné, o jaký typ postavy jde - je to přitom důležité, pokud si máte vybrat způsob hubnutí vhodný právě pro vás. Jen asi deset procent lidí má typ postavy hraniční tak, že skutečně nelze říct hruška, nebo jablko.

Každý si přitom může udělat jasno poměrně jednoduchým výpočtem. Potřebujete k němu znát poměr pas/boky, přičemž pas se měři v nejužším místě, boky naopak v nejširším přes hýždě.  Pak vypočítejte poměr mezi oběma mírami: žena, která má v pase 75 centimetrů a přes boky 110,  má poměr 75/110, tedy 0,68  a její postava ja jasná hruška. Naopak poměr 9 a více je jasným jablkem (například 95/105 s výsledkem 0,904). Lidé s výsledkem poměru kolem 0,8 jsou pak nevyhraněné typy.

Reklama