Nudná porada, která se nekonečně vleče. Očima tlačíte ručičky na hodinkách kupředu, ale nepomáhá to. Abyste nudou náhodou nezemřela, saháte po peru a na okrajích dokumentů, které máte zrovna před sebou, se začnou objevovat obrazce. Nemáte žádné ambice vytvořit umělecké dílo. V duchu stejně přemýšlíte nad tím, co si dnes dáte k obědu. 

Čmárání zlepšuje paměť

Kromě porady je častou situací, která vybízí ke čmárání, také dlouhý telefonát. Většinou je sice bezmyšlenkovité, ale může toho o vás hodně prozradit. Vzniklé obrázky vypovídají o vaší osobnosti, pracovních návycích i ambicích. Podle toho, co nejčastěji kreslíte, si můžete udělat psychologický rozbor.

Náhodné obrázky mají často podobný význam jako sny. Symbolickým způsobem se do nich promítají naše obavy, sny, touhy a další věci, které nás zajímají. Podle studie uveřejněné v Lancetu v roce 2011 může bezmyšlenkovité kreslení zvýšit schopnost zapamatovat si informace, což je dobrá zpráva například pro studenty, kteří si čmárají při přednáškách.  

5c822fc7c08efimage.pngRovné čáry
Lidé, kteří častěji kreslí přímky, mají silnou vůli a sebeovládání. Jde o racionální jedince zaměřené na fakta. Potřebují ve svém životě jistotu a materiální zabezpečení. Tito lidé často kreslí zejména čtverce, obdélníky, domy, krabice, dveře, žebříky, schody, stoly, židle, věže, peníze a čísla.
 

5c823031bcc2cimage.pngKřivky
Naopak záliba v kreslení zaoblených tvarů vypovídá o větší pružnosti, nápaditosti a emocionálním založení. Pro takové kreslíře je důležitá harmonie a láska. Na jejich papíře se tak objevují například kroužky, spirály, slunce, květy, srdce, tváře, oči, rty, balónky, drobná zvířata, hodiny, mráčky, zaoblené koruny stromů, kopce, ovoce, vlny.

5c82308b6d560image.pngŠpičaté tvary
Pakliže se na papíře objevují spíše trojúhelníkové a špičaté tvary, svědčí to o velkém množství nakumulované psychické i fyzické energie v dané osobě. Typické jsou hvězdy, šipky, věže, koruny, blesky, hory, vánoční stromky, diamanty.

5c8230c571ef5image.pngJméno
Čmáráte si na papír své jméno? Asi vás moc nepotěšíme. Tedy výjimkou jsou situace, kdy máte zrovna před svatbou a snažíte se zvyknout si na nové příjmení. Jinak je opakující se podpis vyjádřením egoismu a zahledění do sebe. Ale může to znamenat také to, že jste rádi ve středu pozornosti. 

5c82310b3231eimage.pngObličeje
Při kreslení obličejů záleží hlavně na výrazu. Může totiž odrážet náladu jejího autora. Úsměv pozitivní naladění a škleb špatnou náladu. 

5c823148c69feimage.pngNahoře nebo dole?
Výpovědní hodnotu má nejen obrázek, který kreslíte, ale také jeho umístění na stránce. Horní část stránky odráží sny a aspirace. Spodní naopak obavy spojené s materiálním zajištěním, budoucností a okolním světem.

Foto: Shutterstock

Přečtěte si také:

Reklama