Narodí se vám miminko, a tak s ním zůstanete doma a nějaký ten rok nechodíte do práce. U nás je běžné, že většina matek je s dítětem tři roky doma a po celou dobu dostává od státu příspěvek.

Nejdříve je to peněžitý příspěvek v mateřství, který se poskytuje 28 týdnů. Poté následuje rodičovský příspěvek, ten lze čerpat až do čtyř let věku dítěte. V Česku tak mají matky nejdelší rodičovskou dovolenou z celé Evropské unie a po celou dobu pobírají příspěvek. To je velká výhoda, např. v Irsku, Španělsku nebo Nizozemí nedostávají matky rodičovský příspěvek žádný, jinde jen třeba pár týdnů nebo měsíců. A ještě horší je situace v USA nebo Austrálii. Myslím, že si opravdu nemáme na co stěžovat, ostatně dokládají to i následující případy.

kids

Žena první: LIA, Německo

V Německu je mateřská celkem 14 týdnů, žena dostává příspěvky celkem jeden rok. Zaměstnavatel je povinen ženě držet tři roky místo v práci, takže další dva roky může být žena doma bez peněz. Pokud tedy manžel rodinu uživí...

„Myslím, že žena, která před porodem pracovala, dostane 60 procent platu, nebo může doma zůstat i manžel. Po roce už se nedostává nic. Pokud žena pobírá příspěvek a má ještě jedno dítě pod tři roky, dostane sourozenecký bonus. A když je sama, tak dostává příspěvek 14 měsíců,“ řekla Lia, která žije v Německu 17 let.

Žena druhá: RENATA, USA

Mateřská dovolená v USA trvá dvanáct týdnů, ale není žádný nárok na podporu od státu nebo zaměstnavatele. Záleží na zaměstnavateli, jestli žena může zůstat doma déle, ten musí matce po návratu do práce umožnit kojení. Není problém sehnat v USA jesle nebo školku, ale stojí to hodně peněz.

Renata žije přes dvacet let v Bostonu. „Maminky tu mají ze zákona tři měsíce neplaceného volna. Po tu dobu jim garantují práci. Když se domluví se zaměstnavatelem, tak můžou mít i víc, ale většinou se to tu nedělá, protože pak vypadáš, jako kdybys byla líná! Někde ženě dovolí si k těm třem měsícům přidat ušetřenou dovolenou, ale ani té není dost. Já měla dohromady čtyři měsíce, tři neplacené a měsíc dovolené. Mateřská tady neexistuje.

Řeší se to podle toho, kolik má rodina peněz a kdo platí zdravotní pojistku, protože bez příspěvku na pojistku od zaměstnavatele je ta pojistka pro rodinu šíleně drahá. Když jde pojištění přes muže a ten uživí rodinu, tak může žena zůstat doma. Nebo pracuje na půl úvazku, ale takových prací je tu málo, hlavně pro lidi s profesí.

Myslím, že některé maminky by moc rády byly doma, ale nemůžou si to dovolit. Nejhorší podle mě je, že se musí čtyřměsíční miminko vozit do školky, ale to je jen můj názor,“ myslí si Renata.

Žena třetí: LUCIE, Austrálie

V Austrálii mateřská dovolená trvá 18 týdnů, ale žena nepobírá žádné dávky.

„Když jsme v Čechách a slyším maminky, jak si stěžují, jak málo berou na mateřské, tak jim vždycky říkám, že by si měly zkusit mít děti tady v Austrálii,“ říká Lucie, která žije v Brisbane.

„Tady je mateřská od státu jen 18 týdnů, pokud splníš určité podmínky, abys ji dostala (do podrobností zabíhat nebudu), a je ve výši pouze minimální mzdy a ještě ji zdaní, takže nic moc, ale pořád lepší něco než nic. Porodné tady vůbec neexistuje. Čerpat se může nejdřív v den porodu a musí se vyčerpat do jednoho roku věku dítěte. Takže to znamená, že po těch 18 týdnech zůstane buď doma žena bez příjmu a je na manželovi, aby se postaral, nebo se vrátí do práce.

V praxi to funguje tak, že si žena většinou začne vybírat dovolenou v práci už před porodem, některé mají štěstí, že jim zaměstnavatel dá ještě extra placenou mateřskou dovolenou (většinou státní nebo velké podniky), a až toto vyčerpají, tak začnou brát mateřskou od státu, a tím si prodlouží placené období, co jsou doma. Co vím podle mých kamarádek, tak většina byla s dětmi doma tak rok a pak se vrátily do práce, ale jen na částečný úvazek.

Na druhou stranu tady ale fungují perfektně školky a jesle, je možné dát dítě do jeslí už od 6 týdnů. Školky se musí platit, je jich málo a není to nejlevnější, ale já jsem z nich nadšená. Nejsem zastáncem dávat děti do jeslí a školky brzo, ale pokud někdo jinak nemůže, tak to tady funguje. Takže být doma 3 až 4 roky na placené dovolené jako v Čechách by byla paráda!,“ dodává Lucie.

O tomto tématu jsme psali v magazínu:

Reklama