Extrémy nejsou dobré – důležité je najít v životě rovnováhu. A to platí jak v lidských vztazích, tak i ve vztahu k penězům. Snažte se dosáhnout harmonie mezi dvěma „U“ – „Užívat si“ a přitom „Ušetřit“. Jít za svými sny a přitom se chovat hospodárně. Pomoci vám k tomu může stavební spoření, které se hodí pro každou životní etapu a doslova pro každého. O výhodnosti „stavebka“ není pochyb – má ho téměř každý druhý Čech. Můžete ho využít pro tvorbu finanční rezervy, pořízení a rekonstrukci vlastního bydlení, pro zajištění dětí nebo finanční nezávislost ve stáří.

prase

Co všechno nabízí stavební spoření?

V první řadě nám pomáhá řešit otázku vlastního bydlení prostřednictvím výhodných úvěrů. „Výhodou stavebního spoření je státní podpora ve výši až 2 tisíce korun v příslušném kalendářním roce, garantovaný úrok a vysoká bezpečnost uložených finančních prostředků. Kromě zajímavého zhodnocení nabízí i výhodný úvěr na bydlení s garantovaným úrokem,“ říká Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Na co můžete stavební spoření použít?

Peníze, které si pravidelně ukládáte na účet stavebního spoření, můžete použít na cokoliv. Naopak úvěr ze stavebního spoření, ať už řádný nebo překlenovací, lze využít pouze na bytové potřeby, které definuje § 6 zákona o stavebním spoření. Ideální je například na rekonstrukci bytového jádra, modernizaci kuchyně, výměnu oken nebo zateplení domu. Hodí se samozřejmě také na pořízení nového bydlení.

Finanční rezerva je základem klidného spánku

Stavební spoření je oblíbené nejen pro své výhodné úvěry na bydlení, ale také jako spořící produkt. Každý z nás by si měl vytvářet finanční rezervu. Nikdy totiž nevíme, co se může stát. Ztráta zaměstnání nebo dlouhodobá nemoc může s našimi financemi pěkně zamávat. Každý pracující člověk by měl proto ušetřit alespoň 10 procent ze svého měsíčního příjmu. Peníze bychom však neměli nechat ležet doma v šuplíku. Jedním z ideálních řešení kam je odkládat je stavební spoření. „Když budete za rok na svůj účet vkládat minimálně 20 tisíc korun, dosáhnete na maximální výši ročního státního příspěvku, tedy dvou tisíc korun. Za šest let vázací doby státního příspěvku u stavebního spoření tak můžete získat až 12 tisíc korun,“ říká Jitka Jechová a dodává: „Vše je pak úročeno garantovaným úrokem z vkladů až 2 procenta ročně. Průměrný celkový roční výnos je tedy až 5 procent“. A to se vyplatí.

ucty

Spoření pro děti

Stavební spoření můžete založit i svým potomkům, a to již od narození. Usnadníte jim tak start do života, zajistíte je do budoucna nebo jim naspoříte na studium. Kromě toho pak mohou využít i výhodný úvěr na bydlení. Pokud se rozhodnete dětem spořit, začněte s tím co nejdříve. Ideálně již od jejich narození, protože čím dřív začnete, tím můžete pro ně získat zajímavější částku.

Zajistěte se na stáří

V neposlední řadě lze stavební spoření využít také pro zabezpečení ve stáří. Možná se vám to zdá brzy, ale v dnešní době je potřeba myslet do budoucna a nespoléhat se jen na stát. Můžete si tak zajistit životní standard i v důchodovém věku nebo například z naspořených peněz či poskytnutého úvěru upravit byt do podoby vhodné a bezpečné pro seniory. Podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny totiž většina současných čtyřicátníků a padesátníků otázku, jak budou v důchodu bydlet, neřeší. Přitom vhodné bydlení v penzi je podmínkou spokojeného stáří.

Více informací o stavebním spoření najdete na www.rsts.cz

Reklama