5f27f2a579f29obrazek.png
Foto: Shutterstock

Víme, že mezi našimi čtenářkami jsou dárkyně krve. Zajímá nás, z jakého důvodu, proč krev darují a co to pro ně znamená. Je mnoho lidí, kteří s dárcovstvím váhají. Chtěli by krev darovat, ale z nějakého důvodu to ještě neudělali. Budeme rádi, když budete inspirací právě pro ty, co o tom přemýšlejí a chtějí se také do skupiny dárců zapojit. Velké poděkování patří všem, co tuto výjimečnou činnost vykonávají. My vybereme aspoň 10 příběhů, které od nás získají malý dárek jako poděkování – pralinky od značky Milka.

Napište nám svůj krátký příběh – jak jste se stala dárkyní krve, jak často ji chodíte darovat a proč to děláte, co vám to přináší. Prosíme, své příběhy vkládejte do této stránky -> klikněte ZDE

Krev je vzácná tekutina, která se ani v tomto moderním světě nedá vyrobit ani ničím nahradit. Nikdo z nás nikdy neví, kdy transfuzi krve bude potřebovat. Můžeme se dostat do situace, jako je autonehoda či jiná nešťastná souhra náhod, a naše tělo na onu vzácnou tekutinu bude čekat. Bez krve bychom se jednoduše neobešli.

Věděli jste, že…

  • Obsah krve v lidském těle tvoří asi 8 % celkové hmotnosti člověka
  • Čísla, která vychází z prohlášení Národní společnosti pro transfuzní lékařství, doporučují, aby byl počet dárců krve vždy v minimální výši 3 % z celkové populace*
  • V České republice tak chybí 50 000* nových dárců krve
  • Nejčastěji se vyskytuje krevní typ 0 nebo krevní typ A, typ B je méně častý, nejvzácnější typ krve je AB

Přijít může téměř každý

Mezi jedny z velkých podporovatelů a iniciátorů, kteří se snaží oslovit potenciální dárce, patří také Český červený kříž. Tento rok se už podruhé spojil se značkou parodontax a společně se vydali na cestu k dosažení získání potřebného počtu dobrovolníků.

A kam vlastně jít?

Spojit se můžete s jakoukoli transfuzní stanicí v republice. Stanici si můžete vybrat podle lokality, kde bydlíte, anebo také podle toho, jaká stanice krev potřebuje nejvíce (zjistíte na webu, nebo do dané transfuzní stanice rovnou zavolejte). Ještě než vyrazíte krev darovat, přečtěte si několik informací, díky kterým zjistíte, zda vaše cesta nebude zbytečná. Dárcem se nemůžete stát například pokud ještě nejste plnoletí nebo třeba vážíte méně než 50 kg. Přehledně a stručně najdete všechny informace na webu Českého červeného kříže.

Na co přesně se připravit?

To si můžete detailně přečíst v našem článku Krev je jako vzduch, potřebuje ji každý z nás. Zítra je světový den dárců krve! Není tak těžké pomáhat, co myslíte? Na nic nečekejte a vyberte si nejbližší transfuzní stanici a pojďte do toho s námi.

Těšíme se na vaše příběhy, protože darovat krev je opravdu ten nejcennější dar.

Podporujeme tento projekt:
5f280990be3dbobrazek.png

Reklama