Připadá vám nepatřičná tato otázka v rubrice Styl? Naopak, jsme v dalším dílu seriálu o stylovém bydlení a minule jsem vám slíbila, že si popovídáme o souvislosti mezi povahovými rysy a barvami. Právě barevnost interiéru volíme instinktivně podle povahy a barevností můžeme své nálady buď zklidňovat, nebo naopak povzbuzovat.


Jak asi víte, máme čtyři základní povahové typy:
-Melancholik
-Flegmatik
-Sangvinik
-Cholerik
K jakým barvám jednotlivé typy inklinují, které zharmonizují jejich osobnost a kterým by se měly spíše vyhnout?

Melancholik - bývá člověk se sklonem k pasivitě, je zádumčivý, introvertní, ale také člověk rozumu, který vyhledává pocit bezpečí a miluje uspořádané poměry. Inklinuje hlavně k modré barvě, která na něj působí zdrženlivým dojmem, hledá v ní svůj klid, spokojenost a harmonii. Pro povzbuzení aktivity by měl svou oblíbenou barvu kompenzovat odstíny oranžové, žluté a červené.Flegmatik - miluje svůj smrádek a teploučko, řečeno lidově. Nic ho nerozhází, je vyrovnaný a pasivní, což může vést až k chorobné lenosti. Nejlépe se cítí v zelené, jak příznačné. Nejraději by obrostl mechem. Zelená vyhovuje naprosto jeho požadavkům. Tlumí hluk, vyvolává pocit jistoty a bezpečí. Pokud ho chcete vytrhnou z letargie, okořeňte jeho zelené království aktivnějšími barvami jako žlutá, odstíny červené, ale měly by být teplé, aby ho zase zbytečně neznervózňovaly.

 Sangvinik  - je jak aprílové počasí. Dokáže být stejně veselý a otevřený jako zachmuřený. Ale to mu moc dlouho nevydrží, protože inklinuje k optimismu. Přesně jako v dubnu. Sněhovou přeháňku zažene hřejivé sluníčko. Sluníčková nebo-li žlutá je také jeho nejoblíbenější barva. Působí vzdušně vesele, povzbudivě a přívětivě. Zahání chmury a smutek. Aby se osobnost sangvinika trochu zharmonizovala a dodala si pocit rovnováhy, je dobré kombinovat jeho oblíbenou barvu třeba s fialovou, která je barvou duchovna a tlumí temperament.

 Cholerik  - každý si asi představí šílence, metajícího talíře nebo kozelce, hysterika až na půdu. Ve skutečnost to může být člověk nesmírně společenský, extrovertní a dynamický. Instinktivně tíhne k červené, to dá rozum. Nejvíce vyhovuje jeho aktivitě a živému temperamentu. Cholerik je schopen vymalovat si byt rudě a bude se v něm cítit dobře. To, co by zabilo flegmatika, cholerika uspokojí. Mezi barvy, které by ho mohly lehce zchladit a přitom nezahnat do pasivity, patří modrá ve studených odstínech a sytá zeleň.Tak co, milé ženy-in, našly jste se?
Inklinujete nevědomky k určitým barvám?
Jak to dokážete skloubit s ostatními členy rodiny?
Napište mi o tom!

Reklama