Únava nemusí souviset jen se změnou ročního období. Vaše tělo nouzovým režimem reaguje i na biologické změny uvnitř. Jednou z příčin dlouhodobé únavy může být nedostatek červeného krevního barviva - hemoglobinu. „Hemoglobin zodpovídá za přenos kyslíku ke všem buňkám v organizmu. Pokud je ho nedostatek, buňky začnou trpět nedostatkem kyslíku, začínají se vlastně „dusit“. Nejnáchylnější k nedostatku kyslíku jsou buňky nervové, zejména mozek snižuje svoji výkonnost, rychleji se unaví, objevují se bolesti hlavy a celková nevýkonnost organizmu“, podotýká praktický lékař, MUDr. Cyril Mucha. Proti těmto příčinám únavy lze bojovat několika způsoby. Jednou z možností je změna životního rytmu, dostatečný spánek a vyvarování se stresu, ideálně v kombinaci s dodržováním zásad zdravé výživy. Doporučuje se pestrá a vyvážená strava obsahující především zelenou zeleninu, červené maso, ryby, vejce a mléko. Pokud některou z těchto potravin z nějakého důvodu nesmíte či nejíte, snažte se doplnit jednotlivé složky a vitamíny náhradou. Využít můžete také síly přírodních produktů s prvky, jež blahodárně působí na podporu krvetvorby. Mezi takové patří i vinná réva, železo a spektrum vitaminů skupiny B, které podporují tvorbu červených krvinek a hemoglobinu a přispívají tak k přenosu kyslíku do buněk i ke snížení celkové tělesné únavy.

únava

Léčivá síla vinné révy
Vinná réva působí močopudně, snižuje kyselost žaludečních šťáv a kromě antioxidačních účinků ovlivňuje příznivě také tvorbu červených krvinek. Široké spektrum účinných složek modré révy pomáhá eliminovat mnohé zdravotní potíže, což potvrzuje i MUDr. Mucha: „Největší předností vinné révy je vysoký obsah flavonoidů, které příznivě ovlivňují pružnost a propustnost cév, čímž zlepšují krevní oběh a přísun živin a energie do těla. Jako silný antioxidant tak vinná réva pomáhá v boji s civilizačními chorobami.“ Spolu s ní útočí proti únavě i plody černého bezu, které obsahují rovněž flavonoidy, ale také vitaminy skupiny A a B. Podporu krvetvorby nastartují i sušené plody ostružníku křovitého a v nich obsažené karotenoidy a vitamíny B a C.

 

Vitaminy skupiny B podpoří krvetvorbu
Doplněk stravy HEMOPLUS v sobě kombinuje přírodní složky, které pomáhají nastartovat tvorbu červených krvinek a přináší úlevu od dlouhodobé únavy. Kromě vinné révy, černého bezu a ostružníku křovitého se mezi účinné složky řadí také železo a široké spektrum vitamínů skupiny B. Obsažený vitamín B6 přispívá k tvorbě červených krvinek a snížení únavy, vitamín B9 má příznivý vliv na krvetvorbu, vitamín B12 zase blahodárně ovlivňuje tvorbu červených krvinek. Jako „bonus“ zde působí vitamín C, který přispívá ke snížení únavy, podporuje imunitní systém a podporuje vstřebávání železa, nezbytného pro tvorbu červených krvinek a hemoglobinu.Hemoplus

Existuje tedy nějaká univerzální rada? „Starejme se o své tělo tak, jak mu náleží: jezme pestrou stravu, dostatečně odpočívejme, dívejme se na svět optimisticky a pokud je někdy „toho na nás moc“, můžeme pomoci organizmu i některým z dobrých přírodních potravinových doplňků,“ míní MUDr. Cyril Mucha.

Reklama