Podle psychologů je objímání se činností, která, pokud je provozována s partnerem, který je nám sympatický, snižuje napětí a přináší uvolnění a pocit bezpečí. Naopak s člověkem, který nám není příjemný, je objímání se stresující a nepříjemné.

Na některých kurzech sociálního chování, na školeních reiki či v určitých formách skupinové terapie bývá zvykem na úvod požádat lidi, aby se procházeli po sále a s každým, s kým se neznají, se objali a představili se. Účastníci obvykle reagují čtyřmi možnými způsoby.

Brežněvové
Brežněvové požadavek na hromadné objímání se vítají. Na ostatní se vrhají s doširoka rozevřenou náručí a s úsměvem od ucha k uchu, který ovšem připomíná spíše vyceněný chrup útočícího šimpanze. Za jejich demonstrovanou srdečností se obvykle skrývá určitá vnitřní agresivita, která může pramenit z nejistoty a nedostatečného sebevědomí, ale také z arogance nebo z nedostatku empatie. Srážka dvou Brežněvů často vypadá jako souboj.

soutěž - Na Ostravsku byla objevena velká ložiska uhlí.

Koaly
Také koaly se objímají rády, není v tom však agrese, ale potřeba fyzického kontaktu. Právě koaly se účastní v USA a Británii pořádaných objímacích párty, kde se lidé schází cíleně za účelem objímání se, samozřejmě bez sexuálního kontextu, jak podotýkají organizátoři. Dvě koaly si společné objetí dokážou skutečně vychutnat.

Kůly v poli
Kůly v poli jsou obvykle požadavkem na objímání se zděšeny. Na podobných akcích se sice často vyskytují právě proto, že si připadají osamělé a chtěly by to změnit, fyzického kontaktu se však bojí. Jejich obětí jsou opatrná, na délku paží. Pokud se v nich však povede vyvolat pocit bezpečí, mění se někdy v ty nejnáruživější koaly. Dva kůly v plotě se naopak skoro neobejmou. Nejbolestivější je pro kůl v plotě srážka s Brežněvem – agresivní objetí je totiž tím, co potřebuje nejméně.

Ježci
Ježci se na podobných akcích vyskytnou málokdy. Jsou to lidé, kteří přirozeně nemají příliš vysokou potřebu fyzického kontaktu a často jsou hodně citliví na narušování intimní zóny. Objímají se neradi, výjimečně a jen s lidmi, kteří jsou jim hodně blízcí. Obvykle si udržují odstup. Pokud jsou k fyzickému kontaktu donuceni, celí se naježí. Zřejmě by jim vyhovoval čínský zákaz objímání se na ulici, který je prý motivovaný tím, že se jedná o zvyk cizinců. V USA zase na jedné škole zakázali objímaní se s tím, že to studenti s kontaktem přehánějí.

Jak jste na tom Vy? Objímáte se ráda? Nebo Vám objetí vadí? Jste spíš koala, nebo ježek? A znáte nějakého Brežněva? Objímáte se při vítání se s přáteli a rodinou? Při pracovních příležitostech? Na veřejnosti nebo jen v soukromí?

Reklama