Autorky knihy Vagina – manuál pro majitelky si myslí, že ano. Gynekoložka a její dcera sepsaly seriózní, a přitom nenudící knihu o tom, jak se o sebe starat, jak poznat, jestli je vše v pořádku a jak si to taky užít. Zaměřily se na důležité místo – ženské pohlavní orgány. Když se zamyslíte, jsou pro ženu hodně důležité  - pokud správně fungují, můžeme mít děti a hezký sexuální život, který je klíčem ke spokojenému manželství.

 

„Mnoho žen má pochybnosti, zda to, co se nachází a děje „tam dole“, je v pořádku, správné, normální. Ženská cesta sebeobjevování je složitější než ta mužská,“ říkají autorky knihy. A navíc je s touto oblastí spojeno stále mnoho předsudků.

 

I dnes, v otevřené tolerantní společnosti, máme problém vyslovit slovo VAGINA (nebo jakékoli jiné označení onoho místa). Americký nakladatel radil změnit název, ale autorky si trvaly na svém – chceme mluvit otevřeně a upřímně, i ta kniha je upřímná.

 

Kniha se věnuje gynekologickému zdraví žen z nového úhlu pohledu – co může znamenat, když vás někde bolí. Tímto je praktickým rádcem a pomocníkem a může být prevencí pro vaše zdraví. Málokdy má lékař čas vysvětlit všechny souvislosti, příznaky, možné následky. Autorky sepsaly velké množství informací o různých nemocech a obtížích (mykózy, cysty, nádory, myomy, polypy…), pohlavně přenosných nemocech (kapavka, syfilis, herpes…), o problematice potratů (názor je jasný – žena by měla mít volbu, pokud ji nemá, je to ohrožení jejího života a zdraví). Autorky se nevyhýbají ani sexu, antikoncepci, menstruaci a dospívání. Kapitola o menopauze, napsaná díky osobní zkušenosti autorky, je zajímavá i pro ženy, kterých se dosud netýká.

 

Kniha určitě vzbudí zájem i mužů. Doporučuji toho využít a nenápadně založit pasáže třeba o tom, jak nás ženy ovlivňuje progesteron (premenstruační syndrom existuje – jsme náladové a příliš citlivé).

 

Kniha je určena všem věkovým skupinám, dospívajícím, ženám v reprodukčním věku, ženám po menopauze. Styl „Sex ve městě“ je příjemným osvěžením odborného tématu. A jedno je jisté, kdybych tu knihu měla dříve, ušetřilo by mi to mnoho návštěv gynekologa a nejistoty.

 

Martina Boledovičová

 

Vagina – manuál pro majitelky, Carol Livotiová a Elizabeth Toppová

Český překlad MUDr. Elena Figurová

 

 

 

 
Reklama