Podprsenka by měla být nejen pohodlná, ale hlavně musí vše držet na těch správných místech. Pod oblečením by měla z prsou vytvořit hezkou a přirozenou siluetu. Někdy vyžadujeme, aby to, co je malé, trochu narostlo a naopak to větší si přejeme zmenšit. Existuje nespočet manuálů, jak si správně podprsenku vybrat, ale ve většině případů v tom stále neumíme chodit. A já to rozhodně umět chci. A tak mě zajímá, zda si správně umím vybrat alespoň spodní prádlo (když už ne chlapa). Jaká podprsenka je vhodná pro malá prsa? A jak poznat, že mi opravdu správně sedí? Právě z toho důvodu jsem vyrazila za odbornicí na dámské prádlo, Žanetou Ilutanovou, profesionální stylistkou prádla společnosti TRIOLA, abych zjistila, jak si vhodně vybrat podprsenku.

Tři největší chyby!

  • Ramínka

Jistě každá z nás někdy zatoužila po bujném dekoltu, který nejenže vypadá opticky našlapaně, ale působí, jako by měl každou chvíli explodovat. Máme za to, že tohle je zatraceně sexy. Co nejvíce zkrácená ramínka tento efekt zaručí, jenže to odstartuje další chyby. Ramínka se zařezávají do jemné pokožky a vytvářejí bolestivé a nevzhledné otlaky. Obvod podprsenky na zádech se sune vzhůru mezi lopatky, košíčky tlačí na ňadra a „půlí“ je v dekoltu, přímo je deformují. Není to pěkné, a už vůbec ne rajcovní, navíc ani pohodlné. Raději se tedy smiřte s tím, že máte malá prsa a naučte se je hrdě nosit. Zrovna zde můžete použít slova klasika, co je malé, to je pěkné.

„Často se setkávám s tím, že si ženy vytrvale kupují push-up podprsenky, i když se v nich cítí nekomfortně jako v brnění. A přitom stačí, aby si koupily podprsenku s tence vyztuženými košíčky, buď s hladkými lisovanými nebo s oblíbeným T-švem, což je hladký koš, sofistikovaně sešitý ze tří dílů. Tyto tence vyztužené koše krásně zformují dekolt, doslova zaoblí prsa do žádaného kulatého tvaru a vystaví je v ideální výšce.“ Radí ženám s malými prsy Žaneta.

5a81639dec016obrazek.jpgNa fotce můžete vidět otlak od hodně utaženého ramínka. Takto nepěkně se pokožka zabarví již po dvou minutách, co pak po celém dni...

  • Velikost obvodu

Podprsenky zapínáme na poslední háčky a myslíme si, že tak je to dobře, takhle přeci správně sedí. Omyl. Každá nová podprsenka by se měla zapínat na první, vnější háčky. Je to kvůli tomu, že zcela nový kousek není obnošený a opraný, materiál pevně drží. Postupem času můžeme utahovat - zapínat na prostřední a vnitřní háčky. Podprsenka správně sedí, když pod její obvod zasuneme dva až tři prsty, ne více. Pokud je tam nedáme, vybraly jsme velmi malý obvod. Může se nám hůř dýchat, může nás po čase vše tlačit a řezat. Tím se také mohou podél obvodu vyrýsovat tukové vrásy. Pokud je pod obvodem větší vůle a vsunete pod něj více prstů, je obvod zbytečně velký a prsa mohou např. při dobíhání tramvaje propadat dolů. Myslete na to, že obvod, ne ramínka, nese až 80% váhy prsou a je to obvod, který prsa fixuje na hrudi v očekávané výšce.

5a81644ab7341obrazek.jpg

  • Velikost košíčků

Kupujete podprsenky označené velikostí S, M, L, XL? Další chyba. To si můžeme dovolit u volných triček či svetrů, ale ne u prádla, které má skvěle padnout. Správnou velikost při výběru prádla určují dvě veličiny. První je velikost obvodu vašeho hrudního koše naměřená vpředu pod prsy a vzadu vodorovně přesdolní část lopatek. U českých žen a dívek to běžně bývá od 65 do 110 cm. Druhou veličinou je velikost (hloubka) košíčků, nejčastěji od A po parádní K. Každá žena je unikát a má jiné proporce. Některá je po tatínkovi široká přes hrudník a má malá prsa, jiná je nahoře útlá a má prsa velká. S velikostí S, M a L si rozhodně nevystačíte. Musíte prokombinovat právě velikost obvodu a hloubku koše. Tím získáte až 80 možných velikostí. 

5a8167308a904obrazek.jpg

„Uvědomte si, že např. velikost koše G u obvodu 65 je rozhodně menší, než velikost koše G u obvodu 95. Řekla bych, že je to rozdíl jako mezi pomerančem a grepem, a přitom je to stále koš G. Jedna moje zákaznice v nadsázce řekla, že možnost kombinací je tu stejná jako v šachové partii. Poradím vám jeden vizuální trik: při zkoušení podprsenky se řiďte pohledem do zrcadla. Košíček podprsenky musí pojmout celé prso, celý jeho objem. Vnější konec půlkruhové kostice musí směřovat do podpažního důlku, pokud je více vpředu, vybraly jste malý koš. V kabince si při zkoušení podprsenky párkrát poskočte, rozpažte, předkloňte se, jako byste si zavazovala boty. Pokud vše zůstalo na svém místě, pak jste vybrala dobře!“ Dodává ke správnému výběru profesionální stylistka spodního prádla.

5a81648176e71obrazek.jpgŇadra by měla být v jedné linii s podprsenkou. Nikde by nemělo být nic navíc.

  • Údržba

Pokud perete prádlo v pračce, neházejte jej tam jen tak k ostatním věcem. Podprsenku zapněte, jako byste ji měla na sobě, a poté vložte do sáčku na praní. Sáček na praní prádla je nutností. Chrání ramínka a obvody před natažením pro případ, že by se zamotaly do ostatního oblečení. Zabraňuje háčkům, aby nezničily ostatního jemné oblečení. Také chrání jemný materiál prádla. Rozhodně neperte prádlo na vyšší stupně, než uvádí výrobce. A hlavně nikdy nemáchejte podprsenky či kalhotky v aviváži. Aviváž snižuje elasticitu vláken a způsobuje zešednutí barev. Po vyprání nedávejte podprsenky do sušičky, ta ovlivňuje jejich elasticitu, stejně tak jako aviváž. Košíčky jemně vytvarujte do původních tvarů a zavěste na střed, za sedlo (místo mezi koši), na šňůru či na drát sušáku, popřípadě je můžete sušit v takto rozloženém tvaru. Nikdy je nesušte na přímém, ostrém slunci. Samozřejmě, že nejšetrněji vaší podprsence vrátíte čistotu praním v ruce. Můžete se detailně zaměřit na konkrétní, nejvíce namáhaná, zašpiněná či propocená místa. Při máchání nijak podprsenky nekruťte, abyste neponičila jemné nitě, stehy či tvar kostic. Koše podprsenky nikdy neprolamujte dovnitř.

Doporučení na závěr

Pro mnoho žen je vybírání podprsenky intimní záležitostí a nechtějí, aby je okukovala cizí žena. Nestyďte si nechat poradit. Přestože několik let nosíte stejnou velikost a jste přesvědčená, že vám sedí, dávno tomu tak nemusí být. I když výrazně nehubnete ani nepřibíráte, měkké tkáně na vašem těle procházejí změnami. Vždy proto prádlo před zakoupením vyzkoušejte a nebojte se pozvat do kabinky erudovanou prodavačku, která vás správně přeměří, citlivě poradí s výběrem fazony, upraví při zkoušení ramínka, zapne obvod na správné háčky a poukáže, na co se máte při zkoušení zaměřit.

5a816613bf263obrazek.jpg

Čtěte také:

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit