Je tomu už hezká řádka let, co je nám povoleno vyjíždět bez žádostí a povolenek do zahraničí. A tak cestujeme, poznáváme a utrácíme. Nejvíce v létě u moře a v zimě na horách… a na předvánočních trzích.

Jsou vánoční nákupy v zahraničí o tolik lepší než ty u nás? A v čem? V sortimentu zboží? V celkové atmosféře? V přijatelnějších cenách?

trhy

Každoročně před Vánoci tisíce českých občanů nasednou do svých automobilů, případně zájezdových autobusů, a vydají se na předvánoční trhy do Německa, do Rakouska, do Polska…
A každoročně, krize-nekrize, přivezou kufry plné dárků pod stromeček, který je často také z Německa, Rakouska, Polska...

Proč tomu tak je? Proč lidi jedou dobrovolně z českých davů do davů zahraničních?

Tak nevím…

Nemohu soudit. Naposledy jsem byla na vánočních nákupech v zahraničí ještě „za komančů“, kdy zely naše obchody prázdnotou a nechtěla jsem mámě pořád kupovat jen Živé květy a tátovi krepsilonové ponožky a kravatu.
Vyrazily jsme tehdy s kamarádkou do maďarského Győru. Nikdy nezapomenu na umělý vánoční stromek ve výloze, který zdaleka nevypadal jako naše zelené štětky do záchodu (pro později narozené: český umělý vánoční stromek) ohromila mě nejen výzdoba výkladních skříní, ale také zboží, které jste u nás nesehnali ani v tuzexu.
Velkým problémem ovšem byla jazyková bariéra. Domluvte se s Maďarem. Nakonec se povedlo a já přivezla domů nejen krásné dárky, ale i krásné vzpomínky.

Trumfla mě však jiná kamarádka, která byla na pozvání své tety na vánočních nákupech ve Vídni. Když nám ukazovala, nejen co přivezla, ale také fotografie z tamních vánočních trhů, mysleli jsme, že přiletěla z vesmíru…

Dnes, 24 let po revoluci, mi přijde, že naše vánoční trhy si v ničem nezadají s těmi v zahraničí. (Jaká je současná situace v Maďarsku – nevím. :))

Výzdoba propracovaná do všech detailů:
Ulicemi se rozléhá Jingle Bells, na jednom rohu stojí Děda Mráz, z druhého se blíží sobí spřežení, do toho se v koutě krčí betlém s Ježíškem.
V jednom stánku najdete ušanky a matrjošky, v druhém delikatesy z východu, ve třetím zaručeně pravé značkové bundy.

Hluční Němci, namyšlení Francouzi, suverénní Angličani, vyplašení Vietnamci, všude fotící Japonci, nachlemtaní Rusové… těmi všemi se prodíráte ke stánku, kde vás ošidí Moravan se zaručeně pravým svařákem.

Proboha, na co jezdit do zahraničí? Myslíte, že tamní vánoční trhy jsou poklidné? Pokud ano, napište mi přesné místo, kam jezdíte! Kde jsou ani ne tak výhodnější ceny, ale normální lidé.  

Téma dnešního dne: Vánoční nákupy v zahraničí

  • Jezdíte na vánoční trhy, potažmo vánoční nákupy, do zahraničí?
    do Drážďan, do Vídně, do Londýna, do … …
  • Pokud ano, napište proč. V čem jsou jiné a lepší, než ty naše?
  • Pokud nejezdíte, napište i důvod, proč ne.

Těším se na vaše předvánoční příspěvky.

pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek (pisatelů) odměníme malým dárkem: výživnou maskou na vlasy Gliss Kur a suchým šamponem zn. Syoss. (obojí ze zahraničí:)

dsyoss

Reklama