Ne, nelekejte se, nebudu už vás unavovat příběhy o mé nezbedné dceři. Nasypala sice kolegovi „bábovkáři“ písek za triko a rozšlápla jinému kyblík, ale mne to už ani nepřijde nějak vzrušující.
Když jsem totiž seděla na pomyslných jehlách na lavičce a přihlížela hrajícím si řvounům na písku, objevilo se u mne jakési stvoření. Zdvořile se zeptalo, zda si může přisednout a po mé kladné odpovědi také tak učinilo.
Výraz stvoření používám proto, že jsem v první chvíli nerozeznala, zda jde o děvče či chlapce. Ani další vteřiny mého prozkoumávání mi mnoho nenapověděly, jelikož jsem zahlédla prsa, ale i mírné vousy.
Ne, nechci aby to znělo směšně, ale jsou to fakta.
A jelikož po prvních slovech mluvila v ženském rodě, byla to tedy mladá žena, těžce rozeznatelného věku – něco mezi 12 a 20 lety. Žmoulala v ruce známý reklamní časopis s realitami, který dostáváme do schránek nebo je k mání v jakýchsi plechových schránkách např. v obchodech. Ukazovala prstem na jeden dům a ptala se mne jaký používám telefon. Po krátkém výzvědném hovoru, který směřoval na typ, značku a operátora mého telefonu mi došlo, že si chce zavolat. Neměla jsem telefon u sebe, ale to ji nepřesvědčilo. Byla jsem požádána, abych pro něj skočila domů. „Vždyť to máte jen kousek a já si potřebuju zavolat“, říkala stále a zapichovala ukazováček do zmíněného časopisu, přímo do fotografie jedné vily. Zřejmě se jí líbila.
Byl to velice zvláštní pocit. Dostala jsem se totiž na chvíli do jakési jiné reality, ve které se bylo potřeba vcítit do myšlenkových pochodů takového jedince. Neřekla bych, že to bylo úplně stejné jako s dítětem. Ona znala např. typy telefonů a operátorů, ale nechápala význam inzerátu a také vůbec hodnotu peněz. V jejím světě jsem se jen těžce soustředila na přítomnost .
Stačila jsem jen zahlédnout, jak se ho dychtivě snaží dohonit.
Chvíli jsem se ještě dívala na místo, kde zmizela a potom jsem si všimla pohledů všech, kteří seděli na lavičkách kolem. Dívali se na mne trochu s otazníky v očích. Co by chtěli vědět, to nevím. Myslím, že i z jejich vzdálenosti muselo být patrné, že to stvoření, které právě odešlo, nebylo jako my anebo jako naše děti.
Píšu o tom proto, že se mi zdá, že se u nás na postižené lidi stále čučí jako na nepřátelské ufony.
A nemůžu se zbavit dojmu, že zde žijí s námi daleko nebezpečnější živly. Každý den je vídáme, jak se řítí po silnicích v drahých autech a ohrožují nás svou agresivní jízdou. Anebo je můžeme vidět v televizi v politickém bloku, kde nás přesvědčují o své prospěšnosti.
Oproti nim je tato osůbka s láskou se zvířatům a slušným vychováním anděl. Ono se jim
V naší rodině byl donedávna také jeden postižený člověk, můj strýc. Vždy když jsme se viděli, tak mi dal nějaký dárek. Někdy reklamní tužku, někdy hnědou klíčenku. Kvůli té se mi např. moji vrstevníci smáli. Nosila jsem ji na klíčích když frčeli značkové odznaky.
Někdy to s ním bylo těžké a jeho matka, moje babička se mu doslova obětovala. A nikdy toho nelitovala.
A tak – nelitujte vy je a když vás potká něco takového jako mne dnes, pokuste se naladit na jejich vlnu a promluvte s nimi. Uvidíte, že to nebude přínosem jen pro ně.
Nový komentář
Komentáře
átéčko: Jsi statečná
soptice: Jsi hodná
. Když jsem čekala druhého syna, byla jsem na vyšetření. A věděla jsem, že kdyby bylo druhé dítě stejné, tak si ho nechám. Nejde o sobectví, ale o právo na život.
Nechápu, jak někdo může odsuzovat ženu za sobeckost, když si nechá postižené dítě o kterém ví, že bude postižené.
Každý jsem jiný a každý se přeci může rozhodnout, jak ho srdce vede. Na nás je, abychom takového člověka nechali svobodně se rozhodnout....a pak mu pomohli situaci zvládnout, pokud jsme jeho blízcí. Obdivuji a smekám před všemi, kteří byli před takovou vážnou a životní situaci postaveni ať ji vyřešili jakkoliv.
tomas: sobeckej, sebestřednej a přízemní chlap...nic víc
http://cz.fotoalbum.eu/alena/a85730/slideshow
Mám postiženého syna. Narodil se s Downovým syndromem. A je to opravdu můj andílek.
Otázkou je, co je víc sobecké. Nechtěla bych se dostat do situace, kdy bych se musela takhle rozhodovat. Fakt nevím, jak by to dopadlo.
tomas: Jeziiiisi ty ses blbej jak daleko vidis....
Kdyz napises MATIEE: tak se da predpokladat ze tva slova jsou urcena PREDEVSIM ji...
Takze pozor Tome TOHLE PISU TOBE!!!!!
Já před takovým rozhodnutím stála - sice jen 10 dní, než přišly výsledky, že je
naprosto v pořádku... ale stála. Ještě teď mám husí kůži
.
, že postižené děťátko bychom nenechali narodit, už i proto, že můj
má postiženého synka a ví tedy, JAK je to náročné, starat se o takového človíčka.
, která se nám povedla až na potřetí těhotenství, jestli bych ji dokázala jen tak "vymazat". Stokrát jsem si připomínala synka mého
, tisíckrát jsem si vybavovala všechno kolem takového človíčka... a čím víc jsem na to myslela, tím víc jsem byla přesvědčená, že to nedokážu - že nedokážu postarat se o ni, ani dát ji pryč.
je zdravá krásná šikovná holka a už nikdy bych těch několik dní čekání na ortel a rozhodování se nechtěla zažít.
Vždycky jsem byla přesvědčená, že bych si NIKDY postižené děťátko nenechala, protože na to NEMÁM. Takže když jsem čekala malou, věděla jsem já i můj
Když mi přišel telegram z genetiky a po telefonu mi řekli, že výsledky nejsou v pořádku a doporučují nové odběry, jako by se mi zhroutil svět. Zbývaly mi 3 týdny do posledního možného termínu přerušení těhotenství, malá už dávno divoce hopsala v bříšku... a teď tohle. Moje chladnokrevné přesvědčení bylo naráz to tam a já najednou nevěděla, jestli bych to dokázla, jestli bych tu vymodlenou
ALE MĚLA JSEM VELKÉ ŠTĚSTÍ, NOVÉ ODBĚRY DOPADLY VÝBORNĚ, PROSTĚ JIM JEN "NĚCO" ODNĚKUD PŘIPLAVALO NAVÍC...
Až jednou budu čekat mimčo, nechtěla bych před takovým rozhodnutím stát. Trošku mám pocit, že by moje sobectví zvítězilo v případě, že bych si dítě nechala vzít. Člověk nikdy nemá jistotu, že dítě bude celý život zdravé a že vás v určitém okamžiku přestane potřebovat (myslím existenčně, ne lidsky). Znám případ, kdy holka po autonehodě má poškozený mozek a je to jako by by byla postižená odjakživa. Stejně tak se u člověka může rozvinout psychická choroba, předčasná demence a tak ... Myslím, že rozhodnutí, jestli si dítě nechat nebo ne, ať už je či není postižené mnohem více souvisí s názorem na potraty obecně ... A ať tak či onak tak si myslím, že to člověka poznamená na celý život - když si dítě nechám a bude postižené, tak možná budu mít pochybnosti, jestli jsem fakt udělala dobře, že jsem si ho nechala, a když si ho nechám vzít, tak mě asi nikdo nezbaví nejistoty, co když bylo zdravé?
Annie: Víš, já si o sobě myslím, že bych to taky nedokázala, ale zároveň nevím, jestli bych dokázala chladnokrevně upřít tomu tvorečkovi právo na život. A štvou mě takoví chytráci jako tomas, kteří tu vykřikují, jak mají ve všem jasno a přitom v takové situaci nikdy nebyli.
tomas: Aha, takže kdyby tvoje žena nebo přítelkyně otěhotněla a vy se těšili na mimčo a doktor jí pak řekl, že je třeba 60% šance, že to dítě bude mít třeba rozštěp patra nebo downa, tak ty jí bez váhání a přemýšlení řekneš, aby to dala pryč? Miminko, které jste si oba přáli? Ani na chvíli ti ho nebude líto, toho tvorečka, kterého jste zplodili a za kterého už v tuto chvíli máte oba zodpovědnost?
moji pratele maji taky naprosto zdravou, opravdu talentovanou a krasnou dceru - je ji ted 18. Podle lekaru se nemela narodit vubec nebo s velmi tezkym postizenim, kde by do par dnu zemrela...
tomas:kamarádce řekli, že bude mít postižené dítě, na interupci nešla, dítě je naprosto zdravé, chodí do sportovní třídy, má výborný prospěch, tak to jen na okraj
Landriel: Myslím, že každý kdo zvažuje "mít či nemít" postižené dítě, by měl navštívit nějaký ústav kde se tyto děti nacházejí a potom si dokonale zvážit zda na to má nebo nemá. Jak jsem psala níže já si prošla hromadou nemocnic a když jsem otěhotněla tak jsem byla rozhodnuta, že pokud budou mít lékaři sebemenší podezření tak to zkusíme znovu, protože to co jsem prožila já jsem pro své dítě v žádném případě nechtěla.
Moje maminka tyto deti ucila. Mela to s nimi hodne tezke, naprosto individualni pristup, nektere nemohly chodit do skoly, tak je navstevovala doma. Daly ji tolik lasky, ze ji to za tu neskutecnou drinu urcite stalo.
Tady ( USA ) ziji tito lide ne ustranou, ale uprostred spolecnosti. Navstevuji ,,normalni" skoly, ve kterych jsou ale specialni tridy. Pracuji vsude, kde je to jen mozne, vetsinou je potkavam v potravinovych obchodech, jak mi ukladaji zbozi do tasek.
Jednou jsem narazila na hodne pecliveho... Dal mi kazdou polozku do extra pytliku! To bylo pytliku!
Je jich tady hodne. Nejdrive jsem mysela, ze se mi to jen zda, protoze nejsou v zadnych lecebnach ci utulcich. Ptala jsem se na to jednoho lekare. Ano, je jich tady hodne. Nasledek hippies, drogy, alkohol....
Odvracena strana Ameriky...
Propánajána!!! Vyspělost společnosti se přece pozná podle toho, jak vyspěle se dokáže postarat o ty, kteří sami nemohou! Pro postižené, kteří už nemají rodiče nebo jiné blízké, by tu přece měly být domovy s asistenty. To je fakt absurdní, že kdybych nedejbože musela řešit dilema, jestli porodit nebo neporodit 100% postižené dítě, že bych uvažovala "milovala bych ho, starala bych se o něj, protože chci dát lásku, a až budu na smrtelný posteli, tak holt ho nechám utratit"
Panenko skákavá, to jsem se rozčílila
ola: Já vím, ale zkus si představit, jaké by to bylo, kdybys chtěně otěhotněla, na miminko se celou dobu hrozně těšila, už měla vybrané i jméno a pak ti doktor řekl, že bude postižené. Opravdu bys bez zaváhání řekla, že ho nechceš? Zvlášť kdyby to třeba mělo být první dítě - vždycky je přece riziko, že po interrupci už další dítě žena nebude moct mít. Sama jsem o tom několikrát přemýšlela (a to mám dítě naštěstí zdravé a krásné), jestli bych měla dost síly nechat si takové dítě vzít a na druhou stranu jestli bych měla odvahu si takové dítě nechat. Nevím, dodneška v tom nemám jasno. A to jsem nikdy nebyla nějak posedlá po dětech. Prostě to není jen tak jednoduché rozhodnutí, zvlášť když ani tehdy, když doktoři najdou postižení, není úplně jisté, že to dítě skutečně postižené bude, někde tu o tom psala Clarca.
Těžko soudit, ale byla jsem nedávno ve Slatiňanech na akci "Člověk jako člověk", která se konala přímo v zámečku kde pečují o takto postižené děti a byla jich tam spousta v takové fázi postižení, že nemohli vlastně ani pořádně chodit a vyžadovali kompletní péči 24 hodin denně. V takovémhle případě si opravdu myslím, že by bylo lepší nechat si to dítě vzít. Každopádně mě dost překvapuje, že v reakci 16. píše Kamila o tom, že ta žena měla vlčáka, protože vím, že zvířata většinou na takto postižené lidi dost špatně reagují (bohužel
)
Taky tuším, co tím chtěl Tomáš říct. Když si odmyslím ty řeči o nezodpovědnosti a sobeckosti, o tom to asi není. Některé matky si ovšem řeknou, že přivedou na svět dítě přesto, že bude postižené, dají mu lásku a budou se o ně starat, což je chvályhodné, ale už si neuvědomí, že tohle dítě nedospěje jako ty ostatní a bude potřebovat péči i poté, co už tady rodiče třeba nebudou. Tím, že se rodiče takhle rozhodnou nerozhodují jenom za sebe. Taky si myslím, že v případě, kdy je postižení předem zjistitelné a obzvlášť v těžkých případech je interrupce lepším řešením. Ale nedá se samozřejmě šmahem říct že žádný postižený se nikdy neměl narodit.